Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 6 lut 2022 – 8 lut 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 6 lutego 2022 na terenie gminy Yoko (Kamerun), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 413 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 103. co do wielkości pożar w regionie Centre od 2016 roku (spośród 178 z własną stroną). Kamerun, 2022: 96. miejsce na 200.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 6 lut 2022 do 8 lut 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 126 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 6 lutego 2022; detekcje tego dnia: 14.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,3 °C i minimalna wilgotność 17 % w dniu 6 lutego 2022; porywy 23 km/h w dniu 7 lutego 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-02-06 | 14 | 266 | 34,3 | 17,7 | 17 | 8,1 | 22 | 0 | 39,5 | muy_alto | 1 |
| 2022-02-07 | 14 | 42 | 34,2 | 18,1 | 18 | 8,4 | 23 | 0 | 40 | muy_alto | 1 |
| 2022-02-08 | 3 | 10 | 33,3 | 19,1 | 21 | 9,6 | 20,9 | 0 | 41,4 | muy_alto | 1 |
| 2022-02-09 | 0 | 0 | 34,6 | 19,9 | 19 | 10,6 | 19,4 | 0 | 42,7 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-10 | 0 | 0 | 34,4 | 19,1 | 14 | 11,2 | 20,9 | 0 | 44,1 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-11 | 0 | 0 | 34,2 | 18,3 | 15 | 8,5 | 16,2 | 0 | 41,7 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-12 | 0 | 0 | 33,2 | 17,6 | 24 | 10,3 | 18 | 0 | 41,1 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-13 | 0 | 0 | 34,3 | 20,3 | 18 | 14,3 | 24,1 | 0 | 45,4 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-14 | 0 | 0 | 34,7 | 19,2 | 17 | 9 | 22,3 | 0 | 40,3 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-15 | 0 | 0 | 35,5 | 20 | 21 | 13,8 | 24,5 | 0 | 45,4 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-16 | 0 | 0 | 33,2 | 21,3 | 26 | 16,7 | 35,6 | 0 | 46,1 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-17 | 0 | 0 | 35,3 | 20,7 | 25 | 12,2 | 23 | 0 | 41,7 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-18 | 0 | 0 | 35,1 | 20,3 | 22 | 11,9 | 22,3 | 0 | 41,7 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
49% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 686 ha w 2016 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 51 % powierzchni (Kamerun)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 lut | 34,3 °C | 17 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 7 lut | 34,2 °C | 18 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 8 lut | 33,3 °C | 21 % | 21 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 9 lut po | 34,6 °C | 19 % | 19 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 10 lut po | 34,4 °C | 14 % | 21 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 11 lut po | 34,2 °C | 15 % | 16 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 12 lut po | 33,2 °C | 24 % | 18 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 13 lut po | 34,3 °C | 18 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 14 lut po | 34,7 °C | 17 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 15 lut po | 35,5 °C | 21 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 16 lut po | 33,2 °C | 26 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 17 lut po | 35,3 °C | 25 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 18 lut po | 35,1 °C | 22 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
Zaczął się przy FWI 39,5 i minimalnej wilgotności 17 %; wcześniej: ponad dwa miesiące bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 22.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,8 mm, 10 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 29 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 1 413 ha przy medianie 2 735 ha. Trwał 3 dni (mediana: 18 dni).
W 12 z 22 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,6 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 8 lut, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 10 z 22, z medianą 2,6 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.