Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 29 mar 2019 – 6 kwi 2019
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 29 marca 2019 na terenie gminy Yebyu (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 9 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 342 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 45. co do wielkości pożar w regionie Tanitharyi od 2016 roku (spośród 57 z własną stroną). Mjanma, 2019: 129. miejsce na 177.
Propozycje: Ye · 2024Bo Phloi · 2024Yebyu · 2023Yebyu · 2023
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 29 mar 2019 do 6 kwi 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 0.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 38,2 °C i minimalna wilgotność 36 % w dniu 2 kwietnia 2019; porywy 37 km/h w dniu 4 kwietnia 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,11 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-03-29 | 0 | 0 | 36 | 23,9 | 45 | 10 | 29,2 | 0 | 11,5 | moderado | 1 |
| 2019-03-30 | 0 | 0 | 35,8 | 22,3 | 40 | 10 | 28,1 | 0 | 16,6 | moderado | 1 |
| 2019-03-31 | 0 | 0 | 36 | 21,6 | 38 | 11,2 | 32,4 | 0 | 19,1 | moderado | 1 |
| 2019-04-01 | 0 | 0 | 36,3 | 20,6 | 36 | 12,1 | 33,1 | 0 | 21,2 | moderado | 1 |
| 2019-04-02 | 0 | 0 | 38,2 | 21,4 | 36 | 10,2 | 30,6 | 0 | 21,5 | alto | 1 |
| 2019-04-03 | 0 | 0 | 37,4 | 22,9 | 37 | 11,2 | 29,9 | 0 | 22,8 | alto | 1 |
| 2019-04-04 | 0 | 0 | 38 | 22,5 | 30 | 12,6 | 36,7 | 0 | 26,8 | alto | 1 |
| 2019-04-05 | 0 | 0 | 37,3 | 23,3 | 41 | 11,5 | 31,7 | 0,1 | 25,6 | alto | 1 |
| 2019-04-06 | 0 | 0 | 38,1 | 24 | 35 | 7,6 | 26,3 | 0 | 23,8 | alto | 1 |
| 2019-04-07 | 0 | 0 | 36,1 | 24,3 | 52 | 8,4 | 30,2 | 1,7 | 10,2 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Mamy obrys GWIS dla tego pożaru, ale czujniki VIIRS nie uchwyciły go wystarczająco dokładnie: nie ma przebiegu dzień po dniu, jest za to podział na gminy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 0. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,7 mm, 7 kwi.
82% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 979 ha w 2016 r., 815 ha w 2018 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 916 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,11 ha zabudowy i mieszkało około 100 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 29 mar | 36,0 °C | 45 % | 29 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 12 |
| 30 mar | 35,8 °C | 40 % | 28 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 17 |
| 31 mar | 36,0 °C | 38 % | 32 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 1 kwi | 36,3 °C | 36 % | 33 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 2 kwi | 38,2 °C | 36 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 3 kwi | 37,4 °C | 37 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 4 kwi | 38,0 °C | 30 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 5 kwi | 37,3 °C | 41 % | 32 km/h | 0,1 mm | Wysokie 26 |
| 6 kwi | 38,1 °C | 35 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 7 kwi po | 36,1 °C | 52 % | 30 km/h | 1,7 mm | Niskie 10 |
Zaczął się przy FWI 11,5 i minimalnej wilgotności 45 %; wcześniej: deszcz dzień wcześniej. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 26.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 11,2 mm, 10 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,8 mm, 10 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,8 mm, 10 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (2 342 ha przy medianie 1 942 ha) i trwał 9 dni (mediana: 11 dni).
W 11 z 26 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 6 kwi, a 7 kwi spadło 1,7 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 15 z 26, z medianą 2,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.