Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 31 sty 2019 – 8 lut 2019
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 31 stycznia 2019 na terenie gminy Yalinga (Republika Środkowoafrykańska), a satelity rejestrowały ogień przez 9 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 6 091 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 221. co do wielkości pożar w regionie Haute-Kotto od 2016 roku (spośród 301 z własną stroną). Republika Środkowoafrykańska, 2019: 44. miejsce na 64.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 31 sty 2019 do 8 lut 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 95 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 31 stycznia 2019; detekcje tego dnia: 40.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 38,6 °C i minimalna wilgotność 13 % w dniu 1 lutego 2019; porywy 40 km/h w dniu 6 lutego 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-01-31 | 40 | 754 | 37,9 | 23,6 | 14 | 11,6 | 30,6 | 0 | 46,9 | muy_alto | 1 |
| 2019-02-01 | 137 | 637 | 38,6 | 22,9 | 13 | 13,2 | 33,1 | 0 | 50,5 | extremo | 1 |
| 2019-02-02 | 5 | 10 | 38,4 | 24 | 15 | 7,2 | 18 | 0 | 44,2 | muy_alto | 1 |
| 2019-02-03 | 0 | 0 | 37,2 | 24,9 | 18 | 9,9 | 18,4 | 0 | 47,3 | muy_alto | 1 |
| 2019-02-04 | 0 | 0 | 37,3 | 25,2 | 23 | 10,7 | 28,4 | 0 | 45,2 | muy_alto | 1 |
| 2019-02-05 | 3 | 15 | 37,3 | 25,3 | 22 | 14,8 | 34,9 | 0 | 50 | muy_alto | 1 |
| 2019-02-06 | 0 | 0 | 36 | 25,4 | 25 | 14,3 | 40 | 0 | 46,6 | muy_alto | 1 |
| 2019-02-07 | 0 | 0 | 37,3 | 24,9 | 17 | 10,8 | 31 | 0 | 43,7 | muy_alto | 1 |
| 2019-02-08 | 0 | 0 | 37,7 | 23,7 | 12 | 8,3 | 23 | 0 | 45,3 | muy_alto | 1 |
| 2019-02-09 | 0 | 0 | 38,1 | 26 | 17 | 14,8 | 36,4 | 0 | 52,9 | extremo | 0 |
| 2019-02-10 | 0 | 0 | 39 | 26,4 | 15 | 17,8 | 42,5 | 0 | 56,9 | extremo | 0 |
| 2019-02-11 | 0 | 0 | 36,3 | 25,2 | 12 | 14,6 | 33,5 | 0 | 53,1 | extremo | 0 |
| 2019-02-12 | 0 | 0 | 37,6 | 24,6 | 12 | 13,8 | 32,4 | 0 | 52,4 | extremo | 0 |
| 2019-02-13 | 0 | 0 | 38,7 | 23 | 11 | 11,8 | 25,6 | 0 | 51,1 | extremo | 0 |
| 2019-02-14 | 0 | 0 | 37,2 | 26,3 | 16 | 10,8 | 32 | 0 | 50,2 | extremo | 0 |
| 2019-02-15 | 0 | 0 | 36,5 | 24,4 | 22 | 10,6 | 20,2 | 0 | 45,8 | muy_alto | 0 |
| 2019-02-16 | 0 | 0 | 37 | 25,8 | 20 | 11,1 | 29,5 | 0 | 46,5 | muy_alto | 0 |
| 2019-02-17 | 0 | 0 | 37,4 | 23 | 12 | 13,3 | 29,5 | 0 | 51 | extremo | 0 |
| 2019-02-18 | 0 | 0 | 37 | 23,6 | 11 | 12,7 | 24,1 | 0 | 51 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
74% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 881 ha w 2016 r., 3 809 ha w 2017 r., 1 087 ha w 2018 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 4 489 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 42 % powierzchni (Republika Środkowoafrykańska) 60 dni bez deszczu: 30 % powierzchni (Republika Środkowoafrykańska)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 31 sty | 37,9 °C | 14 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 1 lut | 38,6 °C | 13 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 2 lut | 38,4 °C | 15 % | 18 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 3 lut | 37,2 °C | 18 % | 18 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 4 lut | 37,3 °C | 23 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 5 lut | 37,3 °C | 22 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 6 lut | 36,0 °C | 25 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 7 lut | 37,3 °C | 17 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 8 lut | 37,7 °C | 12 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 9 lut po | 38,1 °C | 17 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 10 lut po | 39,0 °C | 15 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 11 lut po | 36,3 °C | 12 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 12 lut po | 37,6 °C | 12 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 13 lut po | 38,7 °C | 11 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 14 lut po | 37,2 °C | 16 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 15 lut po | 36,5 °C | 22 % | 20 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 16 lut po | 37,0 °C | 20 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 17 lut po | 37,4 °C | 12 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 18 lut po | 37,0 °C | 11 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
Zaczął się przy FWI 46,9 i minimalnej wilgotności 14 %; wcześniej: ponad dwa miesiące bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 43.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 18 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (6 091 ha przy medianie 8 222 ha) i trwał 9 dni (mediana: 13 dni).
W 38 z 43 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,5 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 8 lut, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 5 z 43, z medianą 1,5 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.