Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 24 mar 2026 – 30 mar 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 24 marca 2026 na terenie gminy Xitole (Gwinea Bissau), a satelity rejestrowały ogień przez 7 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 946 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Gwinea Bissau, 2026: 15. miejsce na 75.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (sierpień 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (19,1 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Propozycje: Xitole · 2022Gabú · 2026Quebo · 2016
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 24 mar 2026 do 30 mar 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 19 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 25 marca 2026; detekcje tego dnia: 16.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,6 °C i minimalna wilgotność 20 % w dniu 29 marca 2026; porywy 31 km/h w dniu 30 marca 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,16 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 | 2 | 18 | 37 | 24,2 | 28 | 11,4 | 24,8 | 0 | 38,1 | muy_alto | 1 |
| 2026-03-25 | 16 | 85 | 35,8 | 24,2 | 30 | 11,9 | 27,7 | 0 | 38,8 | muy_alto | 1 |
| 2026-03-26 | 3 | 21 | 36,3 | 23,8 | 28 | 12,1 | 24,8 | 0 | 39,2 | muy_alto | 1 |
| 2026-03-27 | 1 | 1 | 37,2 | 23,4 | 26 | 12,3 | 22 | 0 | 39,6 | muy_alto | 1 |
| 2026-03-28 | 6 | 59 | 38,5 | 24,9 | 27 | 13,6 | 25,2 | 0 | 41,1 | muy_alto | 1 |
| 2026-03-29 | 3 | 20 | 39,6 | 23,8 | 20 | 13,5 | 28,4 | 0 | 45,4 | muy_alto | 1 |
| 2026-03-30 | 5 | 39 | 37,6 | 23,4 | 30 | 15,9 | 31,3 | 0 | 45,4 | muy_alto | 1 |
| 2026-03-31 | 0 | 0 | 37 | 22,5 | 32 | 13 | 25,2 | 0 | 40,7 | muy_alto | 0 |
| 2026-04-01 | 0 | 0 | 37,8 | 23,7 | 32 | 14 | 25,9 | 0 | 41,8 | muy_alto | 0 |
| 2026-04-02 | 0 | 0 | 39,1 | 22,8 | 24 | 13,3 | 28,4 | 0 | 42 | muy_alto | 0 |
| 2026-04-03 | 0 | 0 | 39,1 | 22 | 18 | 12,4 | 29,2 | 0 | 45,6 | muy_alto | 0 |
| 2026-04-04 | 0 | 0 | 37,7 | 21,4 | 19 | 11 | 20,5 | 0 | 44,3 | muy_alto | 0 |
| 2026-04-05 | 0 | 0 | 39,9 | 20,2 | 13 | 10,9 | 30,2 | 0 | 48,9 | muy_alto | 0 |
| 2026-04-06 | 0 | 0 | 38,5 | 21 | 26 | 13,2 | 23,8 | 0 | 46,7 | muy_alto | 0 |
| 2026-04-07 | 0 | 0 | 39,5 | 22,5 | 23 | 14,3 | 27,4 | 0 | 48,1 | muy_alto | 0 |
| 2026-04-08 | 0 | 0 | 39 | 21,8 | 23 | 14,8 | 27,4 | 0 | 48,9 | muy_alto | 0 |
| 2026-04-09 | 0 | 0 | 37,9 | 22,5 | 25 | 16,3 | 32,8 | 0 | 50 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
51% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 984 ha w 2022 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,16 ha zabudowy i mieszkało około 30 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 92 % powierzchni (Gwinea Bissau)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 24 mar | 37,0 °C | 28 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 25 mar | 35,8 °C | 30 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 26 mar | 36,3 °C | 28 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 27 mar | 37,2 °C | 26 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 28 mar | 38,5 °C | 27 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 29 mar | 39,6 °C | 20 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 30 mar | 37,6 °C | 30 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 31 mar po | 37,0 °C | 32 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 1 kwi po | 37,8 °C | 32 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 2 kwi po | 39,1 °C | 24 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 3 kwi po | 39,1 °C | 18 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 4 kwi po | 37,7 °C | 19 % | 20 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 5 kwi po | 39,9 °C | 13 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 6 kwi po | 38,5 °C | 26 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 7 kwi po | 39,5 °C | 23 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 8 kwi po | 39,0 °C | 23 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 9 kwi po | 37,9 °C | 25 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
2 kwietnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 50 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 29, czyli 1,9 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.