Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 25 mar 2024 – 8 kwi 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 25 marca 2024 na terenie gminy Xay (Laos), a satelity rejestrowały ogień przez 15 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 4 036 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 76. co do wielkości pożar w regionie Oudomxay od 2016 roku (spośród 216 z własną stroną). Laos, 2024: 27. miejsce na 113.
Propozycje: Sop Cop · 2019Nga · 2023Xay · 2017Xay · 2023
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 25 mar 2024 do 8 kwi 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 224 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 31 marca 2024; detekcje tego dnia: 48.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 2.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,9 °C i minimalna wilgotność 35 % w dniu 6 kwietnia 2024; porywy 49 km/h w dniu 1 kwietnia 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,99 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-03-25 | 0 | 0 | 34,1 | 15,3 | 30 | 7,2 | 23,4 | 0 | 18 | moderado | 1 |
| 2024-03-26 | 0 | 0 | 33,5 | 16,4 | 35 | 8 | 28,8 | 0 | 19 | moderado | 1 |
| 2024-03-27 | 0 | 0 | 31,9 | 20,3 | 46 | 11,3 | 46,1 | 0,7 | 14,5 | moderado | 1 |
| 2024-03-28 | 1 | 21 | 32 | 18,6 | 45 | 7,6 | 34,6 | 1,4 | 8,7 | bajo | 1 |
| 2024-03-29 | 0 | 0 | 31,5 | 18,1 | 46 | 5,6 | 42,1 | 2,8 | 3,5 | muy_bajo | 1 |
| 2024-03-30 | 0 | 0 | 33,1 | 19,1 | 36 | 14,5 | 42,1 | 0 | 16,8 | moderado | 1 |
| 2024-03-31 | 48 | 3 217 | 34,5 | 19,6 | 34 | 13,2 | 43,6 | 0 | 20,7 | moderado | 1 |
| 2024-04-01 | 25 | 337 | 35,6 | 20 | 25 | 16,4 | 48,6 | 0 | 28,2 | alto | 1 |
| 2024-04-02 | 54 | 497 | 35,4 | 20,5 | 27 | 14,8 | 46,8 | 0 | 28 | alto | 1 |
| 2024-04-03 | 13 | 116 | 36,3 | 19,1 | 29 | 13,9 | 41,4 | 0 | 28,2 | alto | 1 |
| 2024-04-04 | 4 | 17 | 36,6 | 20,4 | 29 | 11,8 | 35,6 | 0 | 27,6 | alto | 1 |
| 2024-04-05 | 2 | 21 | 36,3 | 19,2 | 32 | 11,6 | 35,3 | 0 | 28,2 | alto | 1 |
| 2024-04-06 | 14 | 107 | 36,9 | 20,5 | 35 | 11,3 | 34,9 | 0 | 28,2 | alto | 1 |
| 2024-04-07 | 15 | 227 | 36,7 | 21,7 | 34 | 11,8 | 35,6 | 0 | 29,2 | alto | 1 |
| 2024-04-08 | 5 | 13 | 36,3 | 22,2 | 42 | 8,9 | 27 | 0 | 24,4 | alto | 1 |
| 2024-04-09 | 0 | 0 | 33,5 | 21,7 | 50 | 8,7 | 32,8 | 7 | 3,3 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 2. Deszcz przyszedł po pożarze: 7,0 mm, 9 kwi.
85% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 306 ha w 2016 r., 1 415 ha w 2017 r., 356 ha w 2019 r., 1 767 ha w 2020 r., 1 084 ha w 2021 r., 1 829 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 3 441 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,99 ha zabudowy i mieszkało około 700 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 25 mar | 34,1 °C | 30 % | 23 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 26 mar | 33,5 °C | 35 % | 29 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 27 mar | 31,9 °C | 46 % | 46 km/h | 0,7 mm | Umiarkowane 14 |
| 28 mar | 32,0 °C | 45 % | 35 km/h | 1,4 mm | Niskie 9 |
| 29 mar | 31,5 °C | 46 % | 42 km/h | 2,8 mm | Bardzo niskie 4 |
| 30 mar | 33,1 °C | 36 % | 42 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 17 |
| 31 mar | 34,5 °C | 34 % | 44 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 1 kwi | 35,6 °C | 25 % | 49 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 2 kwi | 35,4 °C | 27 % | 47 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 3 kwi | 36,3 °C | 29 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 4 kwi | 36,6 °C | 29 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 5 kwi | 36,3 °C | 32 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 6 kwi | 36,9 °C | 35 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 7 kwi | 36,7 °C | 34 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 8 kwi | 36,3 °C | 42 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 9 kwi po | 33,5 °C | 50 % | 33 km/h | 7,0 mm | Bardzo niskie 3 |
Zaczął się przy FWI 18,0 i minimalnej wilgotności 30 %; wcześniej: 2 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 46.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 24 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,3 mm, 8 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,9 mm, 21 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,4 mm, 15 kwi.
Był 1,7 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 15 dni (mediana: 10 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 8 z 46 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 6 z 46 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,7 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 8 kwi, a 9 kwi spadło 7,0 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 40 z 46, z medianą 2,7 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
10 kwietnia 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 113 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 96, czyli 6,4 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.