Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 6 sty 2019 – 9 sty 2019
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 6 stycznia 2019 na terenie gminy Wiluna (Australia), a satelity rejestrowały ogień przez 4 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 5 631 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 373. co do wielkości pożar w regionie Western Australia od 2016 roku (spośród 427 z własną stroną). Australia, 2019: 262. miejsce na 288.
Propozycje: Wiluna · 2019Laverton · 2019
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 6 sty 2019 do 9 sty 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 387 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 9 stycznia 2019; detekcje tego dnia: 39.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 26.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,9 °C i minimalna wilgotność 8 % w dniu 9 stycznia 2019; porywy 55 km/h w dniu 9 stycznia 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-01-06 | 22 | 24 | 32,8 | 23,7 | 9 | 25,5 | 44,3 | 0 | 62,2 | extremo | 1 |
| 2019-01-07 | 128 | 1 842 | 36,7 | 21 | 8 | 23,1 | 40,7 | 0 | 61,7 | extremo | 1 |
| 2019-01-08 | 64 | 925 | 39,5 | 23,9 | 8 | 26,8 | 46,8 | 0 | 70 | muy_extremo | 1 |
| 2019-01-09 | 39 | 3 926 | 39,9 | 27,1 | 8 | 34 | 55,4 | 0 | 83 | muy_extremo | 1 |
| 2019-01-10 | 0 | 0 | 40,8 | 23,5 | 8 | 21,3 | 41,4 | 0 | 64 | extremo | 0 |
| 2019-01-11 | 0 | 0 | 41,4 | 26,5 | 8 | 35,8 | 53,3 | 0 | 89 | muy_extremo | 0 |
| 2019-01-12 | 0 | 0 | 42,1 | 28,1 | 10 | 40,6 | 69,8 | 0 | 99,5 | muy_extremo | 0 |
| 2019-01-13 | 0 | 0 | 45,1 | 31,3 | 7 | 33,5 | 69,1 | 0 | 91,2 | muy_extremo | 0 |
| 2019-01-14 | 0 | 0 | 42,1 | 32,9 | 11 | 18,6 | 38,2 | 0,7 | 58,9 | extremo | 0 |
| 2019-01-15 | 0 | 0 | 42,6 | 31,4 | 10 | 32,4 | 47,2 | 0,2 | 82,9 | muy_extremo | 0 |
| 2019-01-16 | 0 | 0 | 39,6 | 29,2 | 15 | 25,8 | 43,6 | 0,5 | 71,4 | muy_extremo | 0 |
| 2019-01-17 | 0 | 0 | 41 | 27,8 | 9 | 30,9 | 50 | 0 | 80,5 | muy_extremo | 0 |
| 2019-01-18 | 0 | 0 | 37,2 | 25,3 | 10 | 33,3 | 54,4 | 0 | 85,4 | muy_extremo | 0 |
| 2019-01-19 | 0 | 0 | 35 | 24,1 | 23 | 29,7 | 51,1 | 0 | 66 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 26.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 29 % powierzchni (Australia)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 sty | 32,8 °C | 9 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 62 |
| 7 sty | 36,7 °C | 8 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 62 |
| 8 sty | 39,5 °C | 8 % | 47 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 70 |
| 9 sty | 39,9 °C | 8 % | 55 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 83 |
| 10 sty po | 40,8 °C | 8 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 64 |
| 11 sty po | 41,4 °C | 8 % | 53 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 89 |
| 12 sty po | 42,1 °C | 10 % | 70 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 100 |
| 13 sty po | 45,1 °C | 7 % | 69 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 91 |
| 14 sty po | 42,1 °C | 11 % | 38 km/h | 0,7 mm | Ekstremalne 59 |
| 15 sty po | 42,6 °C | 10 % | 47 km/h | 0,2 mm | Skrajnie ekstremalne 83 |
| 16 sty po | 39,6 °C | 15 % | 44 km/h | 0,5 mm | Skrajnie ekstremalne 71 |
| 17 sty po | 41,0 °C | 9 % | 50 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 80 |
| 18 sty po | 37,2 °C | 10 % | 54 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 85 |
| 19 sty po | 35,0 °C | 23 % | 51 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 66 |
Zaczął się przy FWI 62,2 i minimalnej wilgotności 9 %; wcześniej: 26 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2017 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 4.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,4 mm, 1 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 4. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 9 sty, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 000 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.