Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez MTBS (USGS/USFS).
- Źródło
- MTBS (USGS/USFS)
- Data
- 22 lip 2018 – 6 sie 2018
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 22 lipca 2018 w hrabstwie Dolores (Stany Zjednoczone), a satelity rejestrowały ogień przez 16 dni. Agencje Stanów Zjednoczonych (MTBS / NIFC) wyznaczyły oficjalny obrys spalonego terenu o powierzchni 425 ha, obejmujący obszar jednego hrabstwa.
To 162. co do wielkości pożar w regionie Colorado od 2016 roku (spośród 167 z własną stroną). Stany Zjednoczone, 2018: 501. miejsce na 511.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (28,5 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez MTBS (USGS/USFS).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 22 lip 2018 do 6 sie 2018: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 28 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 26 lipca 2018; detekcje tego dnia: 17.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 7.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 31,7 °C i minimalna wilgotność 12 % w dniu 23 lipca 2018; porywy 60 km/h w dniu 5 sierpnia 2018.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-07-22 | 0 | 0 | 30,3 | 13,6 | 15 | 20,9 | 46,4 | 0 | 43,3 | muy_alto | 1 |
| 2018-07-23 | 1 | 7 | 31,7 | 15 | 12 | 20,6 | 52,6 | 0 | 47,3 | muy_alto | 1 |
| 2018-07-24 | 0 | 0 | 29,6 | 15,7 | 17 | 15,9 | 38,5 | 1,2 | 31,5 | alto | 1 |
| 2018-07-25 | 0 | 0 | 28,4 | 15,6 | 21 | 14,5 | 44,3 | 0,5 | 33,4 | alto | 1 |
| 2018-07-26 | 17 | 280 | 29,5 | 13,2 | 10 | 15,6 | 40 | 0 | 43,4 | muy_alto | 1 |
| 2018-07-27 | 16 | 14 | 27,4 | 14,8 | 19 | 17,3 | 40,7 | 0 | 43,9 | muy_alto | 1 |
| 2018-07-28 | 0 | 0 | 26,8 | 14,1 | 22 | 18,4 | 45,7 | 0,3 | 42,9 | muy_alto | 1 |
| 2018-07-29 | 0 | 0 | 28,6 | 12,4 | 9 | 17,6 | 36,7 | 0 | 47,8 | muy_alto | 1 |
| 2018-07-30 | 0 | 0 | 29,2 | 12,8 | 7 | 18,1 | 49,3 | 0 | 51,7 | extremo | 1 |
| 2018-07-31 | 0 | 0 | 29,3 | 13,6 | 11 | 16,8 | 36,4 | 0 | 50,8 | extremo | 1 |
| 2018-08-01 | 0 | 0 | 28,1 | 14,8 | 10 | 15,4 | 37,8 | 0 | 49,7 | muy_alto | 1 |
| 2018-08-02 | 0 | 0 | 29 | 14,9 | 15 | 15,5 | 35,6 | 0,1 | 48,5 | muy_alto | 1 |
| 2018-08-03 | 0 | 0 | 23,4 | 13,8 | 34 | 18 | 36,7 | 1,4 | 20,7 | moderado | 1 |
| 2018-08-04 | 0 | 0 | 28,7 | 13,5 | 13 | 18,3 | 43,6 | 0 | 43,3 | muy_alto | 1 |
| 2018-08-05 | 0 | 0 | 28,9 | 15 | 14 | 23,7 | 59,8 | 0 | 52,5 | extremo | 1 |
| 2018-08-06 | 4 | 42 | 30,4 | 13,5 | 6 | 15,8 | 43,9 | 0 | 52,1 | extremo | 1 |
| 2018-08-07 | 0 | 0 | 30,2 | 9,2 | 5 | 15 | 36,4 | 0 | 53,1 | extremo | 0 |
| 2018-08-08 | 0 | 0 | 29,3 | 9,1 | 6 | 22,2 | 48,2 | 0 | 63 | extremo | 0 |
| 2018-08-09 | 0 | 0 | 29,1 | 13,6 | 7 | 16,5 | 36,7 | 0 | 55,8 | extremo | 0 |
| 2018-08-10 | 0 | 0 | 27,8 | 15,8 | 15 | 20,5 | 50,8 | 0 | 56,1 | extremo | 0 |
| 2018-08-11 | 0 | 0 | 27,3 | 13,5 | 15 | 16,9 | 36,7 | 0 | 50,5 | extremo | 0 |
| 2018-08-12 | 0 | 0 | 28,8 | 14,3 | 12 | 20,8 | 47,9 | 0 | 55,5 | extremo | 0 |
| 2018-08-13 | 0 | 0 | 29 | 13,7 | 9 | 15 | 40,7 | 0 | 49 | muy_alto | 0 |
| 2018-08-14 | 0 | 0 | 29,7 | 13,2 | 12 | 17,4 | 47,2 | 0,8 | 46 | muy_alto | 0 |
| 2018-08-15 | 0 | 0 | 26,1 | 14,1 | 16 | 15,1 | 45,4 | 2,6 | 18,4 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: MTBS (USGS/USFS), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 7. Deszcz przyszedł po pożarze: 2,6 mm, 15 sie.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdego hrabstwa, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 22 lip | 30,3 °C | 15 % | 46 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 23 lip | 31,7 °C | 12 % | 53 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 24 lip | 29,6 °C | 17 % | 38 km/h | 1,2 mm | Wysokie 32 |
| 25 lip | 28,4 °C | 21 % | 44 km/h | 0,5 mm | Wysokie 33 |
| 26 lip | 29,5 °C | 10 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 27 lip | 27,4 °C | 19 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 28 lip | 26,8 °C | 22 % | 46 km/h | 0,3 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 29 lip | 28,6 °C | 9 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 30 lip | 29,2 °C | 7 % | 49 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 31 lip | 29,3 °C | 11 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 1 sie | 28,1 °C | 10 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 2 sie | 29,0 °C | 15 % | 36 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 3 sie | 23,4 °C | 34 % | 37 km/h | 1,4 mm | Umiarkowane 21 |
| 4 sie | 28,7 °C | 13 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 5 sie | 28,9 °C | 14 % | 60 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 6 sie | 30,4 °C | 6 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 7 sie po | 30,2 °C | 5 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 8 sie po | 29,3 °C | 6 % | 48 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 63 |
| 9 sie po | 29,1 °C | 7 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 10 sie po | 27,8 °C | 15 % | 51 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 11 sie po | 27,3 °C | 15 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 12 sie po | 28,8 °C | 12 % | 48 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 13 sie po | 29,0 °C | 9 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 14 sie po | 29,7 °C | 12 % | 47 km/h | 0,8 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 15 sie po | 26,1 °C | 16 % | 45 km/h | 2,6 mm | Umiarkowane 18 |
Zaczął się przy FWI 43,3 i minimalnej wilgotności 15 %; wcześniej: 7 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 23.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,9 mm, 12 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,0 mm, 14 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 28 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,6 mm, 11 lip.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 425 ha przy medianie 1 301 ha. Trwał 16 dni (mediana: 8 dni).
W 6 z 23 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,2 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 6 sie, a 15 sie spadło 2,6 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 17 z 23, z medianą 2,2 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys jest oficjalny i należy do domeny publicznej. Dla minionych lat pochodzi z MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), prowadzonego przez U.S. Geological Survey i USDA Forest Service, które wyznaczają go na zdjęciach Landsat i Sentinel-2. Dla bieżącego i ubiegłego roku pochodzi z WFIGS w National Interagency Fire Center (NIFC): to obrysy zdarzeń wyznaczane przez ekipy gaśnicze, z powietrza i na zdjęciach. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice hrabstw pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdym hrabstwie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od danych oficjalnych.