Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 3 kwi 2021 – 5 kwi 2021
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 3 kwietnia 2021 na terenie gminy Wenbera (Etiopia), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 113 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 574. co do wielkości pożar w regionie Beneshangul Gumu od 2016 roku (spośród 635 z własną stroną). Etiopia, 2021: 237. miejsce na 255.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 3 kwi 2021 do 5 kwi 2021: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 171 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 3 kwietnia 2021; detekcje tego dnia: 65.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 14.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,6 °C i minimalna wilgotność 15 % w dniu 5 kwietnia 2021; porywy 25 km/h w dniu 3 kwietnia 2021.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-04-03 | 65 | 1 661 | 38,8 | 24,3 | 19 | 8,2 | 24,8 | 0 | 43 | muy_alto | 1 |
| 2021-04-04 | 0 | 0 | 38,6 | 25 | 21 | 7,6 | 23,8 | 0 | 41,1 | muy_alto | 1 |
| 2021-04-05 | 3 | 15 | 39,6 | 26,1 | 15 | 6,6 | 22 | 0 | 40,7 | muy_alto | 1 |
| 2021-04-06 | 0 | 0 | 39,9 | 26,2 | 13 | 10,5 | 30,2 | 0 | 45,8 | muy_alto | 0 |
| 2021-04-07 | 0 | 0 | 39,7 | 25,1 | 12 | 10,4 | 25,9 | 0 | 46,7 | muy_alto | 0 |
| 2021-04-08 | 0 | 0 | 40,1 | 21,5 | 9 | 12,8 | 34,2 | 0 | 52,6 | extremo | 0 |
| 2021-04-09 | 0 | 0 | 40,5 | 21,5 | 9 | 12,6 | 35,6 | 0 | 53,1 | extremo | 0 |
| 2021-04-10 | 0 | 0 | 39,9 | 21,2 | 12 | 11,6 | 34,6 | 0 | 52,3 | extremo | 0 |
| 2021-04-11 | 0 | 0 | 41,1 | 22,6 | 8 | 17,3 | 26,6 | 0 | 61,1 | extremo | 0 |
| 2021-04-12 | 0 | 0 | 36,6 | 24,5 | 10 | 16,7 | 35,3 | 0 | 60,7 | extremo | 0 |
| 2021-04-13 | 0 | 0 | 39,1 | 22,4 | 6 | 9,7 | 31,7 | 0 | 52,3 | extremo | 0 |
| 2021-04-14 | 0 | 0 | 38,5 | 22,9 | 8 | 9,4 | 27 | 0 | 52,3 | extremo | 0 |
| 2021-04-15 | 0 | 0 | 39,5 | 22,5 | 7 | 9,1 | 30,2 | 0 | 52,3 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 14.
38% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 278 ha w 2016 r., 104 ha w 2017 r., 408 ha w 2019 r., 386 ha w 2020 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 801 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 3 kwi | 38,8 °C | 19 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 4 kwi | 38,6 °C | 21 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 5 kwi | 39,6 °C | 15 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 6 kwi po | 39,9 °C | 13 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 7 kwi po | 39,7 °C | 12 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 8 kwi po | 40,1 °C | 9 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 9 kwi po | 40,5 °C | 9 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 10 kwi po | 39,9 °C | 12 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 11 kwi po | 41,1 °C | 8 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 12 kwi po | 36,6 °C | 10 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 13 kwi po | 39,1 °C | 6 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 14 kwi po | 38,5 °C | 8 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 15 kwi po | 39,5 °C | 7 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
Zaczął się przy FWI 43,0 i minimalnej wilgotności 19 %; wcześniej: 14 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 59.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (2 113 ha przy medianie 2 903 ha) i trwał 3 dni (mediana: 9 dni).
W 50 z 59 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,9 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 5 kwi, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 9 z 59, z medianą 2,9 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.