Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 20 mar 2026 – 4 kwi 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 20 marca 2026 na terenie gminy Wangkui County (Chiny), a satelity rejestrowały ogień przez 16 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 728 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Chiny, 2026: 280. miejsce na 1095.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (październik 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 20 mar 2026 do 4 kwi 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 39 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 1 kwietnia 2026; detekcje tego dnia: 13.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 6.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 15,6 °C i minimalna wilgotność 20 % w dniu 24 marca 2026; porywy 52 km/h w dniu 29 marca 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 29 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-20 | 0 | 0 | 2,8 | -12,8 | 33 | 20,2 | 40,7 | 0 | 4,5 | muy_bajo | 1 |
| 2026-03-21 | 0 | 0 | 8,8 | -5,4 | 24 | 13,6 | 28,8 | 0 | 3,9 | muy_bajo | 1 |
| 2026-03-22 | 0 | 0 | 10,5 | -3,4 | 25 | 21,5 | 41,8 | 0 | 5,9 | bajo | 1 |
| 2026-03-23 | 1 | 6 | 10,8 | -3,9 | 24 | 13,7 | 31,3 | 0 | 5 | muy_bajo | 1 |
| 2026-03-24 | 1 | 6 | 15,6 | -0,1 | 20 | 27,3 | 50,8 | 0 | 10,3 | bajo | 1 |
| 2026-03-25 | 1 | 9 | 14,4 | 0,6 | 33 | 18,6 | 34,6 | 0 | 7,8 | bajo | 1 |
| 2026-03-26 | 1 | 1 | 12,4 | -1,7 | 30 | 13,4 | 28,1 | 0 | 6,9 | bajo | 1 |
| 2026-03-27 | 0 | 0 | 11,2 | -1,5 | 35 | 17,4 | 33,1 | 0 | 7,5 | bajo | 1 |
| 2026-03-28 | 12 | 94 | 12,4 | -2,1 | 24 | 14,4 | 29,5 | 0 | 7,3 | bajo | 1 |
| 2026-03-29 | 1 | 8 | 10,2 | 1,8 | 40 | 29,1 | 52,2 | 1 | 5,6 | bajo | 1 |
| 2026-03-30 | 0 | 0 | 10,2 | -1,3 | 35 | 18,9 | 36 | 0,2 | 5,5 | bajo | 1 |
| 2026-03-31 | 10 | 74 | 13,1 | -2,9 | 27 | 18 | 37,8 | 0 | 7,5 | bajo | 1 |
| 2026-04-01 | 13 | 168 | 6,6 | -1,8 | 19 | 22,6 | 42,8 | 0 | 10,2 | bajo | 1 |
| 2026-04-02 | 0 | 0 | 10,3 | -2,8 | 18 | 17,3 | 36,7 | 0 | 10,1 | bajo | 1 |
| 2026-04-03 | 0 | 0 | 4,9 | -5,3 | 33 | 16,3 | 30,6 | 1,2 | 2,9 | muy_bajo | 1 |
| 2026-04-04 | 2 | 6 | 7,8 | -4,9 | 32 | 9,7 | 18,7 | 0 | 3,8 | muy_bajo | 1 |
| 2026-04-05 | 0 | 0 | 2,4 | -3,1 | 61 | 25,5 | 51,8 | 6,3 | 0,1 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 6. Deszcz przyszedł po pożarze: 6,3 mm, 5 kwi.
83% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 920 ha w 2017 r., 376 ha w 2019 r., 1 096 ha w 2021 r., 291 ha w 2022 r., 467 ha w 2023 r., 14 ha w 2024 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 265 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Pekin (Dongcheng i Xicheng) — geoBoundaries · Lee Beryman, OpenStreetMap · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 29 ha zabudowy i mieszkało około 3 500 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 mar | 2,8 °C | 33 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 21 mar | 8,8 °C | 24 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 22 mar | 10,5 °C | 25 % | 42 km/h | 0,0 mm | Niskie 6 |
| 23 mar | 10,8 °C | 24 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 5 |
| 24 mar | 15,6 °C | 20 % | 51 km/h | 0,0 mm | Niskie 10 |
| 25 mar | 14,4 °C | 33 % | 35 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 26 mar | 12,4 °C | 30 % | 28 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
| 27 mar | 11,2 °C | 35 % | 33 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 28 mar | 12,4 °C | 24 % | 30 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
| 29 mar | 10,2 °C | 40 % | 52 km/h | 1,0 mm | Niskie 6 |
| 30 mar | 10,2 °C | 35 % | 36 km/h | 0,2 mm | Niskie 6 |
| 31 mar | 13,1 °C | 27 % | 38 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 1 kwi | 6,6 °C | 19 % | 43 km/h | 0,0 mm | Niskie 10 |
| 2 kwi | 10,3 °C | 18 % | 37 km/h | 0,0 mm | Niskie 10 |
| 3 kwi | 4,9 °C | 33 % | 31 km/h | 1,2 mm | Bardzo niskie 3 |
| 4 kwi | 7,8 °C | 32 % | 19 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 5 kwi po | 2,4 °C | 61 % | 52 km/h | 6,3 mm | Bardzo niskie 0 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
2 kwietnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 131 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 82, czyli 5,5 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 119 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.