Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 20 mar 2018 – 29 mar 2018
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 20 marca 2018 na terenie gminy Villa Corzo (Meksyk), a satelity rejestrowały ogień przez 10 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 188 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 120. co do wielkości pożar w regionie Chiapas od 2016 roku (spośród 246 z własną stroną). Meksyk, 2018: 133. miejsce na 233.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (27,0 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 20 mar 2018 do 29 mar 2018: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 27 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 20 marca 2018; detekcje tego dnia: 33.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 55.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 35,4 °C i minimalna wilgotność 26 % w dniu 20 marca 2018; porywy 40 km/h w dniu 21 marca 2018.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 1,2 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-03-20 | 33 | 250 | 35,4 | 19,5 | 26 | 13 | 34,2 | 0 | 35,4 | alto | 1 |
| 2018-03-21 | 4 | 5 | 33,4 | 20,4 | 36 | 11 | 40,3 | 0 | 32,3 | alto | 1 |
| 2018-03-22 | 1 | 6 | 32,7 | 20,2 | 33 | 9,7 | 36,4 | 0 | 31,5 | alto | 1 |
| 2018-03-23 | 8 | 84 | 30,7 | 20,1 | 41 | 7,6 | 40,3 | 0,5 | 26,7 | alto | 1 |
| 2018-03-24 | 3 | 62 | 31,9 | 19,3 | 27 | 9 | 25,2 | 0 | 30 | alto | 1 |
| 2018-03-25 | 2 | 4 | 33 | 20,5 | 32 | 9,8 | 23,8 | 0 | 30,9 | alto | 1 |
| 2018-03-26 | 10 | 47 | 33,5 | 20,2 | 31 | 12,7 | 29,5 | 0,1 | 33,5 | alto | 1 |
| 2018-03-27 | 16 | 68 | 33,9 | 21 | 32 | 9 | 24,8 | 0 | 30,8 | alto | 1 |
| 2018-03-28 | 0 | 0 | 34,3 | 21,2 | 31 | 14,3 | 37,1 | 0 | 35,3 | alto | 1 |
| 2018-03-29 | 0 | 0 | 31,3 | 21,4 | 40 | 15,2 | 36,7 | 0 | 33,4 | alto | 1 |
| 2018-03-30 | 0 | 0 | 32,2 | 22 | 37 | 13,9 | 36 | 0,8 | 27 | alto | 0 |
| 2018-03-31 | 0 | 0 | 29 | 20,4 | 57 | 12,4 | 37,1 | 5,2 | 5 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 55. Deszcz przyszedł po pożarze: 5,2 mm, 31 mar.
85% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 452 ha w 2016 r., 1 107 ha w 2017 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 870 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 1,2 ha zabudowy i mieszkało około 60 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 mar | 35,4 °C | 26 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 21 mar | 33,4 °C | 36 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 22 mar | 32,7 °C | 33 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 23 mar | 30,7 °C | 41 % | 40 km/h | 0,5 mm | Wysokie 27 |
| 24 mar | 31,9 °C | 27 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 25 mar | 33,0 °C | 32 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 26 mar | 33,5 °C | 31 % | 30 km/h | 0,1 mm | Wysokie 34 |
| 27 mar | 33,9 °C | 32 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 28 mar | 34,3 °C | 31 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 29 mar | 31,3 °C | 40 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 30 mar po | 32,2 °C | 37 % | 36 km/h | 0,8 mm | Wysokie 27 |
| 31 mar po | 29,0 °C | 57 % | 37 km/h | 5,2 mm | Bardzo niskie 5 |
Zaczął się przy FWI 35,4 i minimalnej wilgotności 26 %; wcześniej: 55 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 22.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,2 mm, 21 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 2 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 21 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 21 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,9 mm, 1 maj.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (2 188 ha przy medianie 1 914 ha) i trwał 10 dni (mediana: 9 dni).
W 3 z 22 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,5 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 29 mar, a 31 mar spadło 5,2 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 19 z 22, z medianą 1,5 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.