Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 6 września 2021 na terenie gminy Veles (Macedonia Północna), a satelity rejestrowały ogień przez 6 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 256 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 31. co do wielkości pożar w regionie Vardar od 2016 roku (spośród 49 z własną stroną). Macedonia Północna, 2021: 16. miejsce na 36.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 6 wrz 2021 do 11 wrz 2021: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 33 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 6 września 2021; detekcje tego dnia: 2.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 8.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 29,7 °C i minimalna wilgotność 23 % w dniu 11 września 2021; porywy 27 km/h w dniu 6 września 2021.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-09-06 | 2 | 62 | 26,7 | 15,3 | 30 | 9,3 | 27 | 0,1 | 25,3 | alto | 1 |
| 2021-09-07 | 0 | 0 | 26,5 | 12,3 | 22 | 7,6 | 22,7 | 0 | 24,7 | alto | 1 |
| 2021-09-08 | 0 | 0 | 23,5 | 15,2 | 36 | 11,8 | 24,8 | 1,2 | 14,2 | moderado | 1 |
| 2021-09-09 | 0 | 0 | 22,8 | 15,2 | 45 | 8,4 | 19,8 | 0 | 14,8 | moderado | 1 |
| 2021-09-10 | 4 | 42 | 28,3 | 14,4 | 22 | 6,3 | 18,7 | 0 | 23,1 | alto | 1 |
| 2021-09-11 | 5 | 4 | 29,7 | 14,1 | 23 | 5,9 | 21,2 | 0 | 25,4 | alto | 1 |
| 2021-09-12 | 0 | 0 | 28,5 | 14,6 | 19 | 8,8 | 23 | 0 | 29,5 | alto | 0 |
| 2021-09-13 | 0 | 0 | 30,7 | 12,8 | 21 | 11,5 | 35,6 | 0,6 | 31,2 | alto | 0 |
| 2021-09-14 | 0 | 0 | 30,9 | 13,1 | 13 | 10,4 | 33,8 | 0 | 36,5 | alto | 0 |
| 2021-09-15 | 0 | 0 | 31,9 | 12,4 | 18 | 7,8 | 23,4 | 0 | 34,8 | alto | 0 |
| 2021-09-16 | 0 | 0 | 32,5 | 14,2 | 18 | 7,2 | 18,7 | 0 | 34,8 | alto | 0 |
| 2021-09-17 | 0 | 0 | 32,3 | 18,7 | 28 | 12 | 35,6 | 0,2 | 36,1 | alto | 0 |
| 2021-09-18 | 0 | 0 | 26,8 | 16,9 | 47 | 9,4 | 41 | 0 | 24 | alto | 0 |
| 2021-09-19 | 0 | 0 | 29,6 | 16,4 | 38 | 6,7 | 37,4 | 0 | 22,6 | alto | 0 |
| 2021-09-20 | 0 | 0 | 30,8 | 16,4 | 26 | 14,7 | 39,6 | 0 | 33,1 | alto | 0 |
| 2021-09-21 | 0 | 0 | 24,1 | 13,9 | 41 | 12,3 | 32,8 | 0 | 26,8 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 8.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 wrz | 26,7 °C | 30 % | 27 km/h | 0,1 mm | Wysokie 25 |
| 7 wrz | 26,5 °C | 22 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 8 wrz | 23,5 °C | 36 % | 25 km/h | 1,2 mm | Umiarkowane 14 |
| 9 wrz | 22,8 °C | 45 % | 20 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 15 |
| 10 wrz | 28,3 °C | 22 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 11 wrz | 29,7 °C | 23 % | 21 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 12 wrz po | 28,5 °C | 19 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 13 wrz po | 30,7 °C | 21 % | 36 km/h | 0,6 mm | Wysokie 31 |
| 14 wrz po | 30,9 °C | 13 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 15 wrz po | 31,9 °C | 18 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 16 wrz po | 32,5 °C | 18 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 17 wrz po | 32,3 °C | 28 % | 36 km/h | 0,2 mm | Wysokie 36 |
| 18 wrz po | 26,8 °C | 47 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 19 wrz po | 29,6 °C | 38 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 20 wrz po | 30,8 °C | 26 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 21 wrz po | 24,1 °C | 41 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
Zaczął się przy FWI 25,3 i minimalnej wilgotności 30 %; wcześniej: 8 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 78.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,3 mm, 29 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,8 mm, 6 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (256 ha przy medianie 238 ha) i trwał 6 dni (mediana: 3 dni).
W 14 z 78 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,6 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 11 wrz, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 64 z 78, z medianą 3,6 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
5 września 2021 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 12 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 193 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.