Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 10 mar 2020 – 28 mar 2020
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 10 marca 2020 na terenie gminy Valledupar (Kolumbia), a satelity rejestrowały ogień przez 19 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 5 406 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 3. co do wielkości pożar w regionie Cesar od 2016 roku (spośród 58 z własną stroną). Kolumbia, 2020: 23. miejsce na 158.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 10 mar 2020 do 28 mar 2020: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 63 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 20 marca 2020; detekcje tego dnia: 49.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 47.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,9 °C i minimalna wilgotność 24 % w dniu 27 marca 2020; porywy 39 km/h w dniu 19 marca 2020.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,91 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-03-10 | 5 | 16 | 33,5 | 22,5 | 38 | 9,8 | 31,3 | 0,2 | 29,8 | alto | 1 |
| 2020-03-11 | 0 | 0 | 31,6 | 23,9 | 42 | 6,4 | 28,1 | 0 | 25,2 | alto | 1 |
| 2020-03-12 | 3 | 10 | 32,8 | 23 | 34 | 7,3 | 26,3 | 0 | 26,1 | alto | 1 |
| 2020-03-13 | 1 | 2 | 33,1 | 22,7 | 37 | 8,2 | 28,4 | 0 | 26,9 | alto | 1 |
| 2020-03-14 | 2 | 6 | 33,4 | 22,5 | 31 | 9,8 | 32 | 0 | 29,2 | alto | 1 |
| 2020-03-15 | 0 | 0 | 33,9 | 21,5 | 29 | 8,1 | 33,5 | 0 | 29,3 | alto | 1 |
| 2020-03-16 | 11 | 95 | 33,9 | 21,2 | 31 | 10,4 | 33,5 | 0 | 31,3 | alto | 1 |
| 2020-03-17 | 44 | 213 | 33,5 | 21,7 | 33 | 9,4 | 30,6 | 0 | 30,8 | alto | 1 |
| 2020-03-18 | 39 | 270 | 32,7 | 20,1 | 31 | 10,7 | 33,8 | 0 | 32,1 | alto | 1 |
| 2020-03-19 | 56 | 317 | 33,7 | 21,6 | 30 | 10,7 | 38,9 | 0 | 32,3 | alto | 1 |
| 2020-03-20 | 49 | 513 | 32,6 | 22 | 31 | 12,6 | 36,7 | 0 | 34,1 | alto | 1 |
| 2020-03-21 | 10 | 21 | 33,6 | 20,1 | 25 | 11,2 | 33,1 | 0 | 34,6 | alto | 1 |
| 2020-03-22 | 34 | 350 | 32,9 | 20,1 | 34 | 11,8 | 36 | 0 | 34,6 | alto | 1 |
| 2020-03-23 | 11 | 37 | 33,4 | 21 | 33 | 9,6 | 28,4 | 0 | 33 | alto | 1 |
| 2020-03-24 | 0 | 0 | 33,7 | 22,3 | 37 | 8,1 | 25,9 | 0 | 30,7 | alto | 1 |
| 2020-03-25 | 0 | 0 | 33,5 | 23,3 | 38 | 8,6 | 30,6 | 0 | 30,4 | alto | 1 |
| 2020-03-26 | 0 | 0 | 34,2 | 22,8 | 32 | 7,3 | 25,9 | 0 | 29,7 | alto | 1 |
| 2020-03-27 | 1 | 9 | 34,9 | 21,4 | 24 | 8,7 | 28,4 | 0 | 34,1 | alto | 1 |
| 2020-03-28 | 7 | 56 | 33,6 | 20,5 | 27 | 11,7 | 35,3 | 0 | 36,9 | alto | 1 |
| 2020-03-29 | 0 | 0 | 34,2 | 22,2 | 30 | 11,5 | 36,7 | 0 | 36,9 | alto | 0 |
| 2020-03-30 | 0 | 0 | 34,4 | 22,2 | 35 | 9,4 | 31 | 0 | 33,6 | alto | 0 |
| 2020-03-31 | 0 | 0 | 33,4 | 22,4 | 40 | 7,1 | 25,2 | 0,2 | 29 | alto | 0 |
| 2020-04-01 | 0 | 0 | 30,9 | 22,3 | 57 | 8,2 | 33,5 | 10,1 | 3,1 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 47. Deszcz przyszedł po pożarze: 10,1 mm, 1 kwi.
72% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 3 906 ha w 2016 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,91 ha zabudowy i mieszkało około 100 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 mar | 33,5 °C | 38 % | 31 km/h | 0,2 mm | Wysokie 30 |
| 11 mar | 31,6 °C | 42 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 12 mar | 32,8 °C | 34 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 13 mar | 33,1 °C | 37 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 14 mar | 33,4 °C | 31 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 15 mar | 33,9 °C | 29 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 16 mar | 33,9 °C | 31 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 17 mar | 33,5 °C | 33 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 18 mar | 32,7 °C | 31 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 19 mar | 33,7 °C | 30 % | 39 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 20 mar | 32,6 °C | 31 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 21 mar | 33,6 °C | 25 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 22 mar | 32,9 °C | 34 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 23 mar | 33,4 °C | 33 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 24 mar | 33,7 °C | 37 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 25 mar | 33,5 °C | 38 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 26 mar | 34,2 °C | 32 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 27 mar | 34,9 °C | 24 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 28 mar | 33,6 °C | 27 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 29 mar po | 34,2 °C | 30 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 30 mar po | 34,4 °C | 35 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 31 mar po | 33,4 °C | 40 % | 25 km/h | 0,2 mm | Wysokie 29 |
| 1 kwi po | 30,9 °C | 57 % | 34 km/h | 10,1 mm | Bardzo niskie 3 |
Zaczął się przy FWI 29,8 i minimalnej wilgotności 38 %; wcześniej: 47 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 21.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,5 mm, 31 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 16,3 mm, 2 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 12,4 mm, 31 mar.
Był 2,6 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 19 dni (mediana: 13 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 4 z 21 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 11 z 21 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 7,5 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 28 mar, a 1 kwi spadło 10,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 10 z 21, z medianą 7,5 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 123 · 119 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.