Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 2 marca 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 28 marca 2019 na terenie gminy Trebinje (Bośnia i Hercegowina), a satelity rejestrowały ogień przez 5 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 165 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 269. co do wielkości pożar w regionie Republika Srpska od 2016 roku (spośród 391 z własną stroną). Bośnia i Hercegowina, 2019: 42. miejsce na 67.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (7,8 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 28 mar 2019 do 1 kwi 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 8 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 28 marca 2019; detekcje tego dnia: 3.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 8.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 17,2 °C i minimalna wilgotność 24 % w dniu 31 marca 2019; porywy 50 km/h w dniu 28 marca 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-03-28 | 3 | 10 | 13,4 | 4,7 | 25 | 22,3 | 49,7 | 0 | 8,1 | bajo | 1 |
| 2019-03-29 | 2 | 1 | 14,3 | 6,3 | 26 | 20 | 47,5 | 0 | 8,4 | bajo | 1 |
| 2019-03-30 | 0 | 0 | 15,8 | 5,9 | 31 | 11,2 | 32,4 | 0 | 6,7 | bajo | 1 |
| 2019-03-31 | 0 | 0 | 17,2 | 5,8 | 24 | 12,3 | 22 | 0 | 8,1 | bajo | 1 |
| 2019-04-01 | 0 | 0 | 17 | 6 | 35 | 11,9 | 23 | 0 | 8,4 | bajo | 1 |
| 2019-04-02 | 0 | 0 | 15,5 | 6,4 | 53 | 12,9 | 28,1 | 0,2 | 6,6 | bajo | 0 |
| 2019-04-03 | 0 | 0 | 13,9 | 7,9 | 57 | 18,9 | 44,6 | 1,1 | 3,2 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 8. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,1 mm, 3 kwi.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 28 mar | 13,4 °C | 25 % | 50 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 29 mar | 14,3 °C | 26 % | 48 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 30 mar | 15,8 °C | 31 % | 32 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
| 31 mar | 17,2 °C | 24 % | 22 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 1 kwi | 17,0 °C | 35 % | 23 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 2 kwi po | 15,5 °C | 53 % | 28 km/h | 0,2 mm | Niskie 7 |
| 3 kwi po | 13,9 °C | 57 % | 45 km/h | 1,1 mm | Bardzo niskie 3 |
Zaczął się przy FWI 8,1 i minimalnej wilgotności 25 %; wcześniej: 8 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 37.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,0 mm, 14 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,7 mm, 22 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 13,3 mm, 14 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,5 mm, 30 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 16,1 mm, 21 kwi.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (165 ha przy medianie 214 ha) i trwał 5 dni (mediana: 3 dni).
Wszystkie miały deszcz w ciągu dziesięciu dni po końcu: pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 10,6 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 1 kwi, a 3 kwi spadło 1,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 37 z 37, z medianą 10,6 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 123 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.