Przejdź do treści
worldfires
RO · Rumunia ·

Pożar: Topleț, marzec 2021 Topleț, Orșova

Wygasły · ostatnie wykrycie: 6 mar 2021, 11:03 UTC

Pożar wybuchł 6 marca 2021 na terenie gminy Topleț (Rumunia), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 212 ha, obejmujący obszar 2 gmin.

To 99. co do wielkości pożar w regionie Caraș-Severin od 2016 roku (spośród 196 z własną stroną). Rumunia, 2021: 11. miejsce na 23.

Moc zmierzona przez satelitę jest niska (9,2 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.

Spalona powierzchnia
212ha
obrys Copernicus
Czas trwania
1dzień
6 mar 2021 – 6 mar 2021
Dotknięte gminy
2
gmin
Początek
6 mar
2021
Detekcje cieplne
2
w jednym punkcie cieplnym: 9 MW
Zagrożenie na starcie
8
Niskie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
14MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 6 mar6 mar

Jak się rozwijał, dzień po dniu

6 mar 2021 · 14 MW · 2

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

7°maksimum
56km/h · najsilniejszy poryw
35%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 13. Deszcz przyszedł po pożarze: 11,3 mm, 10 mar.

Ten teren już wcześniej płonął

Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Topleț 2 246 mieszk. · 2,4 km od centrum tu się zaczął
    212 ha dotarł 6 mar
    2,3 %
  2. Orșova 8 506 mieszk. · 3,4 km od centrum
    0 ha
    0,0 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Co spłonęło

  • Las liściasty53 %
  • Tereny rolnicze31 %
  • Zarośla i lasy w stadium przejściowym16 %

Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 37 %

Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.

Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zaczął się przy Silny wiatr: 5,1 % powierzchni (Rumunia)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
6 mar 7,2 °C 35 % 56 km/h 0,0 mm Niskie 8
7 mar po 7,1 °C 44 % 18 km/h 0,0 mm Bardzo niskie 4
8 mar po 11,1 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Niskie 7
9 mar po 8,3 °C 41 % 26 km/h 0,3 mm Bardzo niskie 5
10 mar po 4,3 °C 68 % 30 km/h 11,3 mm Bardzo niskie 0

Jego bliźniaki: zaczęły się przy tej samej pogodzie

Zaczął się przy FWI 7,9 i minimalnej wilgotności 35 %; wcześniej: 13 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 36.

FWI na starcie 7,9
Minimalna wilgotność 35 %
Dni bez deszczu 13
ten pożar wybrane bliźniaki reszta okolicy
Niemal identycznePodobne

Kontury najbardziej podobnych bliźniaków

Pożar: Sasca Montană, kwiecień 2020
261 ha 4 dni FWI 7,1 Min. wilgotność 35 % 52 km stąd, 2020 r.

Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,2 mm, 14 kwi.

Co się z nimi stało

3 dni
mediana czasu trwania
225 ha
mediana powierzchni
0 %
przekroczyły 1 000 ha
3,6 mm
deszcz na koniec (mediana; miało go 34 z 36)

Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (212 ha przy medianie 225 ha) i trwał 1 dzień (mediana: 3 dni).

W 2 z 36 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,6 mm.

To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy

Jak się skończył

11,3 mmpierwszy deszcz
10 mar4 dni po końcu
56km/h · maks. poryw

Uznano go za zakończony 6 mar, a 10 mar spadło 11,3 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 34 z 36, z medianą 3,6 mm.

Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Jak wybiera się bliźniaka

  • Ta sama okolica: już zakończone pożary w odległości mniejszej niż 250 km od tego, od 2016 r.
  • Ten sam start: porównuje się FWI pierwszego dnia, minimalną wilgotność tego dnia i liczbę kolejnych dni bez deszczu przed nim. Suwak ustala, jak bardzo mogą się różnić.
  • Tylko strony z ostatecznymi danymi pogodowymi (reanaliza ERA5) liczonymi tak samo jak dla tego pożaru; pomijane są wypalania rolnicze i pastwisk oraz strony z danymi w weryfikacji.
  • Pomijane są pożary płonące w tym samym czasie co ten (tydzień przed lub po): dzielą ten sam okres pogody i nie liczą się jako precedens.
  • Są sortowane według podobieństwa, a rysuje się kontury pierwszych pięciu.

Jak to liczymy

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 27 lut 2021
Po · 13 mar 2021

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

5 marca 2021 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 35 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 22, czyli 1,4 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.535 µg/m³
Dni powyżej normy3 dni
PM1045 µg/m³
4 mar6 mar8 mar
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 2Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Rumunia

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Topleț?
Według Copernicus trwał od 6 marca 2021 do 6 marca 2021: 1 dzień między pierwszym a ostatnim zdjęciem z ogniem.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys zmierzony przez Copernicus na zdjęciach satelitarnych ma 212 ha (2,1 km²). Oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (2): Topleț (212 ha, 2,3 %); Orșova (0 ha, 0,0 %).
Czy ogień dotarł do jakiejś miejscowości?
Ogień zaczął się na obszarze Topleț i zatrzymał się 2,4 km od jego centrum. To odległość od obrysu, albo od najbliższego punktu cieplnego, do punktu oznaczającego centrum; nie oznacza, że ogień wszedł między domy.
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 7,2 °C, wilgotność spadła do 35 %, a porywy wiatru osiągały 56 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 8, klasa: Niskie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu EFFIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Rumunia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Jak skończyły się pożary, które zaczęły się w tej okolicy przy podobnej pogodzie?
Pożary w odległości mniejszej niż 250 km, które od 2016 r. zaczęły się przy podobnym FWI, wilgotności i okresie suszy: 36. Mediana czasu trwania wyniosła 3 dni, a mediana powierzchni 225 ha; 0 % przekroczyło 1 000 ha. W 2 z 36 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,6 mm.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 112.

Skąd to wiemy
  • Obrys: EFFIS (Copernicus), mierzony na zdjęciach satelitarnych.
  • Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. 2 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.