Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 31 stycznia 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 29 stycznia 2024 na terenie gminy Topirou (Grecja), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 188 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 21. co do wielkości pożar w regionie Eastern Macedonia and Thrace od 2016 roku (spośród 27 z własną stroną). Grecja, 2024: 26. miejsce na 42.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (11,5 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 29 sty 2024 do 30 sty 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 12 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 30 stycznia 2024; detekcje tego dnia: 3.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 8.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 8,0 °C i minimalna wilgotność 49 % w dniu 29 stycznia 2024; porywy 68 km/h w dniu 30 stycznia 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-01-29 | 1 | 8 | 8 | 4,9 | 49 | 33,2 | 59,4 | 0 | 6,4 | bajo | 1 |
| 2024-01-30 | 3 | 29 | 7 | 4,6 | 53 | 40,4 | 67,7 | 0 | 13,2 | moderado | 1 |
| 2024-01-31 | 0 | 0 | 9,8 | 4,4 | 37 | 32,5 | 60,1 | 0 | 6,6 | bajo | 0 |
| 2024-02-01 | 0 | 0 | 9,5 | 3,2 | 49 | 8,7 | 17,6 | 0 | 2,5 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-02 | 0 | 0 | 10,8 | 4,8 | 61 | 14,6 | 29,5 | 0 | 2,1 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-03 | 0 | 0 | 10,1 | 5 | 65 | 15,6 | 30,2 | 0 | 2,5 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-04 | 0 | 0 | 11,9 | 6,6 | 66 | 6,2 | 13,7 | 0 | 2,1 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-05 | 0 | 0 | 16 | 7,3 | 64 | 14,1 | 20,2 | 0 | 2,8 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-06 | 0 | 0 | 16,3 | 9,1 | 66 | 12,7 | 21,2 | 0 | 2,3 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-07 | 0 | 0 | 14,8 | 9 | 81 | 10,4 | 16,9 | 0 | 1,4 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-08 | 0 | 0 | 15,2 | 11,1 | 80 | 8,7 | 15,8 | 0 | 1,4 | muy_bajo | 0 |
| 2024-02-09 | 0 | 0 | 14,8 | 9,9 | 74 | 11,4 | 22,3 | 0 | 1,8 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 8.
1% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 ha w 2023 r..
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 99 %
Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Silny wiatr: 51 % powierzchni (Grecja)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 29 sty | 8,0 °C | 49 % | 59 km/h | 0,0 mm | Niskie 6 |
| 30 sty | 7,0 °C | 53 % | 68 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 31 sty po | 9,8 °C | 37 % | 60 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
| 1 lut po | 9,5 °C | 49 % | 18 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 2 lut po | 10,8 °C | 61 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 3 lut po | 10,1 °C | 65 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 4 lut po | 11,9 °C | 66 % | 14 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 5 lut po | 16,0 °C | 64 % | 20 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 3 |
| 6 lut po | 16,3 °C | 66 % | 21 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 7 lut po | 14,8 °C | 81 % | 17 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 8 lut po | 15,2 °C | 80 % | 16 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 9 lut po | 14,8 °C | 74 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
Zaczął się przy FWI 6,4 i minimalnej wilgotności 49 %; wcześniej: 8 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 25.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,9 mm, 12 lis.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,5 mm, 4 lis.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,8 mm, 17 lis.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 25,1 mm, 5 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,3 mm, 21 sie.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (188 ha przy medianie 238 ha) i trwał 2 dni (mediana: 2 dni).
W 2 z 25 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 30 sty, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 23 z 25, z medianą 3,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
1 lutego 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 27 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · 199 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.