Pożar: Toliary-II, wrzesień 2026 Toliary-II
Pożar wybuchł 12 września 2026 na terenie gminy Toliary-II (Madagaskar), a satelity rejestrowały ogień przez 9 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 272 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 43. co do wielkości pożar w regionie Atsimo-Andrefana od 2016 roku (spośród 49 z własną stroną). Madagaskar, 2026: 81. miejsce na 109.
Porównaj z…
- Spalona powierzchnia
- 2 272ha
- obrys GWIS (Copernicus)
- Czas trwania
- 9dni
- 12 wrz 2026 – 20 wrz 2026
- Dotknięte gminy
- 1
- dystryktów
- Początek
- 12 wrz
- 2026
- Detekcje cieplne
- 43
- w jednym punkcie cieplnym: 143 MW
- Zagrożenie na starcie
- 35
- Wysokie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 109MW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 24. Deszcz przyszedł po pożarze: 4,0 mm, 26 wrz.
Ten teren już wcześniej płonął
98% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 462 ha w 2016 r., 3 245 ha w 2017 r., 1 067 ha w 2018 r., 2 803 ha w 2019 r., 1 811 ha w 2020 r., 685 ha w 2021 r., 426 ha w 2022 r., 1 778 ha w 2023 r., 1 234 ha w 2024 r., 1 461 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 218 ha, które spłonęły wcześniej.
- 3 245 ha Pożar: Toliary-II, październik 2017 łącznie 23 015 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 2 680 ha Pożar: Toliary-II, październik 2019 łącznie 14 445 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 811 ha Pożar: Toliary-II, wrzesień 2020 łącznie 20 892 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 778 ha Pożar: Toliary-II, wrzesień 2023 łącznie 12 385 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 414 ha Pożar: Toliary-II, sierpień 2025 łącznie 3 703 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 067 ha Pożar: Toliary-II, wrzesień 2018 łącznie 13 011 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 855 ha Pożar: Toliary-II, wrzesień 2024 łącznie 2 527 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 685 ha Pożar: Toliary-II, październik 2021 łącznie 14 910 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą miejscowością
-
Toliary-II tu się zaczął2 280 ha dotarł 12 wrz0,2 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie znajdowało się około 0,05 ha zabudowy i mieszkało około 50 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12 wrz | 28,1 °C | 28 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 13 wrz | 30,3 °C | 18 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 14 wrz | 32,5 °C | 22 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 15 wrz | 31,5 °C | 28 % | 47 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 16 wrz | 31,6 °C | 30 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 17 wrz | 30,0 °C | 28 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 18 wrz | 29,9 °C | 29 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 19 wrz | 30,4 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 20 wrz | 32,8 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 21 wrz po | 30,8 °C | 33 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 22 wrz po | 29,9 °C | 36 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 23 wrz po | 29,9 °C | 40 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 24 wrz po | 30,6 °C | 35 % | 39 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 25 wrz po | 31,5 °C | 26 % | 30 km/h | 0,1 mm | Wysokie 35 |
| 26 wrz po | 31,2 °C | 31 % | 29 km/h | 4,0 mm | Umiarkowane 11 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus20 września 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 20 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 43Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
- 20 892 haToliary-IIwrzesień 2020 · 59 dni · 4 km stąd
- 14 910 haToliary-II14 października 2021 · 34 dni · 4 km stąd
- 14 445 haToliary-II7 października 2019 · 38 dni · 4 km stąd
- 13 011 haToliary-IIwrzesień 2018 · 22 dni · 4 km stąd
- 23 015 haToliary-II5 października 2017 · 41 dni · 6 km stąd
- 12 385 haToliary-IIwrzesień 2023 · 23 dni · 6 km stąd
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Toliary-II?
- Według GWIS (Copernicus) trwał od 12 września 2026 do 20 września 2026: 9 dni między pierwszą a ostatnią detekcją cieplną obrysu.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 2 272 ha (22,7 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Pożar objął tylko jedną jednostkę: Toliary-II (2 280 ha, 0,2 %).
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 32,8 °C, wilgotność spadła do 18 %, a porywy wiatru osiągały 47 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 48, klasa: Bardzo wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Madagaskar (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
Bez zmian od 24 października 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
- Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. 43 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.