Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 31 lipca 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 31 lipca 2026 na terenie gminy Thebes (Grecja), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 735 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 3. co do wielkości pożar w regionie Central Greece od 2016 roku (spośród 53 z własną stroną). Grecja, 2026: 3. miejsce na 28.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 31 lip 2026 do 1 sie 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 48 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 31 lipca 2026; detekcje tego dnia: 71.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 6.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 29,4 °C i minimalna wilgotność 39 % w dniu 31 lipca 2026; porywy 62 km/h w dniu 31 lipca 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-07-31 | 71 | 751 | 29,4 | 23,6 | 39 | 27,9 | 61,9 | 0 | 48,5 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-01 | 59 | 534 | 28,6 | 23,2 | 40 | 26 | 58,3 | 0 | 46,3 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-02 | 0 | 0 | 29,6 | 22,4 | 39 | 21,9 | 49 | 0 | 38,3 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-03 | 0 | 0 | 32,1 | 22,6 | 35 | 15,1 | 34,2 | 0 | 34,8 | alto | 0 |
| 2026-08-04 | 0 | 0 | 32,7 | 22,1 | 36 | 16,5 | 34,2 | 0 | 40 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-05 | 0 | 0 | 32,8 | 23,2 | 34 | 18,4 | 43,9 | 0 | 45,5 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-06 | 0 | 0 | 32,3 | 24,2 | 36 | 22,1 | 48,2 | 0 | 49,1 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-07 | 0 | 0 | 32,8 | 23,6 | 40 | 11,4 | 27,4 | 0,2 | 36,1 | alto | 0 |
| 2026-08-08 | 0 | 0 | 33,5 | 23,9 | 38 | 13,9 | 29,2 | 0 | 36,6 | alto | 0 |
| 2026-08-09 | 0 | 0 | 31,9 | 25,1 | 45 | 20,4 | 49,7 | 0,7 | 42,7 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-10 | 0 | 0 | 31,2 | 24,9 | 43 | 22,5 | 50,4 | 0 | 45 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-11 | 0 | 0 | 32,6 | 23,7 | 36 | 19 | 43,9 | 0 | 45,5 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 6.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Ateny — geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia Commons (CC0 1.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Silny wiatr: 52 % powierzchni (Grecja)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 31 lip | 29,4 °C | 39 % | 62 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 1 sie | 28,6 °C | 40 % | 58 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 2 sie po | 29,6 °C | 39 % | 49 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 3 sie po | 32,1 °C | 35 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 4 sie po | 32,7 °C | 36 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 5 sie po | 32,8 °C | 34 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 6 sie po | 32,3 °C | 36 % | 48 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 7 sie po | 32,8 °C | 40 % | 27 km/h | 0,2 mm | Wysokie 36 |
| 8 sie po | 33,5 °C | 38 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 9 sie po | 31,9 °C | 45 % | 50 km/h | 0,7 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 10 sie po | 31,2 °C | 43 % | 50 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 11 sie po | 32,6 °C | 36 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
Zaczął się przy FWI 48,5 i minimalnej wilgotności 39 %; wcześniej: 6 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 30.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,6 mm, 5 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,6 mm, 14 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,6 mm, 14 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 27 sie.
Był 9,7 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 2 dni (mediana: 2 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 30 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 18 z 30 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,3 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 1 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 12 z 30, z medianą 2,3 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
3 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 112 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 46, czyli 3,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · 199 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.