Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 20 mar 2025 – 28 mar 2025
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 20 marca 2025 na terenie gminy Tha Pla (Tajlandia), a satelity rejestrowały ogień przez 9 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 532 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 7. co do wielkości pożar w regionie Uttaradit Province od 2016 roku (spośród 78 z własną stroną). Tajlandia, 2025: 32. miejsce na 173.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (11,6 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 20 mar 2025 do 28 mar 2025: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 12 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 24 marca 2025; detekcje tego dnia: 12.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 22.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,0 °C i minimalna wilgotność 26 % w dniu 26 marca 2025; porywy 37 km/h w dniu 26 marca 2025.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-03-20 | 4 | 5 | 31,8 | 20,7 | 37 | 11,1 | 30,6 | 0 | 24,6 | alto | 1 |
| 2025-03-21 | 6 | 10 | 33,4 | 20,2 | 33 | 8,5 | 24,8 | 0 | 25,4 | alto | 1 |
| 2025-03-22 | 1 | 1 | 35,4 | 19,7 | 29 | 7 | 20,5 | 0 | 27,5 | alto | 1 |
| 2025-03-23 | 2 | 7 | 36,5 | 19,6 | 32 | 8,5 | 23,4 | 0 | 28,9 | alto | 1 |
| 2025-03-24 | 12 | 67 | 38,8 | 20,7 | 25 | 9,4 | 25,9 | 0 | 33,9 | alto | 1 |
| 2025-03-25 | 15 | 47 | 38,3 | 22,7 | 28 | 12,5 | 35,3 | 0 | 37 | alto | 1 |
| 2025-03-26 | 20 | 46 | 39 | 24,4 | 26 | 12,2 | 37,1 | 0 | 37,1 | alto | 1 |
| 2025-03-27 | 8 | 34 | 38,9 | 22,7 | 23 | 12,8 | 37,1 | 0 | 39,3 | muy_alto | 1 |
| 2025-03-28 | 6 | 10 | 38,6 | 22,9 | 25 | 13,3 | 34,2 | 0 | 40,2 | muy_alto | 1 |
| 2025-03-29 | 0 | 0 | 39,8 | 22,9 | 24 | 11,5 | 32,4 | 0 | 38,9 | muy_alto | 0 |
| 2025-03-30 | 0 | 0 | 36,8 | 25,6 | 43 | 10,1 | 30,6 | 0,2 | 30,4 | alto | 0 |
| 2025-03-31 | 0 | 0 | 34,9 | 25,3 | 47 | 10,7 | 31,7 | 0,5 | 27,7 | alto | 0 |
| 2025-04-01 | 0 | 0 | 34,7 | 26,3 | 48 | 10,4 | 28,8 | 0,3 | 26,8 | alto | 0 |
| 2025-04-02 | 0 | 0 | 36,1 | 24,2 | 40 | 8,3 | 25,9 | 0 | 25,7 | alto | 0 |
| 2025-04-03 | 0 | 0 | 36,7 | 25,1 | 38 | 8,7 | 22,3 | 0 | 27 | alto | 0 |
| 2025-04-04 | 0 | 0 | 37,2 | 24,4 | 40 | 10,5 | 34,6 | 0,1 | 28,5 | alto | 0 |
| 2025-04-05 | 0 | 0 | 36,8 | 26,9 | 42 | 12,4 | 35,6 | 0,2 | 30,2 | alto | 0 |
| 2025-04-06 | 0 | 0 | 36,1 | 25,3 | 42 | 11 | 34,2 | 1,8 | 17,7 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 22. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,8 mm, 6 kwi.
61% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 589 ha w 2019 r., 405 ha w 2020 r., 386 ha w 2021 r., 53 ha w 2023 r., 310 ha w 2024 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 537 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Bangkok — geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 mar | 31,8 °C | 37 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 21 mar | 33,4 °C | 33 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 22 mar | 35,4 °C | 29 % | 20 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 23 mar | 36,5 °C | 32 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 24 mar | 38,8 °C | 25 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 25 mar | 38,3 °C | 28 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 26 mar | 39,0 °C | 26 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 27 mar | 38,9 °C | 23 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 28 mar | 38,6 °C | 25 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 29 mar po | 39,8 °C | 24 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 30 mar po | 36,8 °C | 43 % | 31 km/h | 0,2 mm | Wysokie 30 |
| 31 mar po | 34,9 °C | 47 % | 32 km/h | 0,5 mm | Wysokie 28 |
| 1 kwi po | 34,7 °C | 48 % | 29 km/h | 0,3 mm | Wysokie 27 |
| 2 kwi po | 36,1 °C | 40 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 3 kwi po | 36,7 °C | 38 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 4 kwi po | 37,2 °C | 40 % | 35 km/h | 0,1 mm | Wysokie 28 |
| 5 kwi po | 36,8 °C | 42 % | 36 km/h | 0,2 mm | Wysokie 30 |
| 6 kwi po | 36,1 °C | 42 % | 34 km/h | 1,8 mm | Umiarkowane 18 |
Zaczął się przy FWI 24,6 i minimalnej wilgotności 37 %; wcześniej: 22 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 34.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 18 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 21 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,9 mm, 30 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 7 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,1 mm, 18 mar.
Był 2,1 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 9 dni (mediana: 8 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 3 z 34 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 14 z 34 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,0 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 28 mar, a 6 kwi spadło 1,8 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 20 z 34, z medianą 2,0 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
24 marca 2025 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 104 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 63, czyli 4,2 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 199 · 191 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.