Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 4 sierpnia 2021 na terenie gminy Tepelenë (Albania), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 138 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 23. co do wielkości pożar w regionie Gjirokastër od 2016 roku (spośród 40 z własną stroną). Albania, 2021: 33. miejsce na 51.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (1,8 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 4 sie 2021 do 5 sie 2021: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 2 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 5 sierpnia 2021; detekcje tego dnia: 3.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 16.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 29,1 °C i minimalna wilgotność 25 % w dniu 4 sierpnia 2021; porywy 58 km/h w dniu 5 sierpnia 2021.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-08-04 | 0 | 0 | 29,1 | 17,3 | 25 | 10,5 | 36,7 | 0 | 39 | muy_alto | 1 |
| 2021-08-05 | 3 | 5 | 27,2 | 16,3 | 24 | 11,1 | 58 | 0 | 45,5 | muy_alto | 1 |
| 2021-08-06 | 0 | 0 | 23,4 | 15 | 36 | 11,7 | 52,2 | 0,5 | 30,8 | alto | 0 |
| 2021-08-07 | 0 | 0 | 26,1 | 11,7 | 26 | 7,4 | 33,1 | 0 | 30,1 | alto | 0 |
| 2021-08-08 | 0 | 0 | 27,3 | 13,9 | 26 | 6,8 | 26,6 | 0 | 34 | alto | 0 |
| 2021-08-09 | 0 | 0 | 29,5 | 15,6 | 26 | 8,3 | 31 | 0 | 33,4 | alto | 0 |
| 2021-08-10 | 0 | 0 | 30,9 | 17,3 | 25 | 9,3 | 42,8 | 0 | 38,7 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-11 | 0 | 0 | 28,7 | 16 | 31 | 11,4 | 49,3 | 0 | 34,4 | alto | 0 |
| 2021-08-12 | 0 | 0 | 28,5 | 14,7 | 24 | 6,9 | 29,9 | 0 | 31,3 | alto | 0 |
| 2021-08-13 | 0 | 0 | 27,2 | 15,9 | 30 | 5,9 | 26,6 | 0 | 35,8 | alto | 0 |
| 2021-08-14 | 0 | 0 | 27,3 | 13,8 | 31 | 7,6 | 33,5 | 0,2 | 35,6 | alto | 0 |
| 2021-08-15 | 0 | 0 | 26,6 | 14,2 | 34 | 7,9 | 31,3 | 0 | 35 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
5 sie 2021 · 5 MW · 3
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 16.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 sie | 29,1 °C | 25 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 5 sie | 27,2 °C | 24 % | 58 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 6 sie po | 23,4 °C | 36 % | 52 km/h | 0,5 mm | Wysokie 31 |
| 7 sie po | 26,1 °C | 26 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 8 sie po | 27,3 °C | 26 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 9 sie po | 29,5 °C | 26 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 10 sie po | 30,9 °C | 25 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 11 sie po | 28,7 °C | 31 % | 49 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 12 sie po | 28,5 °C | 24 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 13 sie po | 27,2 °C | 30 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 14 sie po | 27,3 °C | 31 % | 34 km/h | 0,2 mm | Wysokie 36 |
| 15 sie po | 26,6 °C | 34 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
Zaczął się przy FWI 39,0 i minimalnej wilgotności 25 %; wcześniej: 16 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 19.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,3 mm, 18 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,0 mm, 17 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,0 mm, 18 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,9 mm, 3 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 138 ha przy medianie 237 ha. Trwał 2 dni (mediana: 4 dni).
W 2 z 19 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,3 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 5 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 17 z 19, z medianą 2,3 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
4 sierpnia 2021 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 25 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 23, czyli 1,5 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 128 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 2.5 Generic). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.