Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 27 sierpnia 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 23 sierpnia 2023 na terenie gminy Taounate (Maroko), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 114 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 17. co do wielkości pożar w regionie Fez-Meknes od 2016 roku (spośród 20 z własną stroną). Maroko, 2023: 12. miejsce na 13.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 23 sie 2023 do 24 sie 2023: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 72 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 23 sierpnia 2023; detekcje tego dnia: 6.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 11.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 35,8 °C i minimalna wilgotność 23 % w dniu 23 sierpnia 2023; porywy 32 km/h w dniu 24 sierpnia 2023.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-08-23 | 6 | 133 | 35,8 | 21,7 | 23 | 9,2 | 27,7 | 0,3 | 40 | muy_alto | 1 |
| 2023-08-24 | 2 | 5 | 35,4 | 20,8 | 25 | 7,5 | 32 | 0 | 40,9 | muy_alto | 1 |
| 2023-08-25 | 0 | 0 | 35,7 | 20,3 | 22 | 7,8 | 27,4 | 0 | 37,6 | alto | 0 |
| 2023-08-26 | 0 | 0 | 33,1 | 20,2 | 27 | 13,2 | 46,1 | 0 | 46,8 | muy_alto | 0 |
| 2023-08-27 | 0 | 0 | 26,7 | 17,3 | 28 | 13 | 43,2 | 0 | 41,4 | muy_alto | 0 |
| 2023-08-28 | 0 | 0 | 29,2 | 13 | 23 | 7,6 | 24,8 | 0 | 30,2 | alto | 0 |
| 2023-08-29 | 0 | 0 | 29,9 | 13,3 | 23 | 9,1 | 33,8 | 0 | 35,6 | alto | 0 |
| 2023-08-30 | 0 | 0 | 26,8 | 15,3 | 41 | 12,1 | 40,7 | 0 | 30,4 | alto | 0 |
| 2023-08-31 | 0 | 0 | 29,8 | 12,7 | 29 | 7,1 | 26,3 | 0 | 27,3 | alto | 0 |
| 2023-09-01 | 0 | 0 | 28,6 | 16,2 | 37 | 10,1 | 37,4 | 0 | 31,1 | alto | 0 |
| 2023-09-02 | 0 | 0 | 21,5 | 15,2 | 53 | 8,2 | 29,5 | 0,1 | 25,8 | alto | 0 |
| 2023-09-03 | 0 | 0 | 21,5 | 14,2 | 51 | 11,3 | 34,6 | 2,2 | 9,4 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 11. Deszcz przyszedł po pożarze: 2,2 mm, 3 wrz.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 23 sie | 35,8 °C | 23 % | 28 km/h | 0,3 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 24 sie | 35,4 °C | 25 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 25 sie po | 35,7 °C | 22 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 26 sie po | 33,1 °C | 27 % | 46 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 27 sie po | 26,7 °C | 28 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 28 sie po | 29,2 °C | 23 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 29 sie po | 29,9 °C | 23 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 30 sie po | 26,8 °C | 41 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 31 sie po | 29,8 °C | 29 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 1 wrz po | 28,6 °C | 37 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 2 wrz po | 21,5 °C | 53 % | 30 km/h | 0,1 mm | Wysokie 26 |
| 3 wrz po | 21,5 °C | 51 % | 35 km/h | 2,2 mm | Niskie 9 |
Zaczął się przy FWI 40,0 i minimalnej wilgotności 23 %; wcześniej: 11 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 26.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,6 mm, 13 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 114 ha przy medianie 214 ha. Trwał 2 dni (mediana: 2 dni).
W 16 z 26 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,2 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 24 sie, a 3 wrz spadło 2,2 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 10 z 26, z medianą 2,2 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
24 sierpnia 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 20 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 15 · 150 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.