Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 9 lis 2019 – 9 lis 2019
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 9 listopada 2019 na terenie gminy Tamou (Niger), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 890 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 31. co do wielkości pożar w regionie Tillabéri od 2016 roku (spośród 158 z własną stroną). Niger, 2019: 7. miejsce na 21.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 9 lis 2019 do 9 lis 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 148 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 9 listopada 2019; detekcje tego dnia: 46.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 8.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,5 °C i minimalna wilgotność 15 % w dniu 9 listopada 2019; porywy 33 km/h w dniu 9 listopada 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-11-09 | 46 | 1 328 | 39,5 | 23,2 | 15 | 13,7 | 32,8 | 0 | 40,4 | muy_alto | 1 |
| 2019-11-10 | 0 | 0 | 39,3 | 22,6 | 16 | 13,3 | 27,4 | 0 | 41 | muy_alto | 0 |
| 2019-11-11 | 0 | 0 | 37,9 | 24,4 | 23 | 13,5 | 31 | 0 | 38,1 | muy_alto | 0 |
| 2019-11-12 | 0 | 0 | 37,9 | 23,9 | 21 | 8,7 | 24,1 | 0 | 34,7 | alto | 0 |
| 2019-11-13 | 0 | 0 | 36,6 | 23,9 | 9 | 11,5 | 28,1 | 0 | 41,1 | muy_alto | 0 |
| 2019-11-14 | 0 | 0 | 36,9 | 22,8 | 12 | 13,2 | 31,3 | 0 | 43,7 | muy_alto | 0 |
| 2019-11-15 | 0 | 0 | 37,4 | 21,5 | 12 | 12,4 | 29,2 | 0 | 43,7 | muy_alto | 0 |
| 2019-11-16 | 0 | 0 | 37,8 | 22,2 | 18 | 12,8 | 29,2 | 0 | 43,8 | muy_alto | 0 |
| 2019-11-17 | 0 | 0 | 38,4 | 22,8 | 13 | 14,1 | 33,8 | 0 | 45,9 | muy_alto | 0 |
| 2019-11-18 | 0 | 0 | 39,3 | 22,8 | 9 | 11 | 27,4 | 0 | 45,5 | muy_alto | 0 |
| 2019-11-19 | 0 | 0 | 38,7 | 22 | 14 | 9,9 | 22 | 0 | 45 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
9 lis 2019 · 1 328 MW · 46
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 8.
51% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 445 ha w 2016 r., 759 ha w 2017 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 967 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 9 lis | 39,5 °C | 15 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 10 lis po | 39,3 °C | 16 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 11 lis po | 37,9 °C | 23 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 12 lis po | 37,9 °C | 21 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 13 lis po | 36,6 °C | 9 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 14 lis po | 36,9 °C | 12 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 15 lis po | 37,4 °C | 12 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 16 lis po | 37,8 °C | 18 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 17 lis po | 38,4 °C | 13 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 18 lis po | 39,3 °C | 9 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 19 lis po | 38,7 °C | 14 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
Zaczął się przy FWI 40,4 i minimalnej wilgotności 15 %; wcześniej: 8 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 47.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (1 890 ha przy medianie 1 449 ha) i trwał 1 dzień (mediana: 5 dni).
W żadnym w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł 1 mm: wszystkie zgasły bez deszczu.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 9 lis, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Żaden z 47 bliźniaków nie miał deszczu na koniec.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z OCHA COD-AB (IGNN) (Creative Commons Attribution for Intergovernmental Organisations (CC BY-IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.