Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 17 czerwca 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 12 czerwca 2024 na terenie gminy Spinazzola (Włochy), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 129 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 17. co do wielkości pożar w regionie Barletta-Andria-Trani od 2016 roku (spośród 21 z własną stroną). Włochy, 2024: 78. miejsce na 112.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 12 cze 2024 do 13 cze 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 42 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 12 czerwca 2024; detekcje tego dnia: 4.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 8.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 28,7 °C i minimalna wilgotność 27 % w dniu 12 czerwca 2024; porywy 46 km/h w dniu 13 czerwca 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-06-12 | 4 | 107 | 28,7 | 18,6 | 27 | 14,8 | 40,7 | 0,2 | 25,7 | alto | 1 |
| 2024-06-13 | 3 | 12 | 28,2 | 16 | 27 | 17,2 | 45,7 | 0,9 | 22,4 | alto | 1 |
| 2024-06-14 | 0 | 0 | 25,1 | 13,7 | 27 | 16,3 | 35,6 | 0 | 24 | alto | 0 |
| 2024-06-15 | 0 | 0 | 27,7 | 14,7 | 23 | 14,1 | 31,7 | 0 | 26,1 | alto | 0 |
| 2024-06-16 | 0 | 0 | 30,8 | 17,8 | 20 | 17,7 | 34,6 | 0 | 33 | alto | 0 |
| 2024-06-17 | 0 | 0 | 27,8 | 19,9 | 32 | 14,8 | 36,7 | 0 | 28,7 | alto | 0 |
| 2024-06-18 | 0 | 0 | 30,2 | 17,4 | 26 | 13,8 | 34,6 | 0 | 28,7 | alto | 0 |
| 2024-06-19 | 0 | 0 | 33,7 | 19,8 | 24 | 9,7 | 28,4 | 0 | 28,2 | alto | 0 |
| 2024-06-20 | 0 | 0 | 34,3 | 23,6 | 25 | 18,4 | 42,1 | 0 | 35,8 | alto | 0 |
| 2024-06-21 | 0 | 0 | 33,4 | 23,3 | 28 | 14,9 | 32,8 | 0 | 33,6 | alto | 0 |
| 2024-06-22 | 0 | 0 | 33,2 | 22 | 26 | 15,9 | 34,6 | 0 | 35,2 | alto | 0 |
| 2024-06-23 | 0 | 0 | 30,5 | 17,4 | 29 | 14,3 | 31,7 | 0,1 | 34,2 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 8.
3% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 4 ha w 2023 r..
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 100 %
Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12 cze | 28,7 °C | 27 % | 41 km/h | 0,2 mm | Wysokie 26 |
| 13 cze | 28,2 °C | 27 % | 46 km/h | 0,9 mm | Wysokie 22 |
| 14 cze po | 25,1 °C | 27 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 15 cze po | 27,7 °C | 23 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 16 cze po | 30,8 °C | 20 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 17 cze po | 27,8 °C | 32 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 18 cze po | 30,2 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 19 cze po | 33,7 °C | 24 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 20 cze po | 34,3 °C | 25 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 21 cze po | 33,4 °C | 28 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 22 cze po | 33,2 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 23 cze po | 30,5 °C | 29 % | 32 km/h | 0,1 mm | Wysokie 34 |
Zaczął się przy FWI 25,7 i minimalnej wilgotności 27 %; wcześniej: 8 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 24.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,5 mm, 7 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,5 mm, 15 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,3 mm, 14 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,8 mm, 15 lip.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (129 ha przy medianie 164 ha) i trwał 2 dni (mediana: 2 dni).
W 6 z 24 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,0 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 13 cze, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 18 z 24, z medianą 3,0 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
10 czerwca 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 12 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · 1515 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.