Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 12 sierpnia 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 3 sierpnia 2026 na terenie gminy سجنان (Tunezja), a satelity rejestrowały ogień przez 12 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 136 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 30. co do wielkości pożar w regionie Bizerte od 2016 roku (spośród 39 z własną stroną). Tunezja, 2026: 27. miejsce na 36.
Propozycje: برقو · 2022ماطر · 2026سجنان · 2021نفزة · 2017
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 3 sie 2026 do 14 sie 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 204 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 11 sierpnia 2026; detekcje tego dnia: 3.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 30.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,1 °C i minimalna wilgotność 22 % w dniu 3 sierpnia 2026; porywy 47 km/h w dniu 7 sierpnia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Przesuń suwak, aby zobaczyć, jaką powierzchnię strona publikowała każdego dnia.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-03 | 0 | 0 | 39,1 | 24,1 | 22 | 9,1 | 27,7 | 0,5 | 40,4 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-04 | 0 | 0 | 38,9 | 24,9 | 26 | 11,1 | 25,2 | 0,8 | 40,5 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-05 | 0 | 0 | 32 | 25,3 | 57 | 16,5 | 41,8 | 0,3 | 26,7 | alto | 1 |
| 2026-08-06 | 0 | 0 | 31 | 25,4 | 60 | 19,1 | 45,7 | 0 | 32,9 | alto | 1 |
| 2026-08-07 | 0 | 0 | 32,2 | 25,6 | 56 | 19,6 | 46,8 | 0 | 35,1 | alto | 1 |
| 2026-08-08 | 0 | 0 | 32,3 | 22,6 | 48 | 14,3 | 38,2 | 0 | 33,6 | alto | 1 |
| 2026-08-09 | 0 | 0 | 34,9 | 20,4 | 35 | 12,3 | 27 | 0 | 30 | alto | 1 |
| 2026-08-10 | 0 | 0 | 35,9 | 22,7 | 31 | 13 | 32 | 0 | 43 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-11 | 3 | 374 | 36,7 | 20,8 | 30 | 11,3 | 27 | 0 | 41,4 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-12 | 0 | 0 | 37,6 | 22,5 | 26 | 12,9 | 28,8 | 0,1 | 39,5 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-13 | 0 | 0 | 36,8 | 23,9 | 29 | 12,9 | 33,5 | 0 | 46,4 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-14 | 3 | 11 | 34,1 | 23,3 | 43 | 9,7 | 27,7 | 0 | 38,4 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-15 | 0 | 0 | 34,8 | 23,4 | 40 | 11,5 | 34,6 | 0,5 | 31,4 | alto | 0 |
| 2026-08-16 | 0 | 0 | 35,1 | 21,5 | 37 | 8,1 | 23,8 | 0 | 29,4 | alto | 0 |
| 2026-08-17 | 0 | 0 | 35,9 | 23,7 | 34 | 11,9 | 33,5 | 0 | 33,4 | alto | 0 |
| 2026-08-18 | 0 | 0 | 32 | 23,8 | 54 | 20,2 | 47,2 | 0 | 42,3 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-19 | 0 | 0 | 31,5 | 22,1 | 46 | 14,1 | 36,4 | 0 | 36,5 | alto | 0 |
| 2026-08-20 | 0 | 0 | 35,7 | 21,4 | 31 | 15,4 | 37,8 | 0 | 39,8 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-21 | 0 | 0 | 37,6 | 24,8 | 35 | 16,8 | 41,4 | 0,8 | 44,6 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-22 | 0 | 0 | 35,5 | 25,5 | 47 | 13,8 | 32,4 | 0 | 19,9 | moderado | 0 |
| 2026-08-23 | 0 | 0 | 40 | 25,2 | 25 | 9,4 | 24,8 | 0 | 39,4 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-24 | 0 | 0 | 37,2 | 26,1 | 38 | 13,8 | 26,6 | 0,1 | 49,6 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 30.
80% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 106 ha w 2021 r., 2 ha w 2023 r., 5 ha w 2024 r..
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 3 sie | 39,1 °C | 22 % | 28 km/h | 0,5 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 4 sie | 38,9 °C | 26 % | 25 km/h | 0,8 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 5 sie | 32,0 °C | 57 % | 42 km/h | 0,3 mm | Wysokie 27 |
| 6 sie | 31,0 °C | 60 % | 46 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 7 sie | 32,2 °C | 56 % | 47 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 8 sie | 32,3 °C | 48 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 9 sie | 34,9 °C | 35 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 10 sie | 35,9 °C | 31 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 11 sie | 36,7 °C | 30 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 12 sie | 37,6 °C | 26 % | 29 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 13 sie | 36,8 °C | 29 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 14 sie | 34,1 °C | 43 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 15 sie po | 34,8 °C | 40 % | 35 km/h | 0,5 mm | Wysokie 31 |
| 16 sie po | 35,1 °C | 37 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 17 sie po | 35,9 °C | 34 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 18 sie po | 32,0 °C | 54 % | 47 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 19 sie po | 31,5 °C | 46 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 20 sie po | 35,7 °C | 31 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 21 sie po | 37,6 °C | 35 % | 41 km/h | 0,8 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 22 sie po | 35,5 °C | 47 % | 32 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 23 sie po | 40,0 °C | 25 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 24 sie po | 37,2 °C | 38 % | 27 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 50 |
Zaczął się przy FWI 40,4 i minimalnej wilgotności 22 %; wcześniej: 30 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2022 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 3.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,1 mm, 6 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,4 mm, 27 lip.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 3. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 14 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
17 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 20 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 16, czyli 1,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 198 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.