Przejdź do treści
worldfires
MM · Mjanma · →

Pożar: Sinbaungwe, luty 2026 Thayet, Sinbaungwe, Minhla

Wygasły · ostatnie wykrycie: 20 lut 2026, 18:54 UTC

Pożar wybuchł 5 lutego 2026 na terenie gminy Sinbaungwe (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 16 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 16 664 ha, obejmujący obszar 3 gmin.

To 6. co do wielkości pożar w regionie Magway od 2016 roku (spośród 190 z własną stroną). Mjanma, 2026: 25. miejsce na 480.

Porównaj z…
Spalona powierzchnia
16 664ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
16dni
5 lut 2026 – 20 lut 2026
Dotknięte gminy
3
gmin
Początek
5 lut
2026
Detekcje cieplne
397
w jednym punkcie cieplnym: 0 MW
Zagrożenie na starcie
26
Wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
83MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 5 lut20 lut
20 lut 2026

Jak się rozwijał, dzień po dniu

5 lut 2026 · 12 MW · 4 6 lut 2026 · 12 MW · 3 7 lut 2026 · 41 MW · 14 8 lut 2026 · 58 MW · 29 9 lut 2026 · 14 MW · 6 10 lut 2026 · 8 MW · 3 11 lut 2026 · 87 MW · 17 12 lut 2026 · 89 MW · 60 13 lut 2026 · 271 MW · 80 14 lut 2026 · 104 MW · 39 15 lut 2026 · 156 MW · 37 16 lut 2026 · 158 MW · 40 17 lut 2026 · 163 MW · 18 18 lut 2026 · 120 MW · 35 19 lut 2026 · 34 MW · 11 20 lut 2026 · 2 MW · 1
5 lut 8 lut 11 lut 13 lut 14 lut 17 lut 20 lut

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

37°maksimum
29km/h · najsilniejszy poryw
22%najniższa wilgotność

Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).

Ten teren już wcześniej płonął

49% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 3 634 ha w 2016 r., 1 732 ha w 2022 r., 345 ha w 2023 r., 3 790 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 8 123 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 19% obszaru porównawczego: Berlin (167 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. 11 344 ha
    9,4 %
  2. Sinbaungwe tu się zaczął
    3 680 ha
    1,8 %
  3. 1 735 ha
    0,7 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana4,6 ha
Mieszkańcy≈ 900

W obrysie znajdowało się około 4,6 ha zabudowy i mieszkało około 900 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
5 lut 34,0 °C 35 % 15 km/h 0,0 mm Wysokie 26
6 lut 33,1 °C 38 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 28
7 lut 33,6 °C 35 % 19 km/h 0,0 mm Wysokie 26
8 lut 33,8 °C 33 % 23 km/h 0,0 mm Wysokie 28
9 lut 34,7 °C 38 % 26 km/h 0,0 mm Wysokie 30
10 lut 34,6 °C 40 % 28 km/h 0,0 mm Wysokie 30
11 lut 35,3 °C 34 % 16 km/h 0,0 mm Wysokie 28
12 lut 35,7 °C 22 % 14 km/h 0,0 mm Wysokie 33
13 lut 35,1 °C 27 % 16 km/h 0,0 mm Wysokie 32
14 lut 34,5 °C 27 % 20 km/h 0,0 mm Wysokie 35
15 lut 35,5 °C 22 % 14 km/h 0,0 mm Wysokie 33
16 lut 34,8 °C 28 % 18 km/h 0,0 mm Wysokie 35
17 lut 34,9 °C 29 % 29 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 38
18 lut 35,7 °C 32 % 26 km/h 0,0 mm Wysokie 36
19 lut 36,8 °C 34 % 15 km/h 0,0 mm Wysokie 32
20 lut 36,3 °C 38 % 16 km/h 0,0 mm Wysokie 31
21 lut po 35,3 °C 33 % 32 km/h 0,6 mm Wysokie 32
22 lut po 36,0 °C 25 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 37
23 lut po 34,9 °C 32 % 21 km/h 0,0 mm Wysokie 34
24 lut po 32,8 °C 35 % 23 km/h 0,0 mm Wysokie 34
25 lut po 28,9 °C 56 % 28 km/h 0,2 mm Wysokie 24
26 lut po 34,6 °C 33 % 15 km/h 0,0 mm Wysokie 27
27 lut po 35,3 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 40
28 lut po 35,0 °C 29 % 17 km/h 0,0 mm Wysokie 37
1 mar po 34,4 °C 28 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 36
2 mar po 35,4 °C 29 % 16 km/h 0,0 mm Wysokie 36

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 29 sty 2026
Po · 27 lut 2026

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

16 lutego 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 105 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 70, czyli 4,6 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.5105 µg/m³
Dni powyżej normy21 dni
PM10107 µg/m³
Grubość optyczna0,81
34567891011121314151617181920212223
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 0Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Mjanma ›

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Sinbaungwe?
Według GWIS (Copernicus) trwał od 5 lutego 2026 do 20 lutego 2026: 16 dni między pierwszą a ostatnią detekcją cieplną obrysu.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 16 664 ha (166,6 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (3): Thayet (11 344 ha, 9,4 %); Sinbaungwe (3 680 ha, 1,8 %); Minhla (1 735 ha, 0,7 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 36,8 °C, wilgotność spadła do 22 %, a porywy wiatru osiągały 29 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 38, klasa: Bardzo wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Mjanma (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 4 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
  1. Ostatni dzień z ogniem: 22 lutego 2026 → 20 lutego 2026.
  2. Data początku: 29 stycznia 2026 → 5 lutego 2026.
  3. Ostatni dzień z ogniem: 20 lutego 2026 → 22 lutego 2026.
  4. Data początku: 5 lutego 2026 → 29 stycznia 2026.

RSS Zmiany tej strony

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
  • Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. Żadnej detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia ›

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.