Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez NIFC WFIGS.
- Źródło
- NIFC WFIGS
- Data
- 15 sie 2026 – 27 sie 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 15 sierpnia 2026 w hrabstwie Churchill (Stany Zjednoczone), a satelity rejestrowały ogień przez 13 dni. Agencje Stanów Zjednoczonych (MTBS / NIFC) wyznaczyły oficjalny obrys spalonego terenu o powierzchni 9 920 ha, obejmujący obszar jednego hrabstwa.
To 28. co do wielkości pożar w regionie Nevada od 2016 roku (spośród 236 z własną stroną). Stany Zjednoczone, 2026: 58. miejsce na 419.
Obrys opublikowany przez NIFC WFIGS.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 15 sie 2026 do 27 sie 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 82 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 20 sierpnia 2026; detekcje tego dnia: 67.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 0.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,6 °C i minimalna wilgotność 10 % w dniu 19 sierpnia 2026; porywy 45 km/h w dniu 22 sierpnia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-15 | 3 | 163 | 28,7 | 13,9 | 19 | 11,4 | 32 | 0,2 | 27,1 | alto | 1 |
| 2026-08-16 | 25 | 121 | 30,6 | 14,7 | 13 | 14,4 | 29,5 | 0 | 40,2 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-17 | 66 | 797 | 31,6 | 16 | 15 | 13,8 | 40,3 | 0 | 40,5 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-18 | 48 | 311 | 32,1 | 17,4 | 12 | 15,4 | 33,8 | 0 | 45,2 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-19 | 31 | 813 | 34,6 | 16,4 | 10 | 17,5 | 36,7 | 0 | 51,6 | extremo | 1 |
| 2026-08-20 | 67 | 1 174 | 33,7 | 19,6 | 9 | 16,8 | 37,1 | 0 | 51,8 | extremo | 1 |
| 2026-08-21 | 23 | 75 | 32,5 | 16,8 | 12 | 12,6 | 31,3 | 0 | 47,6 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-22 | 2 | 44 | 33 | 19,4 | 14 | 18,7 | 45 | 0,4 | 55,4 | extremo | 1 |
| 2026-08-23 | 0 | 0 | 33 | 17,5 | 14 | 13,8 | 31,3 | 1,8 | 33 | alto | 1 |
| 2026-08-24 | 0 | 0 | 33,1 | 17,4 | 13 | 12,3 | 29,9 | 0,6 | 41,2 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-25 | 0 | 0 | 31,3 | 15,4 | 12 | 13,7 | 32 | 0 | 44,5 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-26 | 2 | 12 | 32,9 | 17,2 | 12 | 15,8 | 30,2 | 0 | 48,2 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-27 | 4 | 11 | 30,6 | 19,5 | 16 | 14,9 | 33,1 | 0 | 47,6 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-28 | 0 | 0 | 23,5 | 15,2 | 26 | 13,8 | 38,5 | 2,6 | 11,6 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: NIFC WFIGS, NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 0. Deszcz przyszedł po pożarze: 2,6 mm, 28 sie.
24% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 2 380 ha w 2016 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdego hrabstwa, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 15 sie | 28,7 °C | 19 % | 32 km/h | 0,2 mm | Wysokie 27 |
| 16 sie | 30,6 °C | 13 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 17 sie | 31,6 °C | 15 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 18 sie | 32,1 °C | 12 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 19 sie | 34,6 °C | 10 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 20 sie | 33,7 °C | 9 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 21 sie | 32,5 °C | 12 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 22 sie | 33,0 °C | 14 % | 45 km/h | 0,4 mm | Ekstremalne 55 |
| 23 sie | 33,0 °C | 14 % | 31 km/h | 1,8 mm | Wysokie 33 |
| 24 sie | 33,1 °C | 13 % | 30 km/h | 0,6 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 25 sie | 31,3 °C | 12 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 26 sie | 32,9 °C | 12 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 27 sie | 30,6 °C | 16 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 28 sie po | 23,5 °C | 26 % | 38 km/h | 2,6 mm | Umiarkowane 12 |
Zaczął się przy FWI 27,1 i minimalnej wilgotności 19 %; wcześniej: deszcz dzień wcześniej. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 17.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 29 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,1 mm, 6 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 2 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 15 wrz.
Był 10,3 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 13 dni (mediana: 2 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 17 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 4 z 17 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,7 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 27 sie, a 28 sie spadło 2,6 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 13 z 17, z medianą 1,7 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
21 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 30 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 19, czyli 1,3 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys jest oficjalny i należy do domeny publicznej. Dla minionych lat pochodzi z MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), prowadzonego przez U.S. Geological Survey i USDA Forest Service, które wyznaczają go na zdjęciach Landsat i Sentinel-2. Dla bieżącego i ubiegłego roku pochodzi z WFIGS w National Interagency Fire Center (NIFC): to obrysy zdarzeń wyznaczane przez ekipy gaśnicze, z powietrza i na zdjęciach. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice hrabstw pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdym hrabstwie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od danych oficjalnych.