Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 31 lip 2024 – 22 sie 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 31 lipca 2024 na terenie gminy Serenje (Zambia), a satelity rejestrowały ogień przez 23 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 12 058 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 24. co do wielkości pożar w regionie Central od 2016 roku (spośród 264 z własną stroną). Zambia, 2024: 25. miejsce na 160.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 31 lip 2024 do 22 sie 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 60 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 5 sierpnia 2024; detekcje tego dnia: 44.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 30,8 °C i minimalna wilgotność 17 % w dniu 5 sierpnia 2024; porywy 46 km/h w dniu 16 sierpnia 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 19 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Przesuń suwak, aby zobaczyć, jaką powierzchnię strona publikowała każdego dnia.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-07-31 | 3 | 25 | 28,2 | 10,7 | 19 | 16,2 | 34,9 | 0 | 57,3 | extremo | 1 |
| 2024-08-01 | 0 | 0 | 27,1 | 11,6 | 19 | 18,2 | 40 | 0 | 56,6 | extremo | 1 |
| 2024-08-02 | 12 | 55 | 26,9 | 10,9 | 27 | 16,4 | 37,4 | 0 | 48 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-03 | 19 | 189 | 28,2 | 10,6 | 25 | 14,1 | 32 | 0 | 44,2 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-04 | 27 | 234 | 29,3 | 11,2 | 22 | 12,1 | 27,4 | 0 | 41,8 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-05 | 44 | 723 | 30,8 | 8,8 | 17 | 13,6 | 25,6 | 0 | 37,8 | alto | 1 |
| 2024-08-06 | 32 | 281 | 29 | 11,1 | 21 | 15,3 | 36 | 0 | 52,1 | extremo | 1 |
| 2024-08-07 | 27 | 180 | 27,8 | 12,1 | 24 | 15,2 | 35,3 | 0 | 49,1 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-08 | 56 | 570 | 28,5 | 11,4 | 22 | 14,3 | 29,2 | 0 | 43,8 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-09 | 21 | 228 | 28,4 | 12,9 | 21 | 13,5 | 31,3 | 0 | 43,9 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-10 | 26 | 180 | 28,8 | 10,1 | 20 | 14,1 | 30,6 | 0 | 46 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-11 | 39 | 388 | 28,7 | 11 | 23 | 15,3 | 29,5 | 0 | 41,8 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-12 | 29 | 335 | 29 | 12,2 | 21 | 15,7 | 31 | 0 | 40,8 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-13 | 32 | 251 | 28,5 | 12,7 | 23 | 17,6 | 39,6 | 0 | 53,6 | extremo | 1 |
| 2024-08-14 | 1 | 15 | 29,4 | 13,3 | 22 | 16,6 | 31,3 | 0 | 37,9 | alto | 1 |
| 2024-08-15 | 39 | 393 | 30,3 | 13,9 | 13 | 19,8 | 44,6 | 0 | 68,7 | extremo | 1 |
| 2024-08-16 | 9 | 145 | 26,5 | 14,7 | 30 | 20,6 | 45,7 | 0 | 57,9 | extremo | 1 |
| 2024-08-17 | 17 | 148 | 26,1 | 12,1 | 30 | 17,7 | 40 | 0 | 49 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-18 | 11 | 136 | 27,7 | 11 | 24 | 15 | 31 | 0 | 40,2 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-19 | 7 | 27 | 28,1 | 11,9 | 18 | 16,6 | 38,2 | 0 | 51,8 | extremo | 1 |
| 2024-08-20 | 5 | 45 | 26,7 | 11,5 | 29 | 18,8 | 41,8 | 0 | 52,3 | extremo | 1 |
| 2024-08-21 | 3 | 11 | 26,3 | 12,9 | 29 | 18,5 | 39,2 | 0 | 49 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-22 | 11 | 54 | 27,8 | 12,6 | 21 | 13,4 | 31,3 | 0 | 41,6 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-23 | 0 | 0 | 25,6 | 13,2 | 28 | 21,7 | 47,5 | 0 | 57,4 | extremo | 0 |
| 2024-08-24 | 0 | 0 | 26,2 | 12,6 | 28 | 19,6 | 43,9 | 0 | 52,4 | extremo | 0 |
| 2024-08-25 | 0 | 0 | 26,3 | 11,6 | 28 | 20,3 | 42,8 | 0 | 44,8 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-26 | 0 | 0 | 27,4 | 11,2 | 21 | 14,1 | 33,8 | 0 | 46,5 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-27 | 0 | 0 | 28,7 | 11,9 | 23 | 12,6 | 28,8 | 0 | 38,9 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-28 | 0 | 0 | 30,6 | 13,6 | 22 | 13,9 | 28,8 | 0 | 37,4 | alto | 0 |
| 2024-08-29 | 0 | 0 | 31,3 | 15 | 22 | 16,3 | 31,3 | 0 | 41,9 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-30 | 0 | 0 | 28,5 | 16,3 | 33 | 22,1 | 47,2 | 0,4 | 56,7 | extremo | 0 |
| 2024-08-31 | 0 | 0 | 25,2 | 17,3 | 44 | 27,5 | 56,5 | 0,2 | 52,3 | extremo | 0 |
| 2024-09-01 | 0 | 0 | 21,8 | 13,4 | 52 | 23 | 46,1 | 0 | 36,5 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
79% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 3 472 ha w 2016 r., 2 528 ha w 2017 r., 4 010 ha w 2018 r., 4 126 ha w 2019 r., 3 077 ha w 2020 r., 4 839 ha w 2021 r., 3 045 ha w 2022 r., 2 841 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 9 473 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 19 ha zabudowy i mieszkało około 1 900 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 91 % powierzchni (Zambia)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 31 lip | 28,2 °C | 19 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 1 sie | 27,1 °C | 19 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 2 sie | 26,9 °C | 27 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 3 sie | 28,2 °C | 25 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 4 sie | 29,3 °C | 22 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 5 sie | 30,8 °C | 17 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 6 sie | 29,0 °C | 21 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 7 sie | 27,8 °C | 24 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 8 sie | 28,5 °C | 22 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 9 sie | 28,4 °C | 21 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 10 sie | 28,8 °C | 20 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 11 sie | 28,7 °C | 23 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 12 sie | 29,0 °C | 21 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 13 sie | 28,5 °C | 23 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 14 sie | 29,4 °C | 22 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 15 sie | 30,3 °C | 13 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 69 |
| 16 sie | 26,5 °C | 30 % | 46 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 17 sie | 26,1 °C | 30 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 18 sie | 27,7 °C | 24 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 19 sie | 28,1 °C | 18 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 20 sie | 26,7 °C | 29 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 21 sie | 26,3 °C | 29 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 22 sie | 27,8 °C | 21 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 23 sie po | 25,6 °C | 28 % | 48 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 24 sie po | 26,2 °C | 28 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 25 sie po | 26,3 °C | 28 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 26 sie po | 27,4 °C | 21 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 27 sie po | 28,7 °C | 23 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 28 sie po | 30,6 °C | 22 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 29 sie po | 31,3 °C | 22 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 30 sie po | 28,5 °C | 33 % | 47 km/h | 0,4 mm | Ekstremalne 57 |
| 31 sie po | 25,2 °C | 44 % | 56 km/h | 0,2 mm | Ekstremalne 52 |
| 1 wrz po | 21,8 °C | 52 % | 46 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
Zaczął się przy FWI 57,3 i minimalnej wilgotności 19 %; wcześniej: ponad dwa miesiące bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2022 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 3.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 3. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 22 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
16 sierpnia 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 58 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 32, czyli 2,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.