Pożar: Saw, 18 lutego 2026 Kanpetlet, Sidoktaya, Saw
Pożar wybuchł 18 lutego 2026 na terenie gminy Saw (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 64 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 99 370 ha, obejmujący obszar 4 gmin.
Ta strona to prawdopodobnie kompleks pożarów, a nie jeden pożar. GWIS łączy w jeden obrys ognie, które stykają się przez tygodnie, a w wielkich sezonach może to połączyć dziesiątki osobnych pożarów. Łączna powierzchnia jest wiarygodna; miejsce początku i daty dotyczą całości.
Inne strony z tego samego obszaru i z tych samych dni:
To największy pożar w regionie Magway od 2016 roku (spośród 190 z własną stroną). Mjanma, 2026: 3. miejsce na 480.
Porównaj z…
- Spalona powierzchnia
- 99 370ha
- obrys GWIS (Copernicus)
- Czas trwania
- 64dni
- 18 lut 2026 – 22 kwi 2026
- Dotknięte gminy
- 4
- gmin
- Początek
- 18 lut
- 2026
- Detekcje cieplne
- 3 162
- w jednym punkcie cieplnym: 211 MW
- Zagrożenie na starcie
- 33
- Wysokie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 431MW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 3,1 mm, 25 kwi.
Ten teren już wcześniej płonął
94% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 30 623 ha w 2016 r., 35 225 ha w 2017 r., 14 076 ha w 2018 r., 40 586 ha w 2019 r., 48 063 ha w 2020 r., 45 766 ha w 2021 r., 23 600 ha w 2022 r., 44 616 ha w 2023 r., 36 372 ha w 2024 r., 33 013 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 93 186 ha, które spłonęły wcześniej.
- 27 185 ha Pożar: Sidoktaya, marzec 2019 łącznie 29 536 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 21 829 ha Pożar: Kanpetlet, marzec 2020 łącznie 24 764 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 15 595 ha Pożar: Sidoktaya, marzec 2017 łącznie 16 167 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 14 870 ha Pożar: Kanpetlet, marzec 2025 łącznie 19 991 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 13 112 ha Pożar: Saw, luty 2021 łącznie 17 092 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 12 547 ha Pożar: Kanpetlet, marzec 2024 łącznie 17 031 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 10 087 ha Pożar: Kanpetlet, marzec 2020 łącznie 18 538 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 7 208 ha Pożar: Kanpetlet, kwiecień 2016 łącznie 7 201 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą miejscowością
-
55 783 ha dotarł 27 lut22 %
-
25 901 ha dotarł 18 lut9,2 %
-
Saw tu się zaczął15 753 ha dotarł 18 lut8,8 %
-
2 447 ha dotarł 18 lut1,0 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie znajdowało się około 6,0 ha zabudowy i mieszkało około 2 500 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 18 lut | 33,8 °C | 28 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 19 lut | 34,5 °C | 32 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 20 lut | 35,2 °C | 35 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 21 lut | 36,1 °C | 27 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 22 lut | 34,3 °C | 29 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 23 lut | 33,2 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 24 lut | 32,5 °C | 30 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 25 lut | 33,5 °C | 28 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 26 lut | 31,7 °C | 38 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 27 lut | 33,7 °C | 21 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 28 lut | 34,1 °C | 24 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 1 mar | 33,3 °C | 30 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 2 mar | 35,1 °C | 25 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 3 mar | 35,7 °C | 26 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 4 mar | 33,2 °C | 32 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 5 mar | 33,8 °C | 30 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 6 mar | 34,4 °C | 32 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 7 mar | 36,1 °C | 27 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 8 mar | 37,3 °C | 19 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 9 mar | 37,9 °C | 18 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 10 mar | 37,7 °C | 23 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 11 mar | 36,5 °C | 27 % | 35 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 12 mar | 35,5 °C | 30 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 13 mar | 34,0 °C | 28 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 14 mar | 35,0 °C | 28 % | 45 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 15 mar | 36,7 °C | 24 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 16 mar | 36,0 °C | 24 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 17 mar | 36,2 °C | 21 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 18 mar | 37,2 °C | 22 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 19 mar | 36,5 °C | 24 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 20 mar | 35,9 °C | 30 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 21 mar | 33,4 °C | 32 % | 30 km/h | 1,4 mm | Wysokie 23 |
| 22 mar | 34,8 °C | 26 % | 46 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 23 mar | 36,1 °C | 22 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 24 mar | 35,7 °C | 25 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 25 mar | 37,0 °C | 26 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 26 mar | 37,2 °C | 27 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 27 mar | 38,0 °C | 23 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 28 mar | 38,2 °C | 22 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 29 mar | 36,1 °C | 27 % | 48 km/h | 0,3 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 30 mar | 38,4 °C | 26 % | 45 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 31 mar | 39,0 °C | 27 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 1 kwi | 39,7 °C | 24 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 2 kwi | 40,9 °C | 23 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 3 kwi | 40,0 °C | 26 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 4 kwi | 40,0 °C | 26 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 5 kwi | 39,1 °C | 30 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 6 kwi | 37,0 °C | 33 % | 32 km/h | 0,1 mm | Wysokie 37 |
| 7 kwi | 37,2 °C | 24 % | 24 km/h | 0,9 mm | Wysokie 34 |
| 8 kwi | 35,6 °C | 29 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 9 kwi | 34,7 °C | 36 % | 39 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 10 kwi | 38,8 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 11 kwi | 38,2 °C | 20 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 12 kwi | 39,1 °C | 19 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 13 kwi | 39,5 °C | 25 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 14 kwi | 39,8 °C | 27 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 15 kwi | 40,5 °C | 24 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 16 kwi | 38,8 °C | 27 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 17 kwi | 40,0 °C | 29 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 18 kwi | 40,4 °C | 28 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 19 kwi | 40,4 °C | 29 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 20 kwi | 40,2 °C | 26 % | 48 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 21 kwi | 39,9 °C | 29 % | 44 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 22 kwi | 41,3 °C | 26 % | 36 km/h | 0,2 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 23 kwi po | 40,6 °C | 25 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 24 kwi po | 40,7 °C | 29 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 25 kwi po | 39,2 °C | 37 % | 30 km/h | 3,1 mm | Umiarkowane 18 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus29 marca 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 87 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 65, czyli 4,3 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 3 162Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
- 29 536 haSidoktaya9 marca 2019 · 45 dni · 25 km stąd
- 24 764 haKanpetlet20 marca 2020 · 30 dni · 28 km stąd
- 19 378 haKanpetlet4 marca 2021 · 24 dni · 29 km stąd
- 17 092 haSaw21 lutego 2021 · 32 dni · 29 km stąd
- 19 991 haKanpetletmarzec 2025 · 30 dni · 32 km stąd
- 17 031 haKanpetletmarzec 2024 · 23 dni · 35 km stąd
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Saw?
- Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 18 lutego 2026 do 22 kwietnia 2026 (64 dni). Obrys datuje go od 24 lutego 2026 do 15 kwietnia 2026.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 99 370 ha (993,7 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Gminy objęte pożarem (4): Kanpetlet (55 783 ha, 22 %); Sidoktaya (25 901 ha, 9,2 %); Saw (15 753 ha, 8,8 %); Salin (2 447 ha, 1,0 %).
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 41,3 °C, wilgotność spadła do 18 %, a porywy wiatru osiągały 48 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 49, klasa: Bardzo wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Mjanma (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony · 2 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
- Ostatni dzień z ogniem: 15 kwietnia 2026 → 22 kwietnia 2026.
- Data początku: 24 lutego 2026 → 18 lutego 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach; na tej stronie połączono 14 poligonów.
- Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 24 lutego 2026 do 15 kwietnia 2026. 3 162 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.