Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 12 kwi 2026 – 25 kwi 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 12 kwietnia 2026 na terenie gminy Santou (Gwinea), a satelity rejestrowały ogień przez 14 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 955 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Gwinea, 2026: 60. miejsce na 269.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (sierpień 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 12 kwi 2026 do 25 kwi 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 194 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 19 kwietnia 2026; detekcje tego dnia: 15.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,2 °C i minimalna wilgotność 22 % w dniu 16 kwietnia 2026; porywy 37 km/h w dniu 23 kwietnia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 8,8 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-12 | 13 | 116 | 36,4 | 21,8 | 27 | 8,2 | 23 | 0 | 33,8 | alto | 1 |
| 2026-04-13 | 2 | 2 | 36,5 | 20,1 | 22 | 9,4 | 23,8 | 0 | 37,6 | alto | 1 |
| 2026-04-14 | 3 | 14 | 35,4 | 19,9 | 29 | 9,2 | 26,6 | 0 | 37,7 | alto | 1 |
| 2026-04-15 | 14 | 156 | 36,2 | 21 | 26 | 8,1 | 21,6 | 0 | 36,9 | alto | 1 |
| 2026-04-16 | 14 | 340 | 37,2 | 20,9 | 22 | 12,3 | 27,7 | 0 | 41,2 | muy_alto | 1 |
| 2026-04-17 | 13 | 57 | 35,6 | 21,8 | 25 | 8 | 21,6 | 0 | 37,4 | alto | 1 |
| 2026-04-18 | 6 | 15 | 37 | 21,3 | 25 | 13,2 | 31 | 0 | 42,5 | muy_alto | 1 |
| 2026-04-19 | 15 | 963 | 36,4 | 20,3 | 21 | 10,8 | 24,5 | 0 | 40,4 | muy_alto | 1 |
| 2026-04-20 | 8 | 44 | 36,3 | 23,3 | 25 | 12,2 | 27 | 0 | 41,9 | muy_alto | 1 |
| 2026-04-21 | 7 | 52 | 35,8 | 21,3 | 28 | 9,2 | 24,8 | 0 | 38,9 | muy_alto | 1 |
| 2026-04-22 | 2 | 5 | 36,6 | 22,5 | 26 | 9,8 | 24,8 | 0 | 39,6 | muy_alto | 1 |
| 2026-04-23 | 0 | 0 | 36 | 22,4 | 23 | 13,8 | 36,7 | 0 | 43,8 | muy_alto | 1 |
| 2026-04-24 | 0 | 0 | 36,6 | 20,7 | 21 | 10,8 | 32 | 0 | 41 | muy_alto | 1 |
| 2026-04-25 | 0 | 0 | 37,2 | 20,1 | 26 | 11,5 | 26,3 | 0 | 41,9 | muy_alto | 1 |
| 2026-04-26 | 0 | 0 | 34,6 | 20,5 | 33 | 13,2 | 29,9 | 0 | 39,2 | muy_alto | 0 |
| 2026-04-27 | 0 | 0 | 34,9 | 21,7 | 29 | 8,4 | 22,3 | 0 | 35,1 | alto | 0 |
| 2026-04-28 | 0 | 0 | 35,1 | 20,3 | 27 | 8,8 | 23 | 0 | 35,6 | alto | 0 |
| 2026-04-29 | 0 | 0 | 34,4 | 20,2 | 25 | 11 | 27,7 | 0 | 37,8 | alto | 0 |
| 2026-04-30 | 0 | 0 | 36,8 | 20,2 | 27 | 8 | 19,8 | 0 | 35,3 | alto | 0 |
| 2026-05-01 | 0 | 0 | 37,1 | 22,4 | 26 | 8,2 | 21,2 | 0 | 35,6 | alto | 0 |
| 2026-05-02 | 0 | 0 | 36,9 | 23,1 | 30 | 14,6 | 34,9 | 0 | 41,7 | muy_alto | 0 |
| 2026-05-03 | 0 | 0 | 34,1 | 21,8 | 44 | 8,7 | 31,7 | 1,7 | 15,5 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 1,7 mm, 3 maj.
46% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 87 ha w 2017 r., 51 ha w 2018 r., 6 ha w 2022 r., 12 ha w 2023 r., 1 738 ha w 2024 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 8,8 ha zabudowy i mieszkało około 1 000 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 34 % powierzchni (Gwinea)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12 kwi | 36,4 °C | 27 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 13 kwi | 36,5 °C | 22 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 14 kwi | 35,4 °C | 29 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 15 kwi | 36,2 °C | 26 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 16 kwi | 37,2 °C | 22 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 17 kwi | 35,6 °C | 25 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 18 kwi | 37,0 °C | 25 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 19 kwi | 36,4 °C | 21 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 20 kwi | 36,3 °C | 25 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 21 kwi | 35,8 °C | 28 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 22 kwi | 36,6 °C | 26 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 23 kwi | 36,0 °C | 23 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 24 kwi | 36,6 °C | 21 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 25 kwi | 37,2 °C | 26 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 26 kwi po | 34,6 °C | 33 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 27 kwi po | 34,9 °C | 29 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 28 kwi po | 35,1 °C | 27 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 29 kwi po | 34,4 °C | 25 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 30 kwi po | 36,8 °C | 27 % | 20 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 1 maj po | 37,1 °C | 26 % | 21 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 2 maj po | 36,9 °C | 30 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 3 maj po | 34,1 °C | 44 % | 32 km/h | 1,7 mm | Umiarkowane 16 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
21 kwietnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 109 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 66, czyli 4,4 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.