Pożar: Sanski Most, sierpień 2026 Oštra Luka, Sanski Most
Pożar wybuchł 14 sierpnia 2026 na terenie gminy Sanski Most (Bośnia i Hercegowina), a satelity rejestrowały ogień przez 21 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 271 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 226. co do wielkości pożar w regionie Federation of Bosnia and Herzegovina od 2016 roku (spośród 520 z własną stroną). Bośnia i Hercegowina, 2026: 40. miejsce na 94.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (15,4 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Porównaj z…
- Spalona powierzchnia
- 271ha
- obrys Copernicus
- Czas trwania
- ≈ 21dni
- 14 sie 2026 – 3 wrz 2026
- Dotknięte gminy
- 2
- gmin
- Początek
- 14 sie
- 2026
- Detekcje cieplne
- 23
- w jednym punkcie cieplnym: 15 MW
- Zagrożenie na starcie
- 40
- Bardzo wysokie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 20MW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 24. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,6 mm, 9 wrz.
Ten teren już wcześniej płonął
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Co stało się z każdą miejscowością
-
147 ha dotarł 15 sie0,6 %
-
Sanski Most tu się zaczął125 ha dotarł 14 sie0,2 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Co spłonęło
- Las liściasty54 %
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym30 %
- Tereny rolnicze17 %
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 14 sie | 32,1 °C | 20 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 15 sie | 33,8 °C | 26 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 16 sie | 36,4 °C | 20 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 17 sie | 34,3 °C | 27 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 18 sie | 30,5 °C | 33 % | 23 km/h | 4,1 mm | Niskie 9 |
| 19 sie | 35,0 °C | 27 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 20 sie | 37,5 °C | 25 % | 45 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 21 sie | 35,7 °C | 33 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 22 sie | 30,6 °C | 46 % | 36 km/h | 0,9 mm | Umiarkowane 20 |
| 23 sie | 29,6 °C | 34 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 24 sie | 32,0 °C | 28 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 25 sie | 25,5 °C | 58 % | 41 km/h | 3,3 mm | Bardzo niskie 4 |
| 26 sie | 31,7 °C | 39 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 27 sie | 37,0 °C | 30 % | 27 km/h | 0,6 mm | Wysokie 26 |
| 28 sie | 38,7 °C | 28 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 29 sie | 30,6 °C | 46 % | 34 km/h | 0,2 mm | Wysokie 27 |
| 30 sie | 32,8 °C | 39 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 31 sie | 35,6 °C | 30 % | 22 km/h | 0,1 mm | Wysokie 28 |
| 1 wrz | 30,8 °C | 37 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 2 wrz | 32,3 °C | 32 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 3 wrz | 32,4 °C | 26 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 4 wrz po | 33,8 °C | 26 % | 18 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 5 wrz po | 36,2 °C | 23 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 6 wrz po | 31,1 °C | 30 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 7 wrz po | 33,7 °C | 23 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 8 wrz po | 35,1 °C | 19 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 9 wrz po | 35,0 °C | 26 % | 35 km/h | 1,6 mm | Wysokie 28 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus19 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 23 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 17, czyli 1,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 23Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Sanski Most?
- Oficjalny obrys podaje tylko datę początku (14 sierpnia 2026). Koniec wynika z punktów cieplnych wewnątrz obrysu: płonął do 3 września 2026 (21 dni od 14 sierpnia 2026), ostatniego dnia z detekcjami przed ponad 10 dniami z rzędu bez żadnej, więc jest przybliżony.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys zmierzony przez Copernicus na zdjęciach satelitarnych ma 271 ha (2,7 km²). Oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Gminy objęte pożarem (2): Oštra Luka (147 ha, 0,6 %); Sanski Most (125 ha, 0,2 %).
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 38,7 °C, wilgotność spadła do 20 %, a porywy wiatru osiągały 45 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 41, klasa: Bardzo wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu EFFIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Bośnia i Hercegowina (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 123 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony · 1 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
- Ostatni dzień z ogniem: 14 sierpnia 2026 → 3 września 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: EFFIS (Copernicus), mierzony na zdjęciach satelitarnych.
- Oficjalny obrys nie ma daty końca: koniec to ostatni dzień z detekcjami VIIRS wewnątrz obrysu przed przerwą dłuższą niż 10 dni (najwyżej 150 dni), więc jest przybliżony. 23 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.