Pożar: Pak Chom, 8 kwietnia 2026 ปากชม · Na Yung, Pak Chom, Sangkhom
Pożar wybuchł 8 kwietnia 2026 na terenie gminy Pak Chom (Tajlandia), a satelity rejestrowały ogień przez 15 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 37 269 ha, obejmujący obszar 3 gmin.
To największy pożar w regionie Loei Province od 2016 roku (spośród 113 z własną stroną). Tajlandia, 2026: 14. miejsce na 689.
Porównaj z…
- Spalona powierzchnia
- 37 269ha
- obrys GWIS (Copernicus)
- Czas trwania
- 15dni
- 8 kwi 2026 – 22 kwi 2026
- Dotknięte gminy
- 3
- dystryktów
- Początek
- 8 kwi
- 2026
- Detekcje cieplne
- 1 264
- w jednym punkcie cieplnym: 90 MW
- Zagrożenie na starcie
- 30
- Wysokie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 628MW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 9. Deszcz przyszedł po pożarze: 11,2 mm, 23 kwi.
Ten teren już wcześniej płonął
87% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 12 457 ha w 2016 r., 1 340 ha w 2017 r., 5 347 ha w 2018 r., 18 611 ha w 2019 r., 6 479 ha w 2020 r., 17 657 ha w 2023 r., 5 147 ha w 2024 r., 5 636 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 32 339 ha, które spłonęły wcześniej.
- 4 895 ha Pożar: Na Yung, marzec 2023 łącznie 4 939 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 3 745 ha Pożar: Na Yung, marzec 2019 łącznie 3 824 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 3 549 ha Pożar: Sangkhom, marzec 2025 łącznie 3 627 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 2 829 ha Pożar: Na Yung, marzec 2023 łącznie 2 848 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 863 ha Pożar: Pak Chom, marzec 2019 łącznie 2 110 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 656 ha Pożar: Na Yung, marzec 2019 łącznie 2 152 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 491 ha Pożar: Pak Chom, marzec 2016 łącznie 6 354 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 486 ha Pożar: Na Yung, kwiecień 2018 łącznie 1 561 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Bangkok — geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą miejscowością
-
Na Yung นายูง18 294 ha dotarł 8 kwi36 %
-
13 938 ha dotarł 9 kwi14 %
-
Sangkhom สังคม5 250 ha dotarł 8 kwi11 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie znajdowało się około 5,9 ha zabudowy i mieszkało około 350 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 kwi | 36,7 °C | 24 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 9 kwi | 36,5 °C | 23 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 10 kwi | 36,9 °C | 22 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 11 kwi | 36,3 °C | 28 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 12 kwi | 36,7 °C | 26 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 13 kwi | 37,4 °C | 25 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 14 kwi | 37,8 °C | 24 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 15 kwi | 38,2 °C | 18 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 16 kwi | 38,0 °C | 21 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 17 kwi | 37,7 °C | 18 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 18 kwi | 33,6 °C | 46 % | 32 km/h | 2,8 mm | Umiarkowane 12 |
| 19 kwi | 33,0 °C | 50 % | 35 km/h | 5,7 mm | Niskie 6 |
| 20 kwi | 33,7 °C | 44 % | 54 km/h | 0,7 mm | Wysokie 22 |
| 21 kwi | 35,0 °C | 40 % | 23 km/h | 0,4 mm | Umiarkowane 19 |
| 22 kwi | 36,0 °C | 34 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 23 kwi po | 33,9 °C | 47 % | 32 km/h | 11,2 mm | Bardzo niskie 4 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus17 kwietnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 267 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 150, czyli 10,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 1 264Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
- 6 354 haPak Chom ปากชม16 marca 2016 · 13 dni · 15 km stąd
- 6 382 haSangkhom สังคมmarzec 2026 · 19 dni · 17 km stąd
- 6 827 haMeunmarzec 2026 · 32 dni · 32 km stąd
- 23 048 haNaxaithongkwiecień 2026 · 18 dni · 35 km stąd
- 12 599 haNaxaithongmarzec 2023 · 10 dni · 36 km stąd
- 10 355 haSangthongmarzec 2020 · 10 dni · 36 km stąd
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Pak Chom?
- Według GWIS (Copernicus) trwał od 8 kwietnia 2026 do 22 kwietnia 2026: 15 dni między pierwszą a ostatnią detekcją cieplną obrysu.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 37 269 ha (372,7 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Gminy objęte pożarem (3): Na Yung (18 294 ha, 36 %); Pak Chom (13 938 ha, 14 %); Sangkhom (5 250 ha, 11 %).
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 38,2 °C, wilgotność spadła do 18 %, a porywy wiatru osiągały 54 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 42, klasa: Bardzo wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Tajlandia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 199 · 191 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
Bez zmian od 24 października 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
- Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. 1 264 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.