Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 5 mar 2019 – 14 mar 2019
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 5 marca 2019 na terenie gminy Pak Chom (Tajlandia), a satelity rejestrowały ogień przez 10 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 110 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 26. co do wielkości pożar w regionie Loei Province od 2016 roku (spośród 82 z własną stroną). Tajlandia, 2019: 105. miejsce na 385.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (29,9 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 5 mar 2019 do 14 mar 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 30 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 7 marca 2019; detekcje tego dnia: 3.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 3.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,7 °C i minimalna wilgotność 25 % w dniu 6 marca 2019; porywy 38 km/h w dniu 9 marca 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-03-05 | 0 | 0 | 33,9 | 16,9 | 31 | 8,9 | 27 | 0 | 17,7 | moderado | 1 |
| 2019-03-06 | 0 | 0 | 34,7 | 17 | 25 | 8,1 | 24,5 | 0 | 20,6 | moderado | 1 |
| 2019-03-07 | 3 | 85 | 34,6 | 17,4 | 30 | 6,8 | 22 | 0 | 20,6 | moderado | 1 |
| 2019-03-08 | 1 | 3 | 34,5 | 18,5 | 31 | 12,2 | 30,6 | 0 | 24,6 | alto | 1 |
| 2019-03-09 | 7 | 34 | 34,7 | 18,6 | 25 | 15,1 | 38,5 | 0 | 27,4 | alto | 1 |
| 2019-03-10 | 17 | 39 | 33,7 | 18,6 | 27 | 11,8 | 32,8 | 0 | 25,9 | alto | 1 |
| 2019-03-11 | 17 | 59 | 34,7 | 15,5 | 23 | 8,6 | 25,6 | 0 | 25,3 | alto | 1 |
| 2019-03-12 | 2 | 7 | 33,8 | 14,2 | 28 | 9,1 | 18,7 | 0 | 26,3 | alto | 1 |
| 2019-03-13 | 1 | 3 | 33,9 | 15,5 | 29 | 6,4 | 21,2 | 0 | 25,2 | alto | 1 |
| 2019-03-14 | 2 | 19 | 33,6 | 16,8 | 30 | 8,7 | 17,6 | 0 | 27,1 | alto | 1 |
| 2019-03-15 | 0 | 0 | 30,9 | 17,8 | 48 | 8,8 | 31,3 | 0 | 20,2 | moderado | 0 |
| 2019-03-16 | 0 | 0 | 31,7 | 19 | 47 | 10,2 | 27,4 | 0 | 20,8 | moderado | 0 |
| 2019-03-17 | 0 | 0 | 33,1 | 19,8 | 44 | 7,4 | 26,6 | 0 | 19,6 | moderado | 0 |
| 2019-03-18 | 0 | 0 | 33,2 | 20,3 | 47 | 6,3 | 26,6 | 3,4 | 4,5 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 3. Deszcz przyszedł po pożarze: 3,4 mm, 18 mar.
31% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 348 ha w 2016 r., 311 ha w 2018 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Bangkok — geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,16 ha zabudowy, ale prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 mar | 33,9 °C | 31 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 6 mar | 34,7 °C | 25 % | 24 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 7 mar | 34,6 °C | 30 % | 22 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 8 mar | 34,5 °C | 31 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 9 mar | 34,7 °C | 25 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 10 mar | 33,7 °C | 27 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 11 mar | 34,7 °C | 23 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 12 mar | 33,8 °C | 28 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 13 mar | 33,9 °C | 29 % | 21 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 14 mar | 33,6 °C | 30 % | 18 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 15 mar po | 30,9 °C | 48 % | 31 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 16 mar po | 31,7 °C | 47 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 17 mar po | 33,1 °C | 44 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 18 mar po | 33,2 °C | 47 % | 27 km/h | 3,4 mm | Bardzo niskie 4 |
Zaczął się przy FWI 17,7 i minimalnej wilgotności 31 %; wcześniej: 3 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 36.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,1 mm, 17 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,1 mm, 6 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,9 mm, 26 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,6 mm, 4 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (2 110 ha przy medianie 2 746 ha) i trwał 10 dni (mediana: 9 dni).
W 8 z 36 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 14 mar, a 18 mar spadło 3,4 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 28 z 36, z medianą 2,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 199 · 191 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.