Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez NIFC WFIGS.
- Źródło
- NIFC WFIGS
- Data
- 21 cze 2026 – 28 cze 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 21 czerwca 2026 w hrabstwie Catron (Stany Zjednoczone), a satelity rejestrowały ogień przez 8 dni. Agencje Stanów Zjednoczonych (MTBS / NIFC) wyznaczyły oficjalny obrys spalonego terenu o powierzchni 3 991 ha, obejmujący obszar jednego hrabstwa.
To 38. co do wielkości pożar w regionie New Mexico od 2016 roku (spośród 204 z własną stroną). Stany Zjednoczone, 2026: 104. miejsce na 419.
Obrys opublikowany przez NIFC WFIGS.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 21 cze 2026 do 28 cze 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 44 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 28 czerwca 2026; detekcje tego dnia: 8.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 2.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 27,6 °C i minimalna wilgotność 11 % w dniu 23 czerwca 2026; porywy 67 km/h w dniu 28 czerwca 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-06-21 | 0 | 0 | 23,6 | 6,4 | 6 | 20 | 52,6 | 0 | 45,7 | muy_alto | 1 |
| 2026-06-22 | 0 | 0 | 25,5 | 5 | 10 | 18,5 | 47,2 | 0 | 44,9 | muy_alto | 1 |
| 2026-06-23 | 0 | 0 | 27,6 | 7,1 | 11 | 9,9 | 32 | 0 | 37,3 | alto | 1 |
| 2026-06-24 | 3 | 3 | 25,6 | 11,7 | 12 | 15,3 | 49 | 0 | 43,1 | muy_alto | 1 |
| 2026-06-25 | 1 | 5 | 22,3 | 11,4 | 16 | 21,1 | 57,2 | 0,1 | 47 | muy_alto | 1 |
| 2026-06-26 | 5 | 12 | 22,5 | 7,3 | 21 | 19,2 | 62,3 | 0,1 | 41,8 | muy_alto | 1 |
| 2026-06-27 | 5 | 39 | 23 | 9,4 | 18 | 24,4 | 66,2 | 0,4 | 47,8 | muy_alto | 1 |
| 2026-06-28 | 8 | 82 | 23,1 | 10,8 | 13 | 24,3 | 66,6 | 0 | 48,2 | muy_alto | 1 |
| 2026-06-29 | 0 | 0 | 21,6 | 9,7 | 16 | 21,1 | 59,8 | 0,5 | 45,3 | muy_alto | 0 |
| 2026-06-30 | 0 | 0 | 21,6 | 7,5 | 16 | 21,3 | 58,3 | 0,1 | 46 | muy_alto | 0 |
| 2026-07-01 | 0 | 0 | 22,1 | 8,8 | 7 | 20,1 | 56,5 | 0 | 48,9 | muy_alto | 0 |
| 2026-07-02 | 0 | 0 | 22,7 | 5 | 4 | 16,3 | 46,1 | 0 | 48,8 | muy_alto | 0 |
| 2026-07-03 | 0 | 0 | 24,5 | 4,6 | 6 | 15,2 | 45 | 0 | 48,1 | muy_alto | 0 |
| 2026-07-04 | 0 | 0 | 24,6 | 9,3 | 9 | 11,6 | 30,2 | 0 | 44,6 | muy_alto | 0 |
| 2026-07-05 | 0 | 0 | 22,9 | 11,7 | 15 | 12,7 | 36,4 | 0,1 | 43 | muy_alto | 0 |
| 2026-07-06 | 0 | 0 | 23,5 | 8,2 | 17 | 12 | 26,3 | 0 | 40,6 | muy_alto | 0 |
| 2026-07-07 | 0 | 0 | 24,3 | 7,9 | 18 | 12 | 29,5 | 0,2 | 40 | muy_alto | 0 |
| 2026-07-08 | 0 | 0 | 24,9 | 9,3 | 17 | 13,9 | 36,4 | 0,9 | 32,3 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: NIFC WFIGS, NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 2.
1% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 34 ha w 2025 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdego hrabstwa, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,22 ha zabudowy, ale prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Silny wiatr: 27 % powierzchni (Stany Zjednoczone) Bardzo suche powietrze: 40 % powierzchni (Stany Zjednoczone)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 21 cze | 23,6 °C | 6 % | 53 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 22 cze | 25,5 °C | 10 % | 47 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 23 cze | 27,6 °C | 11 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 24 cze | 25,6 °C | 12 % | 49 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 25 cze | 22,3 °C | 16 % | 57 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 26 cze | 22,5 °C | 21 % | 62 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 27 cze | 23,0 °C | 18 % | 66 km/h | 0,4 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 28 cze | 23,1 °C | 13 % | 67 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 29 cze po | 21,6 °C | 16 % | 60 km/h | 0,5 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 30 cze po | 21,6 °C | 16 % | 58 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 1 lip po | 22,1 °C | 7 % | 56 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 2 lip po | 22,7 °C | 4 % | 46 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 3 lip po | 24,5 °C | 6 % | 45 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 4 lip po | 24,6 °C | 9 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 5 lip po | 22,9 °C | 15 % | 36 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 6 lip po | 23,5 °C | 17 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 7 lip po | 24,3 °C | 18 % | 30 km/h | 0,2 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 8 lip po | 24,9 °C | 17 % | 36 km/h | 0,9 mm | Wysokie 32 |
Zaczął się przy FWI 45,7 i minimalnej wilgotności 6 %; wcześniej: 2 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 25.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,3 mm, 24 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,4 mm, 28 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,2 mm, 1 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 14,8 mm, 30 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,2 mm, 23 cze.
Był 2,4 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 8 dni (mediana: 6 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 9 z 25 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 5 z 25 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,2 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 28 cze, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 20 z 25, z medianą 2,2 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
30 czerwca 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 148 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 30, czyli 2,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys jest oficjalny i należy do domeny publicznej. Dla minionych lat pochodzi z MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), prowadzonego przez U.S. Geological Survey i USDA Forest Service, które wyznaczają go na zdjęciach Landsat i Sentinel-2. Dla bieżącego i ubiegłego roku pochodzi z WFIGS w National Interagency Fire Center (NIFC): to obrysy zdarzeń wyznaczane przez ekipy gaśnicze, z powietrza i na zdjęciach. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice hrabstw pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdym hrabstwie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od danych oficjalnych.