Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez MTBS (USGS/USFS).
- Źródło
- MTBS (USGS/USFS)
- Data
- 24 lip 2017 – 26 lip 2017
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 24 lipca 2017 w hrabstwie Modoc (Stany Zjednoczone), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Agencje Stanów Zjednoczonych (MTBS / NIFC) wyznaczyły oficjalny obrys spalonego terenu o powierzchni 689 ha, obejmujący obszar jednego hrabstwa.
To 340. co do wielkości pożar w regionie California od 2016 roku (spośród 442 z własną stroną). Stany Zjednoczone, 2017: 483. miejsce na 619.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (13,7 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez MTBS (USGS/USFS).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 24 lip 2017 do 26 lip 2017: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 14 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 25 lipca 2017; detekcje tego dnia: 19.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 34.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 31,5 °C i minimalna wilgotność 17 % w dniu 24 lipca 2017; porywy 44 km/h w dniu 26 lipca 2017.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017-07-24 | 0 | 0 | 31,5 | 18,2 | 17 | 10,7 | 28,1 | 2 | 24,7 | alto | 1 |
| 2017-07-25 | 19 | 86 | 31,3 | 15,6 | 19 | 14 | 38,2 | 1,3 | 30,5 | alto | 1 |
| 2017-07-26 | 1 | 1 | 28,7 | 13,8 | 25 | 19,2 | 43,6 | 1,4 | 28,8 | alto | 1 |
| 2017-07-27 | 0 | 0 | 31,1 | 13 | 16 | 10,4 | 29,5 | 0 | 36,3 | alto | 0 |
| 2017-07-28 | 0 | 0 | 33,3 | 15,3 | 11 | 13,6 | 30,2 | 0 | 46,7 | muy_alto | 0 |
| 2017-07-29 | 0 | 0 | 32,3 | 14,8 | 11 | 14,8 | 33,5 | 0 | 48,5 | muy_alto | 0 |
| 2017-07-30 | 0 | 0 | 34,4 | 13,6 | 13 | 11,3 | 25,9 | 0 | 45,1 | muy_alto | 0 |
| 2017-07-31 | 0 | 0 | 35 | 15,3 | 12 | 14,3 | 23 | 0 | 49 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-01 | 0 | 0 | 35,4 | 15,6 | 12 | 14,1 | 26,6 | 0 | 49,2 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-02 | 0 | 0 | 36,1 | 16,7 | 10 | 16,6 | 28,4 | 0 | 54,7 | extremo | 0 |
| 2017-08-03 | 0 | 0 | 36,3 | 14,4 | 10 | 20,6 | 40,3 | 0 | 60,4 | extremo | 0 |
| 2017-08-04 | 0 | 0 | 34,6 | 18,1 | 12 | 20,9 | 45,4 | 0 | 61,1 | extremo | 0 |
| 2017-08-05 | 0 | 0 | 29,4 | 16,2 | 14 | 13 | 33,5 | 0 | 49,1 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: MTBS (USGS/USFS), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 34.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdego hrabstwa, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2015, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 24 lip | 31,5 °C | 17 % | 28 km/h | 2,0 mm | Wysokie 25 |
| 25 lip | 31,3 °C | 19 % | 38 km/h | 1,3 mm | Wysokie 30 |
| 26 lip | 28,7 °C | 25 % | 44 km/h | 1,4 mm | Wysokie 29 |
| 27 lip po | 31,1 °C | 16 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 28 lip po | 33,3 °C | 11 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 29 lip po | 32,3 °C | 11 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 30 lip po | 34,4 °C | 13 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 31 lip po | 35,0 °C | 12 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 1 sie po | 35,4 °C | 12 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 2 sie po | 36,1 °C | 10 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 3 sie po | 36,3 °C | 10 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 4 sie po | 34,6 °C | 12 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 5 sie po | 29,4 °C | 14 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
Zaczął się przy FWI 24,7 i minimalnej wilgotności 17 %; wcześniej: 34 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 17.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,3 mm, 27 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,7 mm, 24 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,5 mm, 12 wrz.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 689 ha przy medianie 1 585 ha. Trwał 3 dni (mediana: 4 dni).
W 4 z 17 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,3 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 26 lip, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 13 z 17, z medianą 3,3 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys jest oficjalny i należy do domeny publicznej. Dla minionych lat pochodzi z MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), prowadzonego przez U.S. Geological Survey i USDA Forest Service, które wyznaczają go na zdjęciach Landsat i Sentinel-2. Dla bieżącego i ubiegłego roku pochodzi z WFIGS w National Interagency Fire Center (NIFC): to obrysy zdarzeń wyznaczane przez ekipy gaśnicze, z powietrza i na zdjęciach. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice hrabstw pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdym hrabstwie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od danych oficjalnych.