Spalona powierzchnia
zgodne z oficjalnymiObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 31 lipca 2023
+− weryfikacja
Sprawdzone media i instytucje podają 17 629 ha.
Pożar wybuchł 18 lipca 2023 na terenie gminy Rhodes (Grecja), a satelity rejestrowały ogień przez 10 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 18 626 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To największy pożar w regionie South Aegean od 2016 roku (spośród 25 z własną stroną). Grecja, 2023: 2. miejsce na 34.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Sprawdzone media i instytucje podają 17 629 ha.
Od 18 lip 2023 do 27 lip 2023: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 461 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 22 lipca 2023; detekcje tego dnia: 391.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 29.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 42,1 °C i minimalna wilgotność 11 % w dniu 23 lipca 2023; porywy 68 km/h w dniu 24 lipca 2023.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-07-18 | 8 | 70 | 36,8 | 27,6 | 21 | 17,2 | 40 | 0 | 59,4 | extremo | 1 |
| 2023-07-19 | 91 | 2 311 | 35,2 | 28,9 | 17 | 18,2 | 40,3 | 0 | 49,1 | muy_alto | 1 |
| 2023-07-20 | 24 | 264 | 36,8 | 27,6 | 19 | 16,6 | 38,5 | 0 | 51,4 | extremo | 1 |
| 2023-07-21 | 26 | 228 | 39,8 | 27,2 | 17 | 32,3 | 58,3 | 0 | 48,9 | muy_alto | 1 |
| 2023-07-22 | 391 | 22 846 | 40,2 | 29,8 | 15 | 30,8 | 58,3 | 0 | 82,4 | muy_extremo | 1 |
| 2023-07-23 | 138 | 4 357 | 42,1 | 30,9 | 11 | 32,3 | 59,4 | 0 | 91,8 | muy_extremo | 1 |
| 2023-07-24 | 127 | 5 456 | 38,3 | 30 | 14 | 33,6 | 68 | 0 | 111,2 | muy_extremo | 1 |
| 2023-07-25 | 85 | 2 466 | 38,6 | 27,1 | 12 | 29,6 | 54,7 | 0 | 79,1 | muy_extremo | 1 |
| 2023-07-26 | 94 | 1 791 | 40,2 | 29,3 | 13 | 26,8 | 49,3 | 0 | 60,5 | extremo | 1 |
| 2023-07-27 | 18 | 338 | 38,6 | 26,9 | 28 | 14,7 | 32,8 | 0 | 42,8 | muy_alto | 1 |
| 2023-07-28 | 0 | 0 | 36,2 | 24,7 | 16 | 30,8 | 57,6 | 0 | 49,1 | muy_alto | 0 |
| 2023-07-29 | 0 | 0 | 34,7 | 24,1 | 23 | 32,3 | 60,5 | 0 | 66,9 | extremo | 0 |
| 2023-07-30 | 0 | 0 | 36,5 | 24,5 | 21 | 29,8 | 56,2 | 0 | 47,8 | muy_alto | 0 |
| 2023-07-31 | 0 | 0 | 33,9 | 25,3 | 26 | 16,4 | 38,9 | 0 | 58,6 | extremo | 0 |
| 2023-08-01 | 0 | 0 | 34,2 | 24,8 | 33 | 18,3 | 42,1 | 0 | 46,6 | muy_alto | 0 |
| 2023-08-02 | 0 | 0 | 34,4 | 23,6 | 32 | 15,9 | 36 | 0 | 41,5 | muy_alto | 0 |
| 2023-08-03 | 0 | 0 | 36,5 | 24,8 | 19 | 21,7 | 40,3 | 0 | 53,7 | extremo | 0 |
| 2023-08-04 | 0 | 0 | 36,1 | 24,9 | 23 | 17,7 | 37,8 | 0 | 57,7 | extremo | 0 |
| 2023-08-05 | 0 | 0 | 36,6 | 24,6 | 16 | 19 | 39,6 | 0 | 64 | extremo | 0 |
| 2023-08-06 | 0 | 0 | 32,9 | 24 | 37 | 13 | 32,4 | 0 | 37,4 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 29.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Ateny — geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia Commons (CC0 1.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 3 %
Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Porównaliśmy tę stronę ze źródłami opublikowanymi po ugaszeniu pożaru (liczba źródeł: 4). Oto, co wnoszą:
Dane oficjalne mierzy się inaczej niż satelitarne i czasem obejmują one tylko część pożaru.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 18 lip | 36,8 °C | 21 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 19 lip | 35,2 °C | 17 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 20 lip | 36,8 °C | 19 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 21 lip | 39,8 °C | 17 % | 58 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 22 lip | 40,2 °C | 15 % | 58 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 82 |
| 23 lip | 42,1 °C | 11 % | 59 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 92 |
| 24 lip | 38,3 °C | 14 % | 68 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 111 |
| 25 lip | 38,6 °C | 12 % | 55 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 79 |
| 26 lip | 40,2 °C | 13 % | 49 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 27 lip | 38,6 °C | 28 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 28 lip po | 36,2 °C | 16 % | 58 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 29 lip po | 34,7 °C | 23 % | 60 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 67 |
| 30 lip po | 36,5 °C | 21 % | 56 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 31 lip po | 33,9 °C | 26 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 1 sie po | 34,2 °C | 33 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 2 sie po | 34,4 °C | 32 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 3 sie po | 36,5 °C | 19 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 4 sie po | 36,1 °C | 23 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 5 sie po | 36,6 °C | 16 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 64 |
| 6 sie po | 32,9 °C | 37 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
Zaczął się przy FWI 59,4 i minimalnej wilgotności 21 %; wcześniej: 29 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 27.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,5 mm, 26 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,4 mm, 26 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,6 mm, 22 sie.
Był 59,9 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 10 dni (mediana: 2 dni).
Żaden z 27 bliźniaków nie spalił więcej. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 15 z 27 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,5 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 27 lip, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 12 z 27, z medianą 2,5 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
23 lipca 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 49 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 37, czyli 2,5 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · 199 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.