Przejdź do treści
worldfires
PT · Portugalia · →

Pożar: Resende, wrzesień 2024 São Martinho de Mouros, Bigorne, Magueija e Pretarouca, Barrô

Wygasły · ostatnie wykrycie: 19 wrz 2024, 13:41 UTC

Pożar wybuchł 17 września 2024 na terenie gminy Paus (Portugalia), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 783 ha, obejmujący obszar 8 gmin. Według ICNF największy z zarejestrowanych pożarów (3) wykryto 16 września 2024 o 20:59, a za ugaszony uznano go 19 września 2024.

To 2. co do wielkości pożar w regionie Resende od 2016 roku (spośród 10 z własną stroną). Portugalia, 2024: 14. miejsce na 69.

Porównaj z…
Spalona powierzchnia
1 783ha
obrys Copernicus
Czas trwania
3dni
17 wrz 2024 – 19 wrz 2024
Dotknięte gminy
8
freguesii
Początek
17 wrz
2024
Detekcje cieplne
117
w jednym punkcie cieplnym: 44 MW
Zagrożenie na starcie
41
Bardzo wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
351MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 17 wrz19 wrz
19 wrz 2024

Jak się rozwijał, dzień po dniu

17 wrz 2024 · 485 MW · 44 18 wrz 2024 · 386 MW · 41 19 wrz 2024 · 180 MW · 32
17 wrz 18 wrz 19 wrz

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

24°maksimum
45km/h · najsilniejszy poryw
26%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 48. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,2 mm, 21 wrz.

Ten teren już wcześniej płonął

71% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 752 ha w 2016 r., 582 ha w 2017 r., 43 ha w 2019 r., 1 ha w 2020 r., 58 ha w 2021 r., 22 ha w 2022 r., 9 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 265 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 2% obszaru porównawczego: Berlin (18 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. São Martinho de Mouros 1 333 mieszk. · ogień dotarł do centrum
    581 ha dotarł 17 wrz
    40 %
  2. Bigorne, Magueija e Pretarouca 575 mieszk. · 1,0 km od centrum
    359 ha dotarł 17 wrz
    18 %
  3. Barrô 595 mieszk. · 1,4 km od centrum
    298 ha dotarł 18 wrz
    30 %
  4. Paus 421 mieszk. · 0,7 km od centrum tu się zaczął
    294 ha dotarł 17 wrz
    22 %
  5. Avões 502 mieszk. · ogień dotarł do centrum
    143 ha dotarł 19 wrz
    29 %
  6. Penajoia 804 mieszk. · 1,1 km od centrum
    84 ha dotarł 19 wrz
    8,4 %
  7. Penude 1 406 mieszk. · 2,4 km od centrum
    23 ha dotarł 17 wrz
    1,8 %
  8. Felgueiras e Feirão 364 mieszk. · 1,8 km od centrum
    2 ha dotarł 18 wrz
    0,1 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Co spłonęło

  • Inne tereny naturalne69 %
  • Zarośla i lasy w stadium przejściowym16 %
  • Tereny rolnicze9,0 %
  • Las mieszany4,4 %
  • Las iglasty0,7 %

Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 58 %

Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.

Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana1,3 ha
Mieszkańcy< 20

W obrysie znajdowało się około 1,3 ha zabudowy, ale prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Oficjalny rejestr

Kompleks 3 pożarów według ICNF

Według ICNF w obrębie tego obrysu w tych dniach wybuchły pożary (3), łącznie 1 714 ha (satelita zmierzył 1 783 ha).

ICNF rejestruje osobno każdy pożar, który zaczął się w innym czasie lub miejscu; satelita widzi jeden obszar spalenizny, dlatego ta strona je grupuje. Numery na mapie pokazują, gdzie zaczął się każdy z nich.

Kiedy płonął każdy z nich

1 1 320 ha 2 366 ha 3 27 ha
16 wrz20 wrz
podpalenie ponowne zaprószenie
  1. 1 Resende São Martinho de Mouros 16 września 2024 · 20:59 1 320 ha · ugaszony 19 września 2024 · przyczyna: podpalenie
  2. 2 Lamego Magueija 17 września 2024 · 14:41 366 ha · ugaszony 18 września 2024 · przyczyna: podpalenie
  3. 3 Lamego Pretarouca 19 września 2024 · 11:23 27 ha · ugaszony 19 września 2024 · przyczyna: ponowne zaprószenie

Razem według ICNF: 1 714 ha, czyli 96 % z 1 783 ha obrysu satelitarnego.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To operacyjny rejestr instytucji: jej dane mogą zostać skorygowane po zamknięciu statystyk za dany rok.

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
17 wrz 21,4 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
18 wrz 23,7 °C 26 % 31 km/h 0,0 mm Wysokie 35
19 wrz 22,1 °C 40 % 34 km/h 0,8 mm Umiarkowane 21
20 wrz po 20,2 °C 45 % 29 km/h 0,4 mm Umiarkowane 20
21 wrz po 17,8 °C 55 % 32 km/h 1,2 mm Niskie 10

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 10 wrz 2024
Po · 26 wrz 2024

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

19 września 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 324 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 180, czyli 12 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.5324 µg/m³
Dni powyżej normy4 dni
PM10341 µg/m³
Grubość optyczna4,89
1516171819202122
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 117Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Portugalia ›

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Resende?
Według Copernicus trwał od 17 września 2024 do 19 września 2024: 3 dni między pierwszym a ostatnim zdjęciem z ogniem. Według ICNF największy z zarejestrowanych pożarów (3) wykryto 16 września 2024 o 20:59, a za ugaszony uznano go 19 września 2024.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys zmierzony przez Copernicus na zdjęciach satelitarnych ma 1 783 ha (17,8 km²). Oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (8): São Martinho de Mouros (581 ha, 40 %); Bigorne, Magueija e Pretarouca (359 ha, 18 %); Barrô (298 ha, 30 %); Paus (294 ha, 22 %); Avões (143 ha, 29 %); Penajoia (84 ha, 8,4 %); Penude (23 ha, 1,8 %); Felgueiras e Feirão (2 ha, 0,1 %).
Czy ogień dotarł do jakiejś miejscowości?
Ogień dotarł do centrum obszaru Avões: punkt, który je oznacza, znalazł się na spalonym terenie lub mniej niż 500 metrów od niego. Nie oznacza to, że płonęły domy.
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 23,7 °C, wilgotność spadła do 26 %, a porywy wiatru osiągały 45 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 41, klasa: Bardzo wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu EFFIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Portugalia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.

Bez zmian od 24 października 2026.

RSS Zmiany tej strony

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 112.

Skąd to wiemy
  • Obrys: EFFIS (Copernicus), mierzony na zdjęciach satelitarnych.
  • Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. 117 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Porównanie ze źródłem ICNF: 1 714 ha według danych oficjalnych wobec 1 783 ha obrysu; różnica poniżej 25 %.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia ›

Skąd pochodzą te dane

Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.