Przejdź do treści
worldfires
IN · Indie · →

Pożar: Ramnagar, marzec 2021 Ramnagar, Gaunaha

Wygasły · ostatni pomiar: 6 kwi 2021

Pożar wybuchł 31 marca 2021 na terenie gminy Ramnagar (Indie), a satelity rejestrowały ogień przez 7 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 7 606 ha, obejmujący obszar 2 gmin.

To 8. co do wielkości pożar w regionie Bihār od 2016 roku (spośród 11 z własną stroną). Indie, 2021: 34. miejsce na 77.

Porównaj z…

Mamy obrys GWIS dla tego pożaru, ale czujniki VIIRS nie uchwyciły go wystarczająco dokładnie: nie ma przebiegu dzień po dniu, jest za to podział na gminy.

Spalona powierzchnia
7 606ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
7dni
31 mar 2021 – 6 kwi 2021
Dotknięte gminy
2
poddystryktów
Początek
31 mar
2021
Zagrożenie na starcie
34
Wysokie · wskaźnik FWI

Gdzie płonęło

Pogoda w czasie pożaru

35°maksimum
36km/h · najsilniejszy poryw
6%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 17. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,0 mm, 15 kwi.

Ten teren już wcześniej płonął

86% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 6 652 ha w 2016 r., 1 475 ha w 2017 r., 794 ha w 2018 r., 3 431 ha w 2019 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 6 507 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 8,5% obszaru porównawczego: Berlin (76 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Ramnagar tu się zaczął
    7 030 ha
    10,0 %
  2. 142 ha
    0,3 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2020
Powierzchnia zabudowana0,35 ha
Mieszkańcy≈ 150

W obrysie znajdowało się około 0,35 ha zabudowy i mieszkało około 150 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
31 mar 31,4 °C 40 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 34
1 kwi 33,0 °C 17 % 35 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 44
2 kwi 34,1 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 42
3 kwi 34,8 °C 6 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremalne 54
4 kwi 34,8 °C 13 % 28 km/h 0,0 mm Ekstremalne 50
5 kwi 34,1 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremalne 53
6 kwi 34,6 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 42
7 kwi po 35,8 °C 28 % 39 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 46
8 kwi po 36,5 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 42
9 kwi po 34,2 °C 26 % 38 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
10 kwi po 36,4 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 48
11 kwi po 37,2 °C 12 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremalne 53
12 kwi po 36,9 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremalne 53
13 kwi po 37,1 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremalne 54
14 kwi po 38,0 °C 18 % 26 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 48
15 kwi po 36,2 °C 27 % 34 km/h 1,0 mm Wysokie 36

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 24 mar 2021
Po · 13 kwi 2021

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Indie ›

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Ramnagar?
Według GWIS (Copernicus) trwał od 31 marca 2021 do 6 kwietnia 2021: 7 dni między pierwszą a ostatnią detekcją cieplną obrysu.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 7 606 ha (76,1 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (2): Ramnagar (7 030 ha, 10,0 %); Gaunaha (142 ha, 0,3 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 34,8 °C, wilgotność spadła do 6 %, a porywy wiatru osiągały 36 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 54, klasa: Ekstremalne.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Indie (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.

Bez zmian od 24 października 2026.

RSS Zmiany tej strony

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 112.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
  • Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. Żadnej detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2020, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia ›

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.