Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 2 sty 2026 – 6 sty 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 2 stycznia 2026 na terenie gminy Poli (Kamerun), a satelity rejestrowały ogień przez 5 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 472 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Kamerun, 2026: 162. miejsce na 387.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (sierpień 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (20,0 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Propozycje: Poli · 2017Poli · 2020Ngong · 2026Béka · 2026
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 2 sty 2026 do 6 sty 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 20 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 5 stycznia 2026; detekcje tego dnia: 8.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,5 °C i minimalna wilgotność 12 % w dniu 2 stycznia 2026; porywy 36 km/h w dniu 2 stycznia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 9,4 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-02 | 1 | 7 | 36,5 | 21,8 | 12 | 13,1 | 36,4 | 0 | 52 | extremo | 1 |
| 2026-01-03 | 7 | 16 | 35,1 | 20,8 | 11 | 10,6 | 28,4 | 0 | 49,4 | muy_alto | 1 |
| 2026-01-04 | 0 | 0 | 35,4 | 22 | 8 | 9,7 | 27,7 | 0 | 49 | muy_alto | 1 |
| 2026-01-05 | 8 | 55 | 34,1 | 20,7 | 11 | 10,1 | 31 | 0 | 49,7 | muy_alto | 1 |
| 2026-01-06 | 11 | 34 | 35,2 | 19,2 | 9 | 10,3 | 28,4 | 0 | 50,2 | extremo | 1 |
| 2026-01-07 | 0 | 0 | 35,6 | 17,7 | 12 | 9,1 | 23,8 | 0 | 49,1 | muy_alto | 0 |
| 2026-01-08 | 0 | 0 | 35,2 | 19,6 | 12 | 9,5 | 27,4 | 0 | 49,8 | muy_alto | 0 |
| 2026-01-09 | 0 | 0 | 34,3 | 19,1 | 9 | 8,2 | 25,2 | 0 | 48,5 | muy_alto | 0 |
| 2026-01-10 | 0 | 0 | 32,1 | 18,3 | 14 | 9,1 | 22,7 | 0 | 47,5 | muy_alto | 0 |
| 2026-01-11 | 0 | 0 | 32 | 19 | 19 | 8,1 | 23,4 | 0 | 42,8 | muy_alto | 0 |
| 2026-01-12 | 0 | 0 | 33,4 | 19,6 | 13 | 8,6 | 22 | 0 | 43,5 | muy_alto | 0 |
| 2026-01-13 | 0 | 0 | 33,5 | 19,8 | 13 | 10,1 | 26,6 | 0 | 45,3 | muy_alto | 0 |
| 2026-01-14 | 0 | 0 | 32,7 | 18,5 | 14 | 11,8 | 34,2 | 0 | 47,4 | muy_alto | 0 |
| 2026-01-15 | 0 | 0 | 33 | 18,9 | 14 | 10,8 | 31 | 0 | 46,5 | muy_alto | 0 |
| 2026-01-16 | 0 | 0 | 34,6 | 19,8 | 13 | 11,4 | 32,8 | 0 | 47,4 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
89% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 146 ha w 2017 r., 587 ha w 2020 r., 763 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 308 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 9,4 ha zabudowy i mieszkało około 1 900 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 32 % powierzchni (Kamerun) 60 dni bez deszczu: 51 % powierzchni (Kamerun)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2 sty | 36,5 °C | 12 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 3 sty | 35,1 °C | 11 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 4 sty | 35,4 °C | 8 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 5 sty | 34,1 °C | 11 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 6 sty | 35,2 °C | 9 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 7 sty po | 35,6 °C | 12 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 8 sty po | 35,2 °C | 12 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 9 sty po | 34,3 °C | 9 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 10 sty po | 32,1 °C | 14 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 11 sty po | 32,0 °C | 19 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 12 sty po | 33,4 °C | 13 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 13 sty po | 33,5 °C | 13 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 14 sty po | 32,7 °C | 14 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 15 sty po | 33,0 °C | 14 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 16 sty po | 34,6 °C | 13 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
5 stycznia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 42 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 34, czyli 2,2 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.