Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 4 sty 2024 – 13 sty 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 4 stycznia 2024 na terenie gminy Poli (Kamerun), a satelity rejestrowały ogień przez 10 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 063 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 228. co do wielkości pożar w regionie North od 2016 roku (spośród 1268 z własną stroną). Kamerun, 2024: 35. miejsce na 195.
Propozycje: Poli · 2024Poli · 2022Poli · 2016Poli · 2021
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 4 sty 2024 do 13 sty 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 42 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 9 stycznia 2024; detekcje tego dnia: 25.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 50.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,9 °C i minimalna wilgotność 7 % w dniu 9 stycznia 2024; porywy 26 km/h w dniu 6 stycznia 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-01-04 | 0 | 0 | 36,5 | 19 | 14 | 6,3 | 20,9 | 0 | 41,5 | muy_alto | 1 |
| 2024-01-05 | 0 | 0 | 36,3 | 18,4 | 11 | 6,9 | 22,3 | 0 | 43,5 | muy_alto | 1 |
| 2024-01-06 | 4 | 4 | 36,5 | 20 | 9 | 8,6 | 25,6 | 0 | 47,2 | muy_alto | 1 |
| 2024-01-07 | 0 | 0 | 36,8 | 19,4 | 9 | 8 | 23,4 | 0 | 47 | muy_alto | 1 |
| 2024-01-08 | 14 | 102 | 36,1 | 17,3 | 12 | 7,2 | 17,3 | 0 | 46,4 | muy_alto | 1 |
| 2024-01-09 | 25 | 180 | 36,9 | 17,8 | 7 | 7,2 | 19,1 | 0 | 48 | muy_alto | 1 |
| 2024-01-10 | 9 | 54 | 35,8 | 18,1 | 11 | 9 | 22,3 | 0 | 50,3 | extremo | 1 |
| 2024-01-11 | 2 | 3 | 35,3 | 17,1 | 8 | 7,1 | 20,9 | 0 | 48,4 | muy_alto | 1 |
| 2024-01-12 | 5 | 14 | 35,3 | 17,9 | 12 | 8,6 | 22,3 | 0 | 49,9 | muy_alto | 1 |
| 2024-01-13 | 8 | 11 | 35,2 | 17,3 | 12 | 8 | 20,9 | 0 | 49,1 | muy_alto | 1 |
| 2024-01-14 | 0 | 0 | 35,2 | 18,8 | 11 | 7,7 | 21,2 | 0 | 49 | muy_alto | 0 |
| 2024-01-15 | 0 | 0 | 33,5 | 16,4 | 13 | 8,1 | 23,4 | 0 | 47,9 | muy_alto | 0 |
| 2024-01-16 | 0 | 0 | 33,7 | 17 | 12 | 8,2 | 25,2 | 0 | 48,2 | muy_alto | 0 |
| 2024-01-17 | 0 | 0 | 34,3 | 17,7 | 14 | 8,9 | 25,6 | 0 | 48,2 | muy_alto | 0 |
| 2024-01-18 | 0 | 0 | 34,9 | 15,1 | 11 | 8,4 | 26,6 | 0 | 47,9 | muy_alto | 0 |
| 2024-01-19 | 0 | 0 | 35,4 | 18,1 | 13 | 9,2 | 23,4 | 0 | 49 | muy_alto | 0 |
| 2024-01-20 | 0 | 0 | 35,3 | 16,5 | 12 | 7,6 | 19,4 | 0 | 47,4 | muy_alto | 0 |
| 2024-01-21 | 0 | 0 | 36,3 | 16,7 | 10 | 8 | 19,8 | 0 | 48,1 | muy_alto | 0 |
| 2024-01-22 | 0 | 0 | 35,9 | 16,4 | 12 | 6,2 | 20,5 | 0 | 46,3 | muy_alto | 0 |
| 2024-01-23 | 0 | 0 | 36,3 | 17,7 | 11 | 7,2 | 18,4 | 0 | 47,7 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 50.
31% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 377 ha w 2016 r., 187 ha w 2017 r., 183 ha w 2020 r., 198 ha w 2021 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 645 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 32 % powierzchni (Kamerun)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 sty | 36,5 °C | 14 % | 21 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 5 sty | 36,3 °C | 11 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 6 sty | 36,5 °C | 9 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 7 sty | 36,8 °C | 9 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 8 sty | 36,1 °C | 12 % | 17 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 9 sty | 36,9 °C | 7 % | 19 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 10 sty | 35,8 °C | 11 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 11 sty | 35,3 °C | 8 % | 21 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 12 sty | 35,3 °C | 12 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 13 sty | 35,2 °C | 12 % | 21 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 14 sty po | 35,2 °C | 11 % | 21 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 15 sty po | 33,5 °C | 13 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 16 sty po | 33,7 °C | 12 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 17 sty po | 34,3 °C | 14 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 18 sty po | 34,9 °C | 11 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 19 sty po | 35,4 °C | 13 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 20 sty po | 35,3 °C | 12 % | 19 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 21 sty po | 36,3 °C | 10 % | 20 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 22 sty po | 35,9 °C | 12 % | 20 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 23 sty po | 36,3 °C | 11 % | 18 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
Zaczął się przy FWI 41,5 i minimalnej wilgotności 14 %; wcześniej: 50 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 21.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (2 063 ha przy medianie 1 655 ha) i trwał 10 dni (mediana: 5 dni).
W żadnym w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł 1 mm: wszystkie zgasły bez deszczu.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 13 sty, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Żaden z 21 bliźniaków nie miał deszczu na koniec.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
16 stycznia 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 115 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 56, czyli 3,7 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.