Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 22 sty 2023 – 8 lut 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 22 stycznia 2023 na terenie gminy Pochalla (Sudan Południowy), a satelity rejestrowały ogień przez 18 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 8 081 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 136. co do wielkości pożar w regionie Jonglei od 2016 roku (spośród 328 z własną stroną). Sudan Południowy, 2023: 51. miejsce na 106.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 22 sty 2023 do 8 lut 2023: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 143 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 27 stycznia 2023; detekcje tego dnia: 79.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 48.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,2 °C i minimalna wilgotność 13 % w dniu 7 lutego 2023; porywy 48 km/h w dniu 30 stycznia 2023.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-01-22 | 6 | 72 | 36,5 | 27,2 | 16 | 9,8 | 24,1 | 0 | 42,4 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-23 | 1 | 7 | 38,1 | 25 | 18 | 9 | 17,6 | 0 | 41,9 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-24 | 14 | 169 | 37,8 | 25,7 | 17 | 14,8 | 33,8 | 0 | 48,2 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-25 | 4 | 21 | 37,2 | 26,7 | 20 | 8,7 | 25,2 | 0 | 42,1 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-26 | 1 | 8 | 38,8 | 25,8 | 17 | 7,8 | 18 | 0 | 41,4 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-27 | 79 | 1 823 | 38,4 | 26,2 | 17 | 20,5 | 45 | 0 | 55,9 | extremo | 1 |
| 2023-01-28 | 55 | 494 | 38,9 | 27,5 | 17 | 19,7 | 41,8 | 0 | 55,2 | extremo | 1 |
| 2023-01-29 | 75 | 1 130 | 39 | 27,9 | 15 | 17,8 | 38,2 | 0 | 54,5 | extremo | 1 |
| 2023-01-30 | 68 | 675 | 38,5 | 27,6 | 18 | 23,7 | 47,9 | 0 | 62,5 | extremo | 1 |
| 2023-01-31 | 4 | 22 | 38,1 | 26 | 18 | 10,2 | 28,8 | 0 | 46,2 | muy_alto | 1 |
| 2023-02-01 | 11 | 74 | 37,3 | 26,3 | 24 | 12 | 29,9 | 0,5 | 45,7 | muy_alto | 1 |
| 2023-02-02 | 14 | 89 | 38,2 | 25,2 | 16 | 10,2 | 28,8 | 0 | 44,5 | muy_alto | 1 |
| 2023-02-03 | 11 | 109 | 37,8 | 25,8 | 16 | 12,5 | 28,1 | 0 | 47,2 | muy_alto | 1 |
| 2023-02-04 | 19 | 431 | 38,9 | 25,2 | 14 | 11,6 | 24,5 | 0 | 48,2 | muy_alto | 1 |
| 2023-02-05 | 13 | 99 | 37,7 | 26,5 | 15 | 15,5 | 35,6 | 0 | 52,9 | extremo | 1 |
| 2023-02-06 | 28 | 180 | 38,8 | 25,8 | 13 | 8,4 | 19,4 | 0 | 45,6 | muy_alto | 1 |
| 2023-02-07 | 60 | 204 | 39,2 | 26,3 | 13 | 12,2 | 30,6 | 0 | 50,1 | extremo | 1 |
| 2023-02-08 | 42 | 803 | 37,8 | 26,4 | 12 | 14,2 | 33,5 | 0 | 52,7 | extremo | 1 |
| 2023-02-09 | 2 | 28 | 38,8 | 26,3 | 19 | 16,2 | 35,3 | 0 | 55,4 | extremo | 0 |
| 2023-02-10 | 0 | 0 | 39,8 | 27,4 | 20 | 7,6 | 23,4 | 0 | 45,6 | muy_alto | 0 |
| 2023-02-11 | 0 | 0 | 39,3 | 27,8 | 21 | 14,3 | 34,2 | 0 | 52,1 | extremo | 0 |
| 2023-02-12 | 0 | 0 | 39,1 | 26,8 | 16 | 17,9 | 38,2 | 0 | 56,8 | extremo | 0 |
| 2023-02-13 | 0 | 0 | 39,6 | 29,3 | 15 | 13,2 | 32,4 | 0 | 51,3 | extremo | 0 |
| 2023-02-14 | 0 | 0 | 39,5 | 27,2 | 14 | 9,8 | 28,1 | 0 | 47,6 | muy_alto | 0 |
| 2023-02-15 | 0 | 0 | 39,4 | 26 | 14 | 16,9 | 30,6 | 0 | 56,3 | extremo | 0 |
| 2023-02-16 | 0 | 0 | 37,1 | 25,6 | 15 | 18,5 | 36,4 | 0 | 58,6 | extremo | 0 |
| 2023-02-17 | 0 | 0 | 37,5 | 26,3 | 16 | 17,7 | 34,9 | 0 | 57,9 | extremo | 0 |
| 2023-02-18 | 0 | 0 | 37,9 | 26,1 | 16 | 14 | 28,4 | 0 | 53,4 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 48.
99% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 4 795 ha w 2016 r., 2 762 ha w 2017 r., 4 010 ha w 2018 r., 157 ha w 2019 r., 2 562 ha w 2020 r., 5 283 ha w 2021 r., 6 298 ha w 2022 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 8 033 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 22 sty | 36,5 °C | 16 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 23 sty | 38,1 °C | 18 % | 18 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 24 sty | 37,8 °C | 17 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 25 sty | 37,2 °C | 20 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 26 sty | 38,8 °C | 17 % | 18 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 27 sty | 38,4 °C | 17 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 28 sty | 38,9 °C | 17 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 29 sty | 39,0 °C | 15 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 30 sty | 38,5 °C | 18 % | 48 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 62 |
| 31 sty | 38,1 °C | 18 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 1 lut | 37,3 °C | 24 % | 30 km/h | 0,5 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 2 lut | 38,2 °C | 16 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 3 lut | 37,8 °C | 16 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 4 lut | 38,9 °C | 14 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 5 lut | 37,7 °C | 15 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 6 lut | 38,8 °C | 13 % | 19 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 7 lut | 39,2 °C | 13 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 8 lut | 37,8 °C | 12 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 9 lut po | 38,8 °C | 19 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 10 lut po | 39,8 °C | 20 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 11 lut po | 39,3 °C | 21 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 12 lut po | 39,1 °C | 16 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 13 lut po | 39,6 °C | 15 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 14 lut po | 39,5 °C | 14 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 15 lut po | 39,4 °C | 14 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 16 lut po | 37,1 °C | 15 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 17 lut po | 37,5 °C | 16 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 18 lut po | 37,9 °C | 16 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
Zaczął się przy FWI 42,4 i minimalnej wilgotności 16 %; wcześniej: 48 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 40.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Był 2,8 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 18 dni (mediana: 5 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 40 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W żadnym w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł 1 mm: wszystkie zgasły bez deszczu.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 8 lut, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Żaden z 40 bliźniaków nie miał deszczu na koniec.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
30 stycznia 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 269 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 136, czyli 9,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.