Pożar: Pium, 13 sierpnia 2026 Pium, Santa Terezinha
Pożar wybuchł 13 sierpnia 2026 na terenie gminy Pium (Brazylia), a satelity rejestrowały ogień przez 16 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 4 787 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 635. co do wielkości pożar w regionie Tocantins od 2016 roku (spośród 1243 z własną stroną). Brazylia, 2026: 380. miejsce na 780.
Porównaj z…
Propozycje: Pium · 2021Pium · 2024Pium · 2019Pium · 2017
- Spalona powierzchnia
- 4 787ha
- obrys GWIS (Copernicus)
- Czas trwania
- 16dni
- 13 sie 2026 – 28 sie 2026
- Dotknięte gminy
- 2
- gmin
- Początek
- 13 sie
- 2026
- Detekcje cieplne
- 151
- w jednym punkcie cieplnym: 73 MW
- Zagrożenie na starcie
- 43
- Bardzo wysokie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 175MW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 37. Deszcz przyszedł po pożarze: 10,6 mm, 4 wrz.
Ten teren już wcześniej płonął
92% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 616 ha w 2016 r., 483 ha w 2017 r., 676 ha w 2018 r., 2 089 ha w 2019 r., 1 477 ha w 2020 r., 2 220 ha w 2021 r., 515 ha w 2022 r., 1 170 ha w 2024 r., 2 405 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 4 397 ha, które spłonęły wcześniej.
- 2 220 ha Pożar: Pium, wrzesień 2021 łącznie 3 897 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 016 ha Pożar: Pium, sierpień 2024 łącznie 4 387 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 652 ha Pożar: Pium, sierpień 2019 łącznie 41 580 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 483 ha Pożar: Pium, sierpień 2017 łącznie 3 561 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 100 ha Pożar: Pium, sierpień 2022 łącznie 11 834 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 4 ha Pożar: Pium, sierpień 2024 łącznie 11 400 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą miejscowością
-
4 815 ha dotarł 14 sie0,5 %
-
Santa Terezinha 7 596 mieszk.8 ha dotarł 17 sie0,0 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 14 sie | 37,6 °C | 21 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 15 sie | 38,8 °C | 18 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 16 sie | 38,2 °C | 19 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 17 sie | 37,3 °C | 19 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 18 sie | 37,0 °C | 21 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 19 sie | 37,9 °C | 21 % | 19 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 20 sie | 39,0 °C | 19 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 21 sie | 39,0 °C | 19 % | 19 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 22 sie | 38,3 °C | 23 % | 16 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 23 sie | 37,5 °C | 26 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 24 sie | 39,5 °C | 18 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 25 sie | 39,7 °C | 17 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 26 sie | 38,3 °C | 23 % | 43 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 27 sie | 37,7 °C | 29 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 28 sie | 38,0 °C | 27 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 29 sie po | 37,9 °C | 29 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 30 sie po | 37,8 °C | 29 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 31 sie po | 38,4 °C | 28 % | 21 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 1 wrz po | 39,2 °C | 25 % | 19 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 2 wrz po | 38,2 °C | 31 % | 18 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 3 wrz po | 36,8 °C | 37 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 4 wrz po | 34,3 °C | 49 % | 33 km/h | 10,6 mm | Niskie 7 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus23 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 116 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 60, czyli 4,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 151Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Pium?
- Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 13 sierpnia 2026 do 28 sierpnia 2026 (16 dni). Obrys datuje go od 20 sierpnia 2026 do 27 sierpnia 2026.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 4 787 ha (47,9 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Gminy objęte pożarem (2): Pium (4 815 ha, 0,5 %); Santa Terezinha (8 ha, 0,0 %).
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 39,7 °C, wilgotność spadła do 17 %, a porywy wiatru osiągały 44 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 56, klasa: Ekstremalne.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Brazylia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 193 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
Bez zmian od 24 października 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
- Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 20 sierpnia 2026 do 27 sierpnia 2026. 151 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.