Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 16 mar 2023 – 4 kwi 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 16 marca 2023 na terenie gminy Phookood (Laos), a satelity rejestrowały ogień przez 20 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 426 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 56. co do wielkości pożar w regionie Xiangkhouang od 2016 roku (spośród 78 z własną stroną). Laos, 2023: 168. miejsce na 239.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 16 mar 2023 do 4 kwi 2023: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 168 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 24 marca 2023; detekcje tego dnia: 51.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 3.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 32,3 °C i minimalna wilgotność 30 % w dniu 25 marca 2023; porywy 48 km/h w dniu 21 marca 2023.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,15 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-03-16 | 2 | 22 | 26,8 | 14,8 | 50 | 7,6 | 25,9 | 0,3 | 16,4 | moderado | 1 |
| 2023-03-17 | 1 | 1 | 26,9 | 15,4 | 53 | 7,6 | 28,4 | 3 | 3,6 | muy_bajo | 1 |
| 2023-03-18 | 3 | 236 | 29,9 | 15,7 | 50 | 8,9 | 33,5 | 5,4 | 2,3 | muy_bajo | 1 |
| 2023-03-19 | 0 | 0 | 30 | 16,2 | 50 | 11,5 | 40,7 | 0,7 | 6,9 | bajo | 1 |
| 2023-03-20 | 0 | 0 | 30,4 | 17,4 | 46 | 11,4 | 39,2 | 3,5 | 3,5 | muy_bajo | 1 |
| 2023-03-21 | 2 | 38 | 30,2 | 16,6 | 46 | 15,5 | 47,5 | 3,3 | 3,9 | muy_bajo | 1 |
| 2023-03-22 | 1 | 11 | 31,2 | 16,2 | 36 | 15,8 | 46,4 | 0,2 | 13,8 | moderado | 1 |
| 2023-03-23 | 16 | 301 | 31,7 | 16,4 | 35 | 15,3 | 45,4 | 0,1 | 17,4 | moderado | 1 |
| 2023-03-24 | 51 | 1 533 | 32,2 | 16,5 | 33 | 14,3 | 41 | 0 | 18,9 | moderado | 1 |
| 2023-03-25 | 8 | 92 | 32,3 | 15,2 | 30 | 14,6 | 45,4 | 0 | 21 | moderado | 1 |
| 2023-03-26 | 10 | 83 | 30,5 | 15,1 | 35 | 14,3 | 43,2 | 0 | 21,5 | alto | 1 |
| 2023-03-27 | 3 | 15 | 30 | 15,6 | 39 | 13,2 | 37,8 | 0 | 20,7 | moderado | 1 |
| 2023-03-28 | 13 | 428 | 28,7 | 17,1 | 52 | 13,8 | 41 | 0,7 | 13,5 | moderado | 1 |
| 2023-03-29 | 0 | 0 | 29,6 | 17,4 | 46 | 13,9 | 39,2 | 1,3 | 10,7 | bajo | 1 |
| 2023-03-30 | 0 | 0 | 28,2 | 16,9 | 55 | 11,1 | 34,2 | 3,3 | 3,2 | muy_bajo | 1 |
| 2023-03-31 | 0 | 0 | 28,3 | 16,2 | 51 | 12,3 | 40 | 0,2 | 8,4 | bajo | 1 |
| 2023-04-01 | 1 | 3 | 29,6 | 17,3 | 46 | 13,2 | 41,8 | 0 | 13,6 | moderado | 1 |
| 2023-04-02 | 2 | 92 | 31,8 | 17,9 | 35 | 16 | 45,4 | 0 | 20,5 | moderado | 1 |
| 2023-04-03 | 1 | 0 | 31,1 | 18 | 34 | 16,3 | 47,2 | 0 | 22,2 | alto | 1 |
| 2023-04-04 | 6 | 174 | 32 | 17,5 | 31 | 15,7 | 45 | 0 | 24 | alto | 1 |
| 2023-04-05 | 0 | 0 | 32,2 | 15,7 | 31 | 11,8 | 36,7 | 0 | 22,5 | alto | 0 |
| 2023-04-06 | 0 | 0 | 33 | 15,1 | 29 | 6,2 | 19,8 | 0 | 20,9 | moderado | 0 |
| 2023-04-07 | 0 | 0 | 31,1 | 16,5 | 41 | 12,8 | 35,3 | 0 | 23,6 | alto | 0 |
| 2023-04-08 | 0 | 0 | 28,4 | 17,6 | 60 | 8,9 | 30,6 | 4,6 | 2,5 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 3. Deszcz przyszedł po pożarze: 4,6 mm, 8 kwi.
59% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 105 ha w 2016 r., 958 ha w 2017 r., 580 ha w 2018 r., 238 ha w 2019 r., 687 ha w 2020 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 439 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,15 ha zabudowy i mieszkało około 300 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 16 mar | 26,8 °C | 50 % | 26 km/h | 0,3 mm | Umiarkowane 16 |
| 17 mar | 26,9 °C | 53 % | 28 km/h | 3,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 18 mar | 29,9 °C | 50 % | 34 km/h | 5,4 mm | Bardzo niskie 2 |
| 19 mar | 30,0 °C | 50 % | 41 km/h | 0,7 mm | Niskie 7 |
| 20 mar | 30,4 °C | 46 % | 39 km/h | 3,5 mm | Bardzo niskie 4 |
| 21 mar | 30,2 °C | 46 % | 48 km/h | 3,3 mm | Bardzo niskie 4 |
| 22 mar | 31,2 °C | 36 % | 46 km/h | 0,2 mm | Umiarkowane 14 |
| 23 mar | 31,7 °C | 35 % | 45 km/h | 0,1 mm | Umiarkowane 17 |
| 24 mar | 32,2 °C | 33 % | 41 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 25 mar | 32,3 °C | 30 % | 45 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 26 mar | 30,5 °C | 35 % | 43 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 27 mar | 30,0 °C | 39 % | 38 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 28 mar | 28,7 °C | 52 % | 41 km/h | 0,7 mm | Umiarkowane 14 |
| 29 mar | 29,6 °C | 46 % | 39 km/h | 1,3 mm | Niskie 11 |
| 30 mar | 28,2 °C | 55 % | 34 km/h | 3,3 mm | Bardzo niskie 3 |
| 31 mar | 28,3 °C | 51 % | 40 km/h | 0,2 mm | Niskie 8 |
| 1 kwi | 29,6 °C | 46 % | 42 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 2 kwi | 31,8 °C | 35 % | 45 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 3 kwi | 31,1 °C | 34 % | 47 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 4 kwi | 32,0 °C | 31 % | 45 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 5 kwi po | 32,2 °C | 31 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 6 kwi po | 33,0 °C | 29 % | 20 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 7 kwi po | 31,1 °C | 41 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 8 kwi po | 28,4 °C | 60 % | 31 km/h | 4,6 mm | Bardzo niskie 2 |
Zaczął się przy FWI 16,4 i minimalnej wilgotności 50 %; wcześniej: 3 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 53.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 9 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,4 mm, 19 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,3 mm, 19 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,8 mm, 18 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,7 mm, 19 mar.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (2 426 ha przy medianie 2 849 ha) i trwał 20 dni (mediana: 9 dni).
Wszystkie miały deszcz w ciągu dziesięciu dni po końcu: pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 7,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 4 kwi, a 8 kwi spadło 4,6 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 53 z 53, z medianą 7,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
25 marca 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 411 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 201, czyli 13 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.