Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 12 mar 2020 – 26 mar 2020
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 12 marca 2020 na terenie gminy Phonxay (Laos), a satelity rejestrowały ogień przez 15 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 886 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 113. co do wielkości pożar w regionie Luang Prabang od 2016 roku (spośród 257 z własną stroną). Laos, 2020: 101. miejsce na 188.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 12 mar 2020 do 26 mar 2020: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 155 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 17 marca 2020; detekcje tego dnia: 32.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 6.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,9 °C i minimalna wilgotność 30 % w dniu 13 marca 2020; porywy 46 km/h w dniu 18 marca 2020.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,21 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-03-12 | 2 | 7 | 34,6 | 18 | 35 | 13 | 41,4 | 0 | 26,6 | alto | 1 |
| 2020-03-13 | 0 | 0 | 36,9 | 17,9 | 30 | 8,9 | 31 | 0 | 24,7 | alto | 1 |
| 2020-03-14 | 0 | 0 | 36,7 | 17,1 | 33 | 7,8 | 23 | 0 | 24,6 | alto | 1 |
| 2020-03-15 | 0 | 0 | 31,1 | 20,9 | 58 | 9,4 | 27,4 | 0,4 | 17 | moderado | 1 |
| 2020-03-16 | 40 | 808 | 33,1 | 19,9 | 52 | 9 | 34,6 | 0,8 | 13,7 | moderado | 1 |
| 2020-03-17 | 32 | 1 004 | 34,6 | 20,4 | 44 | 10,9 | 37,1 | 2,2 | 10,1 | bajo | 1 |
| 2020-03-18 | 12 | 135 | 35,1 | 19,7 | 42 | 13,5 | 45,7 | 0,5 | 20,2 | moderado | 1 |
| 2020-03-19 | 4 | 68 | 33,6 | 19,3 | 44 | 10,7 | 39,2 | 1,9 | 10,8 | bajo | 1 |
| 2020-03-20 | 0 | 0 | 32,8 | 19,5 | 50 | 11,1 | 38,9 | 3,6 | 4,8 | muy_bajo | 1 |
| 2020-03-21 | 1 | 0 | 33,8 | 20,6 | 35 | 13,8 | 45 | 0 | 18,6 | moderado | 1 |
| 2020-03-22 | 4 | 83 | 34,3 | 19,1 | 37 | 14,5 | 37,1 | 0,2 | 22,2 | alto | 1 |
| 2020-03-23 | 0 | 0 | 32,5 | 18,2 | 39 | 9,7 | 34,2 | 7,8 | 3,1 | muy_bajo | 1 |
| 2020-03-24 | 5 | 24 | 32,6 | 17,1 | 46 | 10,5 | 36 | 1,7 | 5,9 | bajo | 1 |
| 2020-03-25 | 0 | 0 | 32,1 | 19 | 45 | 14,5 | 45 | 1,7 | 8,4 | bajo | 1 |
| 2020-03-26 | 3 | 22 | 33,4 | 18,8 | 38 | 14,5 | 42,8 | 0,2 | 17 | moderado | 1 |
| 2020-03-27 | 0 | 0 | 35 | 18,4 | 34 | 14,3 | 42,1 | 0 | 20,8 | moderado | 0 |
| 2020-03-28 | 0 | 0 | 36,8 | 18 | 30 | 12,7 | 35,3 | 0 | 23,2 | alto | 0 |
| 2020-03-29 | 0 | 0 | 36,9 | 19,3 | 32 | 14,1 | 43,6 | 0 | 25 | alto | 0 |
| 2020-03-30 | 0 | 0 | 37,6 | 20 | 28 | 13 | 40 | 0 | 26,5 | alto | 0 |
| 2020-03-31 | 0 | 0 | 37,8 | 19 | 28 | 11 | 38,2 | 0 | 26,1 | alto | 0 |
| 2020-04-01 | 0 | 0 | 37,2 | 18,8 | 33 | 12,2 | 38,2 | 0 | 27,8 | alto | 0 |
| 2020-04-02 | 0 | 0 | 35,3 | 19,9 | 37 | 12,5 | 40,7 | 0,3 | 27,3 | alto | 0 |
| 2020-04-03 | 0 | 0 | 37,2 | 20,2 | 32 | 11,3 | 36,4 | 0,1 | 27,2 | alto | 0 |
| 2020-04-04 | 0 | 0 | 37,1 | 20 | 37 | 11 | 33,5 | 0,4 | 27,7 | alto | 0 |
| 2020-04-05 | 0 | 0 | 33,5 | 22,1 | 49 | 10 | 37,8 | 6,7 | 3,6 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 6. Deszcz przyszedł po pożarze: 6,7 mm, 5 kwi.
49% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 49 ha w 2016 r., 1 188 ha w 2018 r., 242 ha w 2019 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,21 ha zabudowy i mieszkało około 50 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12 mar | 34,6 °C | 35 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 13 mar | 36,9 °C | 30 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 14 mar | 36,7 °C | 33 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 15 mar | 31,1 °C | 58 % | 27 km/h | 0,4 mm | Umiarkowane 17 |
| 16 mar | 33,1 °C | 52 % | 35 km/h | 0,8 mm | Umiarkowane 14 |
| 17 mar | 34,6 °C | 44 % | 37 km/h | 2,2 mm | Niskie 10 |
| 18 mar | 35,1 °C | 42 % | 46 km/h | 0,5 mm | Umiarkowane 20 |
| 19 mar | 33,6 °C | 44 % | 39 km/h | 1,9 mm | Niskie 11 |
| 20 mar | 32,8 °C | 50 % | 39 km/h | 3,6 mm | Bardzo niskie 5 |
| 21 mar | 33,8 °C | 35 % | 45 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 22 mar | 34,3 °C | 37 % | 37 km/h | 0,2 mm | Wysokie 22 |
| 23 mar | 32,5 °C | 39 % | 34 km/h | 7,8 mm | Bardzo niskie 3 |
| 24 mar | 32,6 °C | 46 % | 36 km/h | 1,7 mm | Niskie 6 |
| 25 mar | 32,1 °C | 45 % | 45 km/h | 1,7 mm | Niskie 8 |
| 26 mar | 33,4 °C | 38 % | 43 km/h | 0,2 mm | Umiarkowane 17 |
| 27 mar po | 35,0 °C | 34 % | 42 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 28 mar po | 36,8 °C | 30 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 29 mar po | 36,9 °C | 32 % | 44 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 30 mar po | 37,6 °C | 28 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 31 mar po | 37,8 °C | 28 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 1 kwi po | 37,2 °C | 33 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 2 kwi po | 35,3 °C | 37 % | 41 km/h | 0,3 mm | Wysokie 27 |
| 3 kwi po | 37,2 °C | 32 % | 36 km/h | 0,1 mm | Wysokie 27 |
| 4 kwi po | 37,1 °C | 37 % | 34 km/h | 0,4 mm | Wysokie 28 |
| 5 kwi po | 33,5 °C | 49 % | 38 km/h | 6,7 mm | Bardzo niskie 4 |
Zaczął się przy FWI 26,6 i minimalnej wilgotności 35 %; wcześniej: 6 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 48.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,2 mm, 18 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,6 mm, 4 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,4 mm, 3 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 18,6 mm, 4 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 25 kwi.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (2 886 ha przy medianie 2 944 ha) i trwał 15 dni (mediana: 12 dni).
W 4 z 48 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,1 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 26 mar, a 5 kwi spadło 6,7 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 44 z 48, z medianą 3,1 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.