Przejdź do treści
worldfires
LA · Laos · →

Pożar: Phalanxay, marzec 2026 Xonbuly, Phalanxay, Phine

Wygasły · ostatnie wykrycie: 14 kwi 2026, 06:31 UTC

Pożar wybuchł 15 marca 2026 na terenie gminy Phalanxay (Laos), a satelity rejestrowały ogień przez 31 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 5 618 ha, obejmujący obszar 3 gmin.

To 17. co do wielkości pożar w regionie Savannakhet od 2016 roku (spośród 95 z własną stroną). Laos, 2026: 83. miejsce na 308.

Porównaj z…
Spalona powierzchnia
5 618ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
31dni
15 mar 2026 – 14 kwi 2026
Dotknięte gminy
3
dystryktów
Początek
15 mar
2026
Detekcje cieplne
200
w jednym punkcie cieplnym: 217 MW
Zagrożenie na starcie
27
Wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
122MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 15 mar14 kwi
14 kwi 2026

Jak się rozwijał, dzień po dniu

15 mar 2026 · 13 MW · 1 16 mar 2026 · 34 MW · 8 17 mar 2026 · 21 MW · 4 18 mar 2026 · 285 MW · 6 19 mar 2026 · 28 MW · 3 22 mar 2026 · 3 MW · 1 23 mar 2026 · 17 MW · 2 24 mar 2026 · 11 MW · 3 25 mar 2026 · 6 MW · 1 26 mar 2026 · 660 MW · 23 27 mar 2026 · 1 119 MW · 50 28 mar 2026 · 235 MW · 18 29 mar 2026 · 15 MW · 3 30 mar 2026 · 5 MW · 1 31 mar 2026 · 244 MW · 18 1 kwi 2026 · 140 MW · 12 2 kwi 2026 · 63 MW · 9 3 kwi 2026 · 85 MW · 6 4 kwi 2026 · 19 MW · 2 5 kwi 2026 · 59 MW · 5 6 kwi 2026 · 7 MW · 2 7 kwi 2026 · 129 MW · 5 8 kwi 2026 · 7 MW · 1 9 kwi 2026 · 151 MW · 6 10 kwi 2026 · 4 MW · 2 11 kwi 2026 · 16 MW · 2 12 kwi 2026 · 4 MW · 1 14 kwi 2026 · 25 MW · 5
15 mar 19 mar 25 mar 27 mar 29 mar 2 kwi 6 kwi 10 kwi

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

40°maksimum
47km/h · najsilniejszy poryw
27%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 15. Deszcz przyszedł po pożarze: 4,4 mm, 17 kwi.

Ten teren już wcześniej płonął

53% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 301 ha w 2022 r., 3 198 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 984 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 6,3% obszaru porównawczego: Berlin (56 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. 3 924 ha dotarł 16 mar
    2,8 %
  2. Phalanxay tu się zaczął
    975 ha dotarł 15 mar
    0,9 %
  3. 751 ha dotarł 16 mar
    0,2 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana0,17 ha
Mieszkańcy≈ 1 200

W obrysie znajdowało się około 0,17 ha zabudowy i mieszkało około 1 200 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
15 mar 31,8 °C 39 % 42 km/h 0,0 mm Wysokie 27
16 mar 33,4 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Wysokie 29
17 mar 34,8 °C 31 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 28
18 mar 35,4 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Wysokie 28
19 mar 34,5 °C 38 % 20 km/h 0,0 mm Wysokie 26
20 mar 33,6 °C 46 % 27 km/h 5,0 mm Bardzo niskie 5
21 mar 35,7 °C 37 % 26 km/h 0,0 mm Umiarkowane 20
22 mar 35,0 °C 44 % 23 km/h 0,1 mm Umiarkowane 20
23 mar 36,0 °C 41 % 24 km/h 0,0 mm Umiarkowane 21
24 mar 35,7 °C 43 % 22 km/h 3,0 mm Niskie 8
25 mar 36,0 °C 44 % 22 km/h 0,0 mm Umiarkowane 18
26 mar 37,7 °C 35 % 26 km/h 0,0 mm Wysokie 22
27 mar 38,3 °C 32 % 30 km/h 0,0 mm Wysokie 25
28 mar 37,5 °C 36 % 30 km/h 0,2 mm Wysokie 26
29 mar 36,4 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Wysokie 29
30 mar 37,5 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Wysokie 30
31 mar 37,7 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Wysokie 33
1 kwi 37,8 °C 32 % 28 km/h 0,0 mm Wysokie 30
2 kwi 37,4 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Wysokie 31
3 kwi 37,7 °C 36 % 41 km/h 0,0 mm Wysokie 34
4 kwi 36,5 °C 40 % 41 km/h 0,3 mm Wysokie 33
5 kwi 37,1 °C 39 % 46 km/h 0,2 mm Wysokie 35
6 kwi 39,1 °C 31 % 44 km/h 0,0 mm Wysokie 36
7 kwi 39,0 °C 27 % 45 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
8 kwi 40,0 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 38
9 kwi 39,6 °C 29 % 43 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 40
10 kwi 39,2 °C 29 % 47 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 42
11 kwi 39,7 °C 27 % 47 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 43
12 kwi 40,0 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
13 kwi 39,6 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 40
14 kwi 39,7 °C 29 % 35 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
15 kwi po 39,3 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
16 kwi po 38,0 °C 36 % 36 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 38
17 kwi po 37,9 °C 41 % 32 km/h 4,4 mm Umiarkowane 12

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 8 mar 2026
Po · 21 kwi 2026

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

27 marca 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 72 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 45, czyli 3,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.572 µg/m³
Dni powyżej normy31 dni
PM1074 µg/m³
Grubość optyczna1,70
131415161718192021222324252627282930311234567891011121314151617
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 200Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Laos ›

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Phalanxay?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 15 marca 2026 do 14 kwietnia 2026 (31 dni). Obrys datuje go od 22 marca 2026 do 10 kwietnia 2026.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 5 618 ha (56,2 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (3): Xonbuly (3 924 ha, 2,8 %); Phalanxay (975 ha, 0,9 %); Phine (751 ha, 0,2 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 40,0 °C, wilgotność spadła do 27 %, a porywy wiatru osiągały 47 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 43, klasa: Bardzo wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Laos (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.

Bez zmian od 24 października 2026.

RSS Zmiany tej strony

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
  • Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 22 marca 2026 do 10 kwietnia 2026. 200 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia ›

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.