Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 2 sierpnia 2021 na terenie gminy Petrovets (Macedonia Północna), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 246 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 14. co do wielkości pożar w regionie Skopje od 2016 roku (spośród 31 z własną stroną). Macedonia Północna, 2021: 17. miejsce na 36.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (13,1 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 2 sie 2021 do 3 sie 2021: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 13 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 3 sierpnia 2021; detekcje tego dnia: 14.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 13.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 40,4 °C i minimalna wilgotność 7 % w dniu 2 sierpnia 2021; porywy 44 km/h w dniu 2 sierpnia 2021.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-08-02 | 10 | 38 | 40,4 | 23,1 | 7 | 17,2 | 43,6 | 0 | 61,1 | extremo | 1 |
| 2021-08-03 | 14 | 84 | 37,2 | 20,4 | 12 | 12,7 | 31,3 | 0 | 54,5 | extremo | 1 |
| 2021-08-04 | 0 | 0 | 38,9 | 21 | 13 | 11,1 | 31 | 0 | 52,9 | extremo | 0 |
| 2021-08-05 | 0 | 0 | 40,6 | 21,9 | 9 | 22,9 | 60,1 | 0 | 69,5 | extremo | 0 |
| 2021-08-06 | 0 | 0 | 31,2 | 20 | 27 | 17,4 | 43,6 | 0,2 | 46,1 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-07 | 0 | 0 | 34,3 | 16,1 | 11 | 10,9 | 31,7 | 0 | 45,4 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-08 | 0 | 0 | 38 | 17,8 | 12 | 7,2 | 24,1 | 0 | 43,6 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-09 | 0 | 0 | 38,9 | 21 | 14 | 11,9 | 31 | 0,2 | 49 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-10 | 0 | 0 | 38,9 | 18,7 | 18 | 17,6 | 39,2 | 0 | 56,2 | extremo | 0 |
| 2021-08-11 | 0 | 0 | 36,9 | 20,8 | 21 | 13,1 | 45,4 | 0,4 | 48,4 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-12 | 0 | 0 | 35,2 | 17,9 | 21 | 12,6 | 33,1 | 0 | 46,6 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-13 | 0 | 0 | 35,3 | 18,1 | 17 | 13,6 | 35,6 | 0 | 48 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 13.
54% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 134 ha w 2017 r..
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 7,4 % powierzchni (Macedonia Północna)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2 sie | 40,4 °C | 7 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 3 sie | 37,2 °C | 12 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 4 sie po | 38,9 °C | 13 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 5 sie po | 40,6 °C | 9 % | 60 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 70 |
| 6 sie po | 31,2 °C | 27 % | 44 km/h | 0,2 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 7 sie po | 34,3 °C | 11 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 8 sie po | 38,0 °C | 12 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 9 sie po | 38,9 °C | 14 % | 31 km/h | 0,2 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 10 sie po | 38,9 °C | 18 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 11 sie po | 36,9 °C | 21 % | 45 km/h | 0,4 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 12 sie po | 35,2 °C | 21 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 13 sie po | 35,3 °C | 17 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
Zaczął się przy FWI 61,1 i minimalnej wilgotności 7 %; wcześniej: 13 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 19.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 27 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 27 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,0 mm, 13 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,1 mm, 9 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 20 sie.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (246 ha przy medianie 203 ha) i trwał 2 dni (mediana: 2 dni).
W 1 z 19 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,0 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 3 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 18 z 19, z medianą 3,0 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
5 sierpnia 2021 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 29 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 23, czyli 1,5 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 193 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.