Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 17 maj 2019 – 31 maj 2019
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 17 maja 2019 na terenie gminy Pekan (Malezja), a satelity rejestrowały ogień przez 15 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 517 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 93. co do wielkości pożar w regionie Pahang od 2016 roku (spośród 100 z własną stroną). Malezja, 2019: 67. miejsce na 75.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 17 maj 2019 do 31 maj 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 96 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 28 maja 2019; detekcje tego dnia: 10.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 0.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,8 °C i minimalna wilgotność 62 % w dniu 26 maja 2019; porywy 32 km/h w dniu 19 maja 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-05-17 | 0 | 0 | 33,8 | 25,8 | 59 | 10,4 | 24,8 | 2,2 | 0,4 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-18 | 3 | 7 | 32,6 | 25,3 | 65 | 12 | 27,4 | 4,7 | 0,3 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-19 | 0 | 0 | 32,8 | 25,6 | 63 | 13,2 | 31,7 | 4,7 | 0,3 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-20 | 1 | 1 | 34,1 | 25,5 | 60 | 12,2 | 27,7 | 5,3 | 0,3 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-21 | 0 | 0 | 30,9 | 24,5 | 78 | 12,1 | 25,2 | 9,7 | 0 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-22 | 0 | 0 | 32 | 24,9 | 72 | 11,5 | 26,6 | 9,2 | 0 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-23 | 1 | 3 | 32,8 | 25,1 | 68 | 11,2 | 19,1 | 1,7 | 0,3 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-24 | 3 | 5 | 33,2 | 24,8 | 66 | 10,7 | 24,1 | 2,4 | 0,3 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-25 | 4 | 6 | 32,6 | 25 | 67 | 8,6 | 25,9 | 1,6 | 0,4 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-26 | 1 | 2 | 34,8 | 25,6 | 62 | 10,6 | 24,1 | 2,3 | 0,5 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-27 | 2 | 5 | 33 | 25,2 | 66 | 11,6 | 24,1 | 2,7 | 0,4 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-28 | 10 | 159 | 34,6 | 25,4 | 62 | 12,8 | 28,1 | 4 | 0,4 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-29 | 2 | 17 | 33,4 | 25,8 | 71 | 12,6 | 26,6 | 2,4 | 0,4 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-30 | 3 | 3 | 31,1 | 25,5 | 76 | 11,4 | 25,9 | 0,9 | 0,5 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-31 | 2 | 3 | 33,2 | 24,8 | 71 | 12,4 | 26,3 | 3 | 0,4 | muy_bajo | 1 |
| 2019-06-01 | 0 | 0 | 32,2 | 24,9 | 68 | 9,4 | 22 | 6,4 | 0,2 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 0. Deszcz przyszedł po pożarze: 6,4 mm, 1 cze.
18% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 91 ha w 2018 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17 maj | 33,8 °C | 59 % | 25 km/h | 2,2 mm | Bardzo niskie 0 |
| 18 maj | 32,6 °C | 65 % | 27 km/h | 4,7 mm | Bardzo niskie 0 |
| 19 maj | 32,8 °C | 63 % | 32 km/h | 4,7 mm | Bardzo niskie 0 |
| 20 maj | 34,1 °C | 60 % | 28 km/h | 5,3 mm | Bardzo niskie 0 |
| 21 maj | 30,9 °C | 78 % | 25 km/h | 9,7 mm | Bardzo niskie 0 |
| 22 maj | 32,0 °C | 72 % | 27 km/h | 9,2 mm | Bardzo niskie 0 |
| 23 maj | 32,8 °C | 68 % | 19 km/h | 1,7 mm | Bardzo niskie 0 |
| 24 maj | 33,2 °C | 66 % | 24 km/h | 2,4 mm | Bardzo niskie 0 |
| 25 maj | 32,6 °C | 67 % | 26 km/h | 1,6 mm | Bardzo niskie 0 |
| 26 maj | 34,8 °C | 62 % | 24 km/h | 2,3 mm | Bardzo niskie 0 |
| 27 maj | 33,0 °C | 66 % | 24 km/h | 2,7 mm | Bardzo niskie 0 |
| 28 maj | 34,6 °C | 62 % | 28 km/h | 4,0 mm | Bardzo niskie 0 |
| 29 maj | 33,4 °C | 71 % | 27 km/h | 2,4 mm | Bardzo niskie 0 |
| 30 maj | 31,1 °C | 76 % | 26 km/h | 0,9 mm | Bardzo niskie 0 |
| 31 maj | 33,2 °C | 71 % | 26 km/h | 3,0 mm | Bardzo niskie 0 |
| 1 cze po | 32,2 °C | 68 % | 22 km/h | 6,4 mm | Bardzo niskie 0 |
Zaczął się przy FWI 0,4 i minimalnej wilgotności 59 %; wcześniej: deszcz dzień wcześniej. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 24.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,3 mm, 3 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,4 mm, 9 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,9 mm, 21 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 17 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 28,6 mm, 9 paź.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (517 ha przy medianie 770 ha) i trwał 15 dni (mediana: 9 dni).
Wszystkie miały deszcz w ciągu dziesięciu dni po końcu: pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 5,1 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 31 maj, a 1 cze spadło 6,4 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 24 z 24, z medianą 5,1 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 999 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.