Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 19 paź 2019 – 31 paź 2019
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 19 października 2019 na terenie gminy Pebane (Mozambik), a satelity rejestrowały ogień przez 13 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 677 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 392. co do wielkości pożar w regionie Zambézia od 2016 roku (spośród 564 z własną stroną). Mozambik, 2019: 128. miejsce na 212.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 19 paź 2019 do 31 paź 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 73 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 29 października 2019; detekcje tego dnia: 55.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 2.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 40,2 °C i minimalna wilgotność 16 % w dniu 29 października 2019; porywy 51 km/h w dniu 30 października 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,95 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-10-19 | 1 | 7 | 29,8 | 23,1 | 63 | 18,8 | 39,2 | 9 | 1,2 | muy_bajo | 1 |
| 2019-10-20 | 0 | 0 | 31,9 | 23,9 | 61 | 21,3 | 44,6 | 5,2 | 1,6 | muy_bajo | 1 |
| 2019-10-21 | 1 | 6 | 33,5 | 23,7 | 45 | 18,1 | 34,9 | 0 | 8 | bajo | 1 |
| 2019-10-22 | 18 | 235 | 35,5 | 24,4 | 43 | 20,9 | 45 | 0 | 13,8 | moderado | 1 |
| 2019-10-23 | 2 | 15 | 33,1 | 24,6 | 47 | 21,8 | 46,8 | 0 | 15,1 | moderado | 1 |
| 2019-10-24 | 6 | 20 | 35,9 | 25,8 | 42 | 20,2 | 42,8 | 0 | 16,2 | moderado | 1 |
| 2019-10-25 | 7 | 37 | 35,9 | 26,1 | 40 | 19,8 | 44,3 | 0 | 17,7 | moderado | 1 |
| 2019-10-26 | 4 | 18 | 35,4 | 24,6 | 42 | 22,2 | 47,5 | 0 | 19,9 | moderado | 1 |
| 2019-10-27 | 8 | 67 | 35,8 | 24,4 | 33 | 17,5 | 40 | 0 | 20,8 | moderado | 1 |
| 2019-10-28 | 29 | 506 | 39,4 | 25,7 | 20 | 20,8 | 38,5 | 0 | 32,5 | alto | 1 |
| 2019-10-29 | 55 | 648 | 40,2 | 26,9 | 16 | 21,8 | 41,8 | 0 | 38,6 | muy_alto | 1 |
| 2019-10-30 | 5 | 49 | 37,5 | 24,6 | 26 | 21,9 | 50,8 | 0 | 37,2 | alto | 1 |
| 2019-10-31 | 3 | 20 | 32 | 25 | 53 | 18,5 | 43,2 | 0 | 20,8 | moderado | 1 |
| 2019-11-01 | 0 | 0 | 30 | 25,2 | 60 | 23,2 | 49 | 0,1 | 19,6 | moderado | 0 |
| 2019-11-02 | 0 | 0 | 29,9 | 24,7 | 53 | 19,9 | 44,3 | 0,4 | 18,3 | moderado | 0 |
| 2019-11-03 | 0 | 0 | 31,5 | 24,2 | 53 | 16,3 | 39,2 | 0 | 17 | moderado | 0 |
| 2019-11-04 | 0 | 0 | 31,7 | 24,8 | 57 | 18,1 | 42,1 | 0,4 | 18,3 | moderado | 0 |
| 2019-11-05 | 0 | 0 | 31,4 | 24,3 | 47 | 18 | 42,1 | 0 | 19,7 | moderado | 0 |
| 2019-11-06 | 0 | 0 | 31,2 | 22,9 | 53 | 15 | 37,1 | 0 | 18,5 | moderado | 0 |
| 2019-11-07 | 0 | 0 | 34 | 23,1 | 45 | 20,1 | 45,4 | 0,5 | 23,3 | alto | 0 |
| 2019-11-08 | 0 | 0 | 35,9 | 25,3 | 38 | 23,4 | 50,4 | 0 | 30,1 | alto | 0 |
| 2019-11-09 | 0 | 0 | 35,1 | 25,6 | 42 | 20,5 | 45,7 | 0,4 | 28,7 | alto | 0 |
| 2019-11-10 | 0 | 0 | 32,3 | 24,9 | 52 | 16,6 | 39,6 | 0 | 23,2 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 2.
97% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 011 ha w 2016 r., 3 024 ha w 2017 r., 3 794 ha w 2018 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 3 562 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,95 ha zabudowy i mieszkało około 200 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 19 paź | 29,8 °C | 63 % | 39 km/h | 9,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 20 paź | 31,9 °C | 61 % | 45 km/h | 5,2 mm | Bardzo niskie 2 |
| 21 paź | 33,5 °C | 45 % | 35 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 22 paź | 35,5 °C | 43 % | 45 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 23 paź | 33,1 °C | 47 % | 47 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 15 |
| 24 paź | 35,9 °C | 42 % | 43 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 16 |
| 25 paź | 35,9 °C | 40 % | 44 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 26 paź | 35,4 °C | 42 % | 48 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 27 paź | 35,8 °C | 33 % | 40 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 28 paź | 39,4 °C | 20 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 29 paź | 40,2 °C | 16 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 30 paź | 37,5 °C | 26 % | 51 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 31 paź | 32,0 °C | 53 % | 43 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 1 lis po | 30,0 °C | 60 % | 49 km/h | 0,1 mm | Umiarkowane 20 |
| 2 lis po | 29,9 °C | 53 % | 44 km/h | 0,4 mm | Umiarkowane 18 |
| 3 lis po | 31,5 °C | 53 % | 39 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 17 |
| 4 lis po | 31,7 °C | 57 % | 42 km/h | 0,4 mm | Umiarkowane 18 |
| 5 lis po | 31,4 °C | 47 % | 42 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 6 lis po | 31,2 °C | 53 % | 37 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 7 lis po | 34,0 °C | 45 % | 45 km/h | 0,5 mm | Wysokie 23 |
| 8 lis po | 35,9 °C | 38 % | 50 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 9 lis po | 35,1 °C | 42 % | 46 km/h | 0,4 mm | Wysokie 29 |
| 10 lis po | 32,3 °C | 52 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
Zaczął się przy FWI 1,2 i minimalnej wilgotności 63 %; wcześniej: 2 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 10.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,7 mm, 22 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 10,9 mm, 22 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,8 mm, 22 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,5 mm, 28 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,9 mm, 28 paź.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 10. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 31 paź, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.