Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez NBAC (NRCan).
- Źródło
- NBAC (NRCan)
- Data
- 2 sie 2018 – 22 sie 2018
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 2 sierpnia 2018 w jednostce spisowej Peace River B (Kanada), a satelity rejestrowały ogień przez 21 dni. Kanadyjski system CWFIS (Natural Resources Canada) wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych oficjalny obrys spalonego terenu o powierzchni 19 245 ha, obejmujący obszar jednej jednostki spisowej.
To 51. co do wielkości pożar w regionie British Columbia od 2016 roku (spośród 343 z własną stroną). Kanada, 2018: 19. miejsce na 212.
Obrys opublikowany przez NBAC (NRCan).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 2 sie 2018 do 22 sie 2018: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 246 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 21 sierpnia 2018; detekcje tego dnia: 207.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 2.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 27,0 °C i minimalna wilgotność 30 % w dniu 8 sierpnia 2018; porywy 50 km/h w dniu 9 sierpnia 2018.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-08-02 | 0 | 0 | 26 | 10,8 | 38 | 10 | 28,1 | 0,9 | 5,7 | bajo | 1 |
| 2018-08-03 | 0 | 0 | 20,6 | 13,6 | 43 | 15,8 | 33,5 | 0 | 8,9 | bajo | 1 |
| 2018-08-04 | 0 | 0 | 21,9 | 10,1 | 46 | 9,7 | 23,8 | 0,4 | 7,8 | bajo | 1 |
| 2018-08-05 | 2 | 10 | 25,9 | 10,6 | 36 | 11,1 | 25,6 | 0 | 10,9 | bajo | 1 |
| 2018-08-06 | 2 | 4 | 23,3 | 13,3 | 35 | 15,8 | 39,6 | 0 | 13,4 | moderado | 1 |
| 2018-08-07 | 0 | 0 | 23,2 | 14,4 | 37 | 15,3 | 36,7 | 0 | 13,8 | moderado | 1 |
| 2018-08-08 | 52 | 2 211 | 27 | 11,4 | 30 | 18,1 | 45 | 0 | 18 | moderado | 1 |
| 2018-08-09 | 10 | 56 | 25,7 | 12,4 | 38 | 19,5 | 50 | 0 | 19,4 | moderado | 1 |
| 2018-08-10 | 47 | 782 | 21,4 | 12,1 | 29 | 16,8 | 42,1 | 0,3 | 18,7 | moderado | 1 |
| 2018-08-11 | 368 | 1 278 | 18,3 | 5,2 | 43 | 11,5 | 20,2 | 0 | 14,1 | moderado | 1 |
| 2018-08-12 | 58 | 846 | 20,7 | 7,3 | 37 | 15,9 | 37,4 | 0 | 16,4 | moderado | 1 |
| 2018-08-13 | 172 | 1 059 | 25,9 | 8,2 | 32 | 16,8 | 43,2 | 0 | 18,9 | moderado | 1 |
| 2018-08-14 | 641 | 6 719 | 24 | 14,7 | 31 | 18,5 | 47,9 | 0 | 20,4 | moderado | 1 |
| 2018-08-15 | 199 | 944 | 19,5 | 10,1 | 40 | 14,8 | 29,5 | 0,7 | 13,4 | moderado | 1 |
| 2018-08-16 | 80 | 692 | 22,8 | 6,8 | 26 | 15,1 | 29,5 | 0 | 19,3 | moderado | 1 |
| 2018-08-17 | 72 | 307 | 22,2 | 7,8 | 24 | 19,8 | 49 | 0,2 | 24,5 | alto | 1 |
| 2018-08-18 | 100 | 948 | 19,9 | 8,5 | 24 | 16,4 | 38,5 | 0 | 23 | alto | 1 |
| 2018-08-19 | 12 | 61 | 18,6 | 5,3 | 29 | 13,5 | 34,2 | 0 | 21,7 | alto | 1 |
| 2018-08-20 | 89 | 1 349 | 24,2 | 4,7 | 24 | 12,8 | 31,3 | 0 | 22,6 | alto | 1 |
| 2018-08-21 | 207 | 8 328 | 26,7 | 8,1 | 31 | 15,5 | 32 | 0 | 24,9 | alto | 1 |
| 2018-08-22 | 678 | 3 731 | 24,6 | 11,6 | 31 | 18,4 | 41 | 1,6 | 14,6 | moderado | 1 |
| 2018-08-23 | 0 | 0 | 11,3 | 3,4 | 85 | 12 | 29,9 | 2,4 | 0,9 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: NBAC (NRCan), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 2. Deszcz przyszedł po pożarze: 2,4 mm, 23 sie.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej jednostki spisowej, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2 sie | 26,0 °C | 38 % | 28 km/h | 0,9 mm | Niskie 6 |
| 3 sie | 20,6 °C | 43 % | 34 km/h | 0,0 mm | Niskie 9 |
| 4 sie | 21,9 °C | 46 % | 24 km/h | 0,4 mm | Niskie 8 |
| 5 sie | 25,9 °C | 36 % | 26 km/h | 0,0 mm | Niskie 11 |
| 6 sie | 23,3 °C | 35 % | 40 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 7 sie | 23,2 °C | 37 % | 37 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 8 sie | 27,0 °C | 30 % | 45 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 9 sie | 25,7 °C | 38 % | 50 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 10 sie | 21,4 °C | 29 % | 42 km/h | 0,3 mm | Umiarkowane 19 |
| 11 sie | 18,3 °C | 43 % | 20 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 12 sie | 20,7 °C | 37 % | 37 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 16 |
| 13 sie | 25,9 °C | 32 % | 43 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 14 sie | 24,0 °C | 31 % | 48 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 15 sie | 19,5 °C | 40 % | 30 km/h | 0,7 mm | Umiarkowane 13 |
| 16 sie | 22,8 °C | 26 % | 30 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 17 sie | 22,2 °C | 24 % | 49 km/h | 0,2 mm | Wysokie 24 |
| 18 sie | 19,9 °C | 24 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 19 sie | 18,6 °C | 29 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 20 sie | 24,2 °C | 24 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 21 sie | 26,7 °C | 31 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 22 sie | 24,6 °C | 31 % | 41 km/h | 1,6 mm | Umiarkowane 15 |
| 23 sie po | 11,3 °C | 85 % | 30 km/h | 2,4 mm | Bardzo niskie 1 |
Zaczął się przy FWI 5,7 i minimalnej wilgotności 38 %; wcześniej: 2 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 22.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,8 mm, 12 lis.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 14 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,4 mm, 13 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 24,3 mm, 1 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,6 mm, 27 lip.
Był 6,2 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 21 dni (mediana: 39 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 22 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. Wszystkie miały deszcz w ciągu dziesięciu dni po końcu: pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 4,0 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 22 sie, a 23 sie spadło 2,4 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 22 z 22, z medianą 4,0 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys jest oficjalny: pochodzi z National Burned Area Composite (NBAC) Kanadyjskiego Systemu Informacji o Pożarach (CWFIS), Natural Resources Canada, który wyznacza go na zdjęciach satelitarnych i publikuje na licencji Open Government Licence – Canada. Dopóki NBAC nie opublikuje bieżącego sezonu, tegoroczne pożary mają obrys odtworzony z detekcji cieplnych przez GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), który jest przybliżony. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice jednostek spisowych pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej jednostce spisowej wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od danych oficjalnych.