Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 21 mar 2016 – 21 mar 2016
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 21 marca 2016 na terenie gminy Paletwa (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 932 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 108. co do wielkości pożar w regionie Chin od 2016 roku (spośród 209 z własną stroną). Mjanma, 2016: 70. miejsce na 157.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 21 mar 2016 do 21 mar 2016: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 232 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 21 marca 2016; detekcje tego dnia: 54.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 35,1 °C i minimalna wilgotność 46 % w dniu 21 marca 2016; porywy 31 km/h w dniu 21 marca 2016.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,41 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2015).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016-03-21 | 54 | 1 492 | 35,1 | 23,4 | 46 | 7,3 | 31,3 | 2,2 | 10,5 | bajo | 1 |
| 2016-03-22 | 0 | 0 | 34,4 | 22,5 | 41 | 7,1 | 25,9 | 0,2 | 19,2 | moderado | 0 |
| 2016-03-23 | 0 | 0 | 35,4 | 24,7 | 41 | 10,2 | 32,4 | 0,5 | 23,4 | alto | 0 |
| 2016-03-24 | 0 | 0 | 36,9 | 20,7 | 27 | 11,3 | 34,2 | 0 | 31,8 | alto | 0 |
| 2016-03-25 | 0 | 0 | 39,3 | 22,2 | 27 | 12,9 | 36,7 | 0 | 35,3 | alto | 0 |
| 2016-03-26 | 0 | 0 | 38,9 | 20,7 | 24 | 15,1 | 42,1 | 0 | 39,4 | muy_alto | 0 |
| 2016-03-27 | 0 | 0 | 36,6 | 21,4 | 34 | 13,6 | 40,3 | 0 | 36,1 | alto | 0 |
| 2016-03-28 | 0 | 0 | 34,5 | 21 | 45 | 10,1 | 33,5 | 0,4 | 27,2 | alto | 0 |
| 2016-03-29 | 0 | 0 | 32 | 20,8 | 47 | 8,7 | 28,1 | 0 | 24,2 | alto | 0 |
| 2016-03-30 | 0 | 0 | 37,6 | 23,5 | 33 | 9,8 | 26,6 | 0 | 29,1 | alto | 0 |
| 2016-03-31 | 0 | 0 | 37,4 | 22,2 | 36 | 11,3 | 37,8 | 4,8 | 11,4 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
21 mar 2016 · 1 492 MW · 54
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 4,8 mm, 31 mar.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,41 ha zabudowy i mieszkało około 550 osób (GHSL 2015, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 24 % powierzchni (Mjanma)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 21 mar | 35,1 °C | 46 % | 31 km/h | 2,2 mm | Niskie 10 |
| 22 mar po | 34,4 °C | 41 % | 26 km/h | 0,2 mm | Umiarkowane 19 |
| 23 mar po | 35,4 °C | 41 % | 32 km/h | 0,5 mm | Wysokie 23 |
| 24 mar po | 36,9 °C | 27 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 25 mar po | 39,3 °C | 27 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 26 mar po | 38,9 °C | 24 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 27 mar po | 36,6 °C | 34 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 28 mar po | 34,5 °C | 45 % | 34 km/h | 0,4 mm | Wysokie 27 |
| 29 mar po | 32,0 °C | 47 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 30 mar po | 37,6 °C | 33 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 31 mar po | 37,4 °C | 36 % | 38 km/h | 4,8 mm | Umiarkowane 11 |
Zaczął się przy FWI 10,5 i minimalnej wilgotności 46 %; wcześniej: ponad dwa miesiące bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 8.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,1 mm, 11 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,1 mm, 11 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,3 mm, 4 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 10 mar.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 8. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 21 mar, a 31 mar spadło 4,8 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.