Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 8 sty 2022 – 10 sty 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 8 stycznia 2022 na terenie gminy Overstrand (Republika Południowej Afryki), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 593 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 108. co do wielkości pożar w regionie Western Cape od 2016 roku (spośród 132 z własną stroną). Republika Południowej Afryki, 2022: 86. miejsce na 143.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 8 sty 2022 do 10 sty 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 470 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 10 stycznia 2022; detekcje tego dnia: 59.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 6.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 27,3 °C i minimalna wilgotność 54 % w dniu 8 stycznia 2022; porywy 54 km/h w dniu 10 stycznia 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 4,3 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-01-08 | 10 | 623 | 27,3 | 18 | 54 | 21,9 | 45 | 0 | 7,7 | bajo | 1 |
| 2022-01-09 | 65 | 792 | 23,7 | 19,6 | 63 | 19,3 | 33,1 | 1,2 | 3,4 | muy_bajo | 1 |
| 2022-01-10 | 59 | 3 686 | 22 | 16,7 | 62 | 28,6 | 54,4 | 2,6 | 2,5 | muy_bajo | 1 |
| 2022-01-11 | 0 | 0 | 20 | 16,2 | 71 | 19,5 | 37,8 | 0,4 | 2,3 | muy_bajo | 0 |
| 2022-01-12 | 0 | 0 | 24,4 | 15,4 | 54 | 22,7 | 42,1 | 0 | 6 | bajo | 0 |
| 2022-01-13 | 0 | 0 | 23,6 | 17,5 | 60 | 29,9 | 53,6 | 0 | 8,6 | bajo | 0 |
| 2022-01-14 | 0 | 0 | 27,3 | 18,3 | 57 | 22,2 | 43,2 | 0 | 8 | bajo | 0 |
| 2022-01-15 | 0 | 0 | 24,3 | 17,7 | 59 | 16,8 | 34,6 | 0 | 6,9 | bajo | 0 |
| 2022-01-16 | 0 | 0 | 22,2 | 16,8 | 64 | 18,8 | 41,4 | 0 | 7,3 | bajo | 0 |
| 2022-01-17 | 0 | 0 | 23,8 | 15,8 | 61 | 19,5 | 38,2 | 0 | 7,7 | bajo | 0 |
| 2022-01-18 | 0 | 0 | 20,8 | 15,9 | 71 | 36,2 | 69,5 | 0,9 | 7,5 | bajo | 0 |
| 2022-01-19 | 0 | 0 | 22,2 | 14,2 | 46 | 17,1 | 33,5 | 0 | 7,2 | bajo | 0 |
| 2022-01-20 | 0 | 0 | 21,7 | 14,6 | 58 | 14,2 | 27 | 0 | 6,7 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 6.
5% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 124 ha w 2016 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 4,3 ha zabudowy i mieszkało około 100 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 sty | 27,3 °C | 54 % | 45 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 9 sty | 23,7 °C | 63 % | 33 km/h | 1,2 mm | Bardzo niskie 3 |
| 10 sty | 22,0 °C | 62 % | 54 km/h | 2,6 mm | Bardzo niskie 2 |
| 11 sty po | 20,0 °C | 71 % | 38 km/h | 0,4 mm | Bardzo niskie 2 |
| 12 sty po | 24,4 °C | 54 % | 42 km/h | 0,0 mm | Niskie 6 |
| 13 sty po | 23,6 °C | 60 % | 54 km/h | 0,0 mm | Niskie 9 |
| 14 sty po | 27,3 °C | 57 % | 43 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 15 sty po | 24,3 °C | 59 % | 35 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
| 16 sty po | 22,2 °C | 64 % | 41 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
| 17 sty po | 23,8 °C | 61 % | 38 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 18 sty po | 20,8 °C | 71 % | 70 km/h | 0,9 mm | Niskie 8 |
| 19 sty po | 22,2 °C | 46 % | 34 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
| 20 sty po | 21,7 °C | 58 % | 27 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
Zaczął się przy FWI 7,7 i minimalnej wilgotności 54 %; wcześniej: 6 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 10.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,7 mm, 1 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,3 mm, 18 sty.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,2 mm, 24 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,9 mm, 20 lis.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 24 sty.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 10. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 10 sty, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 10177 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.