Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 13 kwi 2023 – 24 kwi 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 13 kwietnia 2023 na terenie gminy Oure Kaba (Gwinea), a satelity rejestrowały ogień przez 12 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 281 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 37. co do wielkości pożar w regionie Mamou od 2016 roku (spośród 53 z własną stroną). Gwinea, 2023: 46. miejsce na 79.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 13 kwi 2023 do 24 kwi 2023: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 88 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 15 kwietnia 2023; detekcje tego dnia: 35.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 1.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,9 °C i minimalna wilgotność 15 % w dniu 22 kwietnia 2023; porywy 37 km/h w dniu 20 kwietnia 2023.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 6,1 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-04-13 | 9 | 65 | 36,2 | 23,1 | 36 | 10,9 | 23,4 | 0 | 27,1 | alto | 1 |
| 2023-04-14 | 4 | 76 | 37,8 | 23,4 | 28 | 12 | 27 | 0 | 31,4 | alto | 1 |
| 2023-04-15 | 35 | 659 | 34,8 | 23,5 | 47 | 11,5 | 29,2 | 0 | 25,7 | alto | 1 |
| 2023-04-16 | 3 | 13 | 36,5 | 24,6 | 41 | 15,3 | 33,5 | 1 | 24,3 | alto | 1 |
| 2023-04-17 | 6 | 43 | 35,8 | 23,5 | 40 | 14 | 30,2 | 0,3 | 26,5 | alto | 1 |
| 2023-04-18 | 0 | 0 | 34,3 | 23,3 | 44 | 12,6 | 25,6 | 0,7 | 22,4 | alto | 1 |
| 2023-04-19 | 0 | 0 | 34,4 | 24,4 | 46 | 12,2 | 27,7 | 0,3 | 22,8 | alto | 1 |
| 2023-04-20 | 3 | 21 | 35,5 | 24,5 | 41 | 13 | 37,4 | 0,4 | 25,9 | alto | 1 |
| 2023-04-21 | 0 | 0 | 36 | 24,4 | 31 | 14,3 | 37,4 | 0 | 32,3 | alto | 1 |
| 2023-04-22 | 0 | 0 | 39,9 | 23,7 | 15 | 11,8 | 25,6 | 0 | 43,7 | muy_alto | 1 |
| 2023-04-23 | 1 | 2 | 38,4 | 23,1 | 19 | 10,8 | 25,6 | 0 | 43,2 | muy_alto | 1 |
| 2023-04-24 | 1 | 88 | 35,7 | 23,4 | 39 | 13,4 | 31,7 | 0,1 | 34,3 | alto | 1 |
| 2023-04-25 | 0 | 0 | 36,1 | 24,5 | 40 | 15,5 | 32,8 | 0,1 | 34,9 | alto | 0 |
| 2023-04-26 | 0 | 0 | 33,3 | 24,2 | 49 | 16,4 | 38,9 | 0 | 29,9 | alto | 0 |
| 2023-04-27 | 0 | 0 | 37,1 | 21,9 | 26 | 13,1 | 27 | 0 | 36,2 | alto | 0 |
| 2023-04-28 | 0 | 0 | 34,4 | 21,6 | 39 | 15,2 | 33,1 | 0 | 35 | alto | 0 |
| 2023-04-29 | 0 | 0 | 33,1 | 23,3 | 42 | 14,5 | 35,3 | 0 | 32,1 | alto | 0 |
| 2023-04-30 | 0 | 0 | 34,4 | 22,8 | 41 | 16 | 33,5 | 0,1 | 33,6 | alto | 0 |
| 2023-05-01 | 0 | 0 | 34,2 | 23,4 | 43 | 13 | 31 | 0,3 | 30,9 | alto | 0 |
| 2023-05-02 | 0 | 0 | 35,8 | 23,2 | 47 | 14,5 | 32,8 | 1,1 | 22,6 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 1,1 mm, 2 maj.
4% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 90 ha w 2017 r., 9 ha w 2019 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 6,1 ha zabudowy i mieszkało około 800 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 13 kwi | 36,2 °C | 36 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 14 kwi | 37,8 °C | 28 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 15 kwi | 34,8 °C | 47 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 16 kwi | 36,5 °C | 41 % | 34 km/h | 1,0 mm | Wysokie 24 |
| 17 kwi | 35,8 °C | 40 % | 30 km/h | 0,3 mm | Wysokie 26 |
| 18 kwi | 34,3 °C | 44 % | 26 km/h | 0,7 mm | Wysokie 22 |
| 19 kwi | 34,4 °C | 46 % | 28 km/h | 0,3 mm | Wysokie 23 |
| 20 kwi | 35,5 °C | 41 % | 37 km/h | 0,4 mm | Wysokie 26 |
| 21 kwi | 36,0 °C | 31 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 22 kwi | 39,9 °C | 15 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 23 kwi | 38,4 °C | 19 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 24 kwi | 35,7 °C | 39 % | 32 km/h | 0,1 mm | Wysokie 34 |
| 25 kwi po | 36,1 °C | 40 % | 33 km/h | 0,1 mm | Wysokie 35 |
| 26 kwi po | 33,3 °C | 49 % | 39 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 27 kwi po | 37,1 °C | 26 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 28 kwi po | 34,4 °C | 39 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 29 kwi po | 33,1 °C | 42 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 30 kwi po | 34,4 °C | 41 % | 34 km/h | 0,1 mm | Wysokie 34 |
| 1 maj po | 34,2 °C | 43 % | 31 km/h | 0,3 mm | Wysokie 31 |
| 2 maj po | 35,8 °C | 47 % | 33 km/h | 1,1 mm | Wysokie 23 |
Zaczął się przy FWI 27,1 i minimalnej wilgotności 36 %; wcześniej: 1 dzień bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 15.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,1 mm, 9 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,8 mm, 10 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,8 mm, 26 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,0 mm, 9 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,3 mm, 6 kwi.
Był 1,6 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 12 dni (mediana: 15 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 4 z 15 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. Wszystkie miały deszcz w ciągu dziesięciu dni po końcu: pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 4,5 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 24 kwi, a 2 maj spadło 1,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 15 z 15, z medianą 4,5 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
12 kwietnia 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 190 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 80, czyli 5,3 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.